Rozhovor s členom skupiny Ultra Lions ´96 (Levice)

Rozhodli sme sa vám predstaviť prostredníctvom rozhovorov niektoré zo slovenských ultras skupín, veríme, že vás séria týchto rozhovorov záujme, na úvod tu máme člena levickej skupiny Ultra Lions ´96. Prajeme príjemné čítanie.

1. Ahoj, mohol by si napísať niečo o sebe a vašej skupine Ultra Lions ´96, kedy vznikla, na aké športy ste chodili či chodíte, aké sú počty atď..
Zdar. Prezývajú ma Jonny mám 26 rokov. Fandeniu sa venujem asi od 15-16 rokov. Áno naša skupina vznikla v roku 1996 tak ako to je v názve (tento rok sme oslávili 20 rokov založenia UL 96). Medzi nami sú ešte stále ,,starší” členovia respektíve zakladatelia teda aspoň zopár z nich.
Kedysi v 90.rokoch sa chodilo najmä na hokej a futbal, sem tam hádzaná. V našej, nazvem to novodobej, ére podporujeme hlavne hokej a futbal. Jeden čas to bol aj basketbal no po nezhodách s vedením a novozaloženým fanklubom Lions, ktorý si založil samotný klub, sme sa rozhodli basketbal bojkotovať, nakoľko Ultras vždy bol aj bude nezávislý, teda mal by byť. A to nie len náš ale celkovo vo svete! Čo sa týka našich súčasných počtov pohybujú sa cca v počtoch 15-35ks.

2. Ako to vyzerá v súčasnosti čo sa týka vašich súperov na futbale či iných športoch?
Vo futbale na tribúnach súperov momentálne nemáme. V minulosti to bola Petržalka. V hokeji tomu inak tiež nie je a hosťovský sektor zíva prázdnotou .Možno spomenúť, čo sa týka hokeja, husto býva v Partizánskom, ale to viac menej len na ľade.

3. Na aký zápas najradšej spomínaš?
Ako som spomínal vyššie, keďže bola najväčším nepriateľom Petržalka, tak to bol zápas práve s ňou. Po zápase nábeh na ihrisko a sektor hostí (Engerau fans). Kde sa v strede ihriska strhla mela, padlo pár, kopancov, rozbitých nosov a pier… Na rok si konkrétne nespomeniem.
Bolo tam ešte aj okresné derby Tlmače- Slovan Levice, kde nás išlo na výjazd asi 60. Samozrejme nechýbali menšie výtržnosti, pyrotechnika a následná pokuta od oblastného futbalového zvazu, samozrejme buzerácie od PZ. Bol to pre nás vydarený zápas.

4. Čo si myslíš, v čom je naväčší problém, že sa futbalový klub nachádza teraz tam, kde sa nachádza?
Samozrejme, najväčším problémom mužstiev sú peniaze, ktoré šport nemálo kazia. A inak tomu nie je ani u nás. Je ich nedostatok. Moderný futbal totižto kazí všetky súťaže. Keďže tiež hrávam aktívne futbal už pár rokov, viem z vlastnej skúsenosti jednu vec. Ak dáte v mužstve jednému hráčovi napr. 20€ na zápas, musíte dať ďalšiemu a takto to pokračuje, až kým to sponzor nevzdá. Pretože obrazne povedané ,,žiadna dojnica nedáva mlieko večne”.

5. Myslíš, že je nejaká šanca, že by sa Levice dostali aspoň do druhej najvyššej súťaže? Čo podľa teba, ako fanúšika, je potrebné pre to urobiť?
Kedysi náš klub hrával 1. SNL (opisovať historiu je na veľmi dlho, kto sa chce dozvedieť viac, na 100. výročie klubu vyšla kniha 100 rokov organizovaného futbalu v Leviciach). V sezóne 1999/2000 bola reorganizácia súťaže, kde 10 mužstiev zo spodnej časti tabuľky putovalo do 3. ligy. Levice žial medzi nimi. Odvtedy to ide s klubom dolu vodou. Hráme 4. ligu a čo sa týka momentálnej situácie v klube, tá je biedna. Hráči hrajú takmer za pekné slovo a roky sa snažíme dostať zo dna, no kdesi to zlyháva. Hlavne na tom, ako mesto pomáha resp. nepomáha futbalu (zanedbateľné čiastky nestoja za zmienku).

