Gemer Rascals

Rozhovor s Gemer Rascals

Na otázky redakcie i fanúšikov zo Slovenska odpovedá skupina Gemer Rascals z Rimavskej Soboty.

Predstav nám v skratke vašu skupinu.
Troška histórie: Ultras Rimavská Sobota (GEMER RASCALS) je skupina myslením mladých ľudí. Tvoria ju najvernejší fans a prívrženci ultras štýlu v Rimavskej Sobote. Vznik skupiny sa datuje do roku 1988, kedy bola vykvačená prvá zástava na domácom zápase futbalového klubu FC Slovan Rimavská Sobota. Vzorom im boli odpočiatkov fanúšikovia klubu ŠK Slovan Bratislava. Najlepším obdobím Ultras Rimavská Sobota sú roky 1994 až 1998. Po roku 1999 bola skupina takmer nečinná, späť na scénu sa vrátila v roku 2004.

V súčasnosti GEMER RASCALS ťahá vekovo stredná skupina. Samozrejme, pribudli aj nové mladé tváre. Skoro 15 rokov sme aktívni len na hokeji, ale kto nás aspoň kus sleduje, vie. Žiaľ, futbal v meste sa už dávno nerobí pre ľudí a už vôbec nie pre fans, takže uprednostňujeme hokej. Čo sa týka ešte našej aktivity, tak často cestujeme za chalanmi do Bratislavy a Martina.

Aké máte zloženie kotla z hľadiska veku a počtov?
Ešte stále na zápasoch nájdeme aj našich najstarších bojovníkov, ale väčšinou sú tam ľudia od 18 do 35 rokov. A čo sa týka počtov? 30 až 60 kusov. Na významných zápasoch aj do 100.

Ako financujete svoje fungovanie (chorea, výjazdy, vlajky, bubny atď.)?
Všetko je to len o nás. Členské, zbierky, predaj suvenírov…

Ktorý zápas v tejto sezóne považujete po ultras stránke za váš najlepší (počtom, atmosférou či prezentáciou)?
V tejto sezóne aspoň od jej začiatku boli zápasy celkom dobré. Keďže sme postúpili do vyššej ligy, zápasy mali celkom dobrý náboj. V rámci možností sme spravili pár choreí. No ku koncu sezóny je to poslabšie. Dôvodom nie sú ani tak výsledky, ale skôr predvádzané tempo hry…
Okrem fanúšikov Prešova a Skalice k nám túto sezónu nikto neprišiel, no tieto zápasy sa tiež niesli trošku v lepšej atmosfére. Za celú sezónu sa nám podarilo vycestovať len do Žiaru a do Žiliny.

Aký máte vzťah s vedením vášho hokejového klubu?
Myslíme si, že nadštandardný. Vyšli nám v ústrety asi vo všetkom, čo sme kedy potrebovali. Pravidelne sme v kontakte a v spolupráci.

Ste aktívni aj na iných športoch?
Čo sa týka nášho mesta a ultras, sme aktívni len na hokeji.

S kým máte najväčšiu rivalitu a s kým naopak družbu, prípadne priateľské vzťahy?
Rivalitu si treba zaslúžiť , no nikto z okolia nedosiahol takú úroveň. 😊
Priateľské vzťahy – Martin a Slovan Bratislava.

Okrem ultras aktivít ste aktívni aj na chuligánskej scéne?
Nie, ale sem tam sa niekto niekde objaví.

Aké sú vaše najbližšie ciele ako ultras?
Dlhodobým cieľom bolo a aj je zvýšenie počtu ľudí v našom sektore a propagácia značky 1988.

Využívate sociálne siete na svoju propagáciu?
Facebook, instagram.

Ako by vyzeral rebríček TOP 3 táborov na hokejovej mape Slovenska podľa vás?
1. Chimenkovci
2. fanklub Trebišov
3. Chimenkovci

Na posledných dvoch zápasov našej reprezentácie vo Zvolene vytvorili domáci ultras aktívny kotol a odprezentované boli aj dve chorea. Aký je váš vzťah k reprezentácii a čo by ste povedali na myšlienku repre zmieru a vytvorenia spoločného kotla na zápasoch hokejovej reprezentácie?
Aby sa nezabudlo 09.09.2019 pri “mobilizácií” na zápas v Budapešti sme boli v tom správnom sektore hostí, nie pri pomýlencoch, takže vzťah máme kladný. Aj keď podľa 87% (a možno trošku viac) ultras táborov sme Maďari.

Repre zmier? Neexistuje prípad, že by sa na repre zápase niečo stalo medzi skupinami, takže si myslím že zmier je. Len nikto sa toho dlhú dobu nechytil, až teraz na Zvolen – spravili dobrú robotu.

Pozrime sa na to z inej strany. Fandí sa na nejakých prípravných zápasoch, na ktorých nejde o nič. Celá táto príprava je o konečnom turnaji, ktorým sú MS alebo Olympiáda. Sem sa už ultras skupiny nedostanú tak jednoducho, keďže ceny za lístky sú úplne niekde inde, takže podpora na zápasoch v ktorých o niečo ide je nemožná.

A ak by to malo vyzerať tak, ako na futbalovej repre tak určite nie. Štýl fandenia „sokolov“ je des…Macejko atď…

Otázky od UM fanúšikov:

Na futbale chodíte podporovať Slovan, prečo tomu není tak aj na hokeji?
Z časového hľadiska nám to ani nevychádza. A nemôžeme byť všade.

Ako vzniklo vaše kamarátstvo s futbalovým Slovanom?
To je tradičná vec, ktorá trvá už desiatky rokov. A tak ako sa menili generácie na Slovane, tak aj u nás. Niektoré sa navštevovali častejšie, niektoré menej. Táto generácia je momentálne aktívnejšia aj preto že sú tam ľudia veľmi priateľskí a milí, čo dnešnej spoločnosti veľmi chýba.

Foto: Gemer Rascals, HKM Rimavská Sobota


um wear

Pridaj komentár