Samozrejme ako fanúšik, verím v návrat do vyšších súťaží, no nie je to jednoduché a je to, ak by sa aj našiel nejaký silný sponzor, otázka pár rokov. V prvom rade by sa muselo menit kompletne vedenie a prístup mesta k futbalu.

6. Zápasy futbalového klubu navštevujete pravidelne alebo dávate skôr prednosť prezentácii v štýle, že raz začas prísť v peknom počte, urobiť chorea, nejaké pyro atď.?
Domáce zápasy navštevujeme takmer vždy. S výjazdmi je to slabšie, skoro nulové počty, ale tí najvernejší si na hosťujúci štadión cestu vedia nájsť.

7. V niektorých zápasoch sme si všimli, že ste používali aj pyro, sú sankcie voči pyru aj v týchto nižších súťažiach, či sa pred tým zatvárajú oči a nikto pyro nerieši?
Noo s pyrotechnikou je to zaujímavé. Aj v tejto sútaži sú sankcie za pyro. Predošlý majiteľ klubu a vedenie s ním problém nemalo. Práve naopak, no po výmene vedenia a finančných problémoch v klube, sme z pyra upustili aj my, keďže nechceme, aby sa klub finančne potopil ešte hlbšie, sme proste opatrnejší.

8. Väčšinou keď robíme rozhovory, pýtame sa skupín, či je tá ich orientovaná politicky doprava, doľava alebo tieto veci v skupine neriešia… U vás to je ako?
Sme orientovaní jednoznačne pravicovo. No sú medzi nami aj členovia, čo politiku neriešia.

9. Máte na Slovensku či v zahraničí nejakých priateľov, prípadne s nejakým táborom družbu? Respektíve ma ešte napadá otázka, či ako skupina chodíte na zápasy nejakého väčšieho táboru trebárs Trnava, Nitra, Slovan atď..
V zahraničí máme priateľov, no o družbe či niečom podobnom sa rozprávať nedá. Navštevujeme zápasy v Srbsku, konkrétne v Belehrade. Čo sa týka slovenských táborov, poniektorí sympatizujú so Slovanom Bratislava, ale ide o jednotlivcov, nie o skupinu, číslom jedna sú jednoznačne Levice.

10. Opačná otázka, ku ktorému táboru prechovávate najväčšiu nenávisť?
Najvačšia nenávisť stále pretrváva k Petržalke. Ako ku klubu, tak aj k fanúšikom.

11. Čo si myslíš o slovenskej fanúšikovskej scéne, ktoré tábory sú sklamaním a ktoré prekvapujú prípadne ktoré ťahajú scénu?
Slovenská scéna je podľa mňa až na pár výnimiek sklamanie. Vyniká samozrejme Trnava. Po novom sa prebúdza Žilina. Slovan má žiaľ útlm respektíve fanúšikovia bojkotujú. Škoda je klubov ako Nitra, Bystrica, Košice, ktoré sa trápia v nižších ligách, isto by na tribúnach bolo veselšie.

12. Repre zápasy navštevujete ako skupina, jednotlivci alebo vôbec?
Repre zápasy navštevujeme len ako jednotlivci. Ja osobne vôbec.

13. Napriek úspechom slovenskej repre, o našu ligu je záujem stále rovnako biedny, čo by podľa teba trebalo zmeniť, aby sa vrátili časy, kedy sa ľudia tešili na sobotu, lebo v sobotu bol futbal, žiadne oslavy, grilovačky, chaty, proste bol futbal, išlo sa na futbal a bodka. Je vôbec možné, aby sa tieto časy vrátili podľa teba?
Aby sa na naše tribúny vrátili ľudia, mali by sa hlavne zmeniť ekonomické podmienky v kluboch či mestách, zákony o fanúšikoch a takisto by ruku k dielu mala priložiť aj vláda.

14. Na záver, čo by si odkázal ostatným fanúšikom a návštevníkom portálu Ultras-Magazine.com?
Čitatelom webu snáď odkazujem len to, nech sa nevzdávajú a nech sa nenechajú zničiť systémom. A.M.F!

Foto: Ultra Lions ´96

Pridaj komentár