Ultras Zvolen

Rozhovor s Ultras Zvolen

Druhý diel zo série rozhovorov bude patriť fanúšikovskej skupine podporujúcej hokejový Zvolen.

Predstav nám v skratke vašu skupinu.
Ako skupina vystupujeme už niekoľko rokov pod jednotným názvom “Ultras Zvolen”. V poslednom čase sa síce u nás začali budovať aj skupiny s vlastným názvom, no “politika” a názory sú samozrejme vždy jednotné.

Aké máte zloženie kotla z hľadiska veku a počtov?
V sektore je to vekovo veľmi rozmanité a chceme dávať priestor mladým. Vek nezastavíme a s vekom narastajú aj povinnosti, čo znamená, že sa nedá všetko robiť večne, preto si už megafón, či bubon skúsili aj chalani, ktorí majú 12-14 rokov. Dokononca jedna zo skupín, ktorú som spomínal vyššie, sú chalani práve v tomto veku a mladých chceme maximálne podporovať. Počtovo sme asi najmenej konzistentný tábor v lige. Niekoľkokrát sme na to upozorňovali aj na našej stránke. Sú kluby, kde sa obsadenstvo kotla na “lepších” / “horších” zápasoch mení možno tak o 20%. U nás je schopných prísť do kotla a aktívne fandiť 300-400 ľudí, no na ďalší zápas iba 30-40. Dôležité je to slovo AKTÍVNYCH, čiže to sú ľudia, čo poznajú chorále a zvyknú ten hokej navštevovať pravidelne, nie ľudia, čo prídu len na jeden zápas sezóny a ani nevedia, čo v sektore robiť. Žiaľ takzvaných “lepších” zápasov je u nás málo.

Ako financujete svoje fungovanie (chorea, výjazdy, vlajky, bubny atď.)?
Jednoducho, z vlastného vrecka. Ale vysvetlíme… Klub nám poskytne bezplatne na zápas vopred dohodnutý počet vstupeniek, ktoré si však medzi sebou nerozdávame, ale finančne si za ne prispievame dohodnutou sumou. K tomu zvykneme robiť aj zbierky a z toho sa potom financuje všetko. Dokonca si dlhodobo všímame, že máme najlacnejšie výjazdy v lige a to len preto, lebo za dopravu doplácame, aby to ľudí nevyšlo draho. Celá naša politika je nastavená tak, aby sa mal zvolenský fanúšik čo najlepšie a my z toho potom chceme profitovať novými ľuďmi na výjazdoch či v sektore…

Ktorý zápas v tejto sezóne považujete po ultras stránke za váš najlepší (počtom, atmosférou či prezentáciou)?
Ťažko povedať, ale určite sú to zápasy s Bystricou, konkrátne možno prvé derby doma v októbri, kde bola aj menšia prezentácia a atmosféra spĺňala, všetko čo mala. Pamätné bolo aj derby v BB pred Vianocami, kde sa po čase opäť hecli aj domáci fanúšikovia, ktorí na hokej už nechodia. Nám sa podaril jeden z väčších výjazdov a keby sú lístky, tak si dovolíme tvrdiť, že o minimálne 100 ľudí viac by od nás ešte išlo. Aj vzhľadom na obmedzenú kapacitu hlavne pre fanúšikov hostí v BB, sa nás zišlo nakoniec okolo 300 a podarila sa nám kartónovačka aj v “domácom” sektore (kde boli samozrejme Zvolenčania) no z oboch strán to bol “rachot” a panovala veľmi dobrá atmosféra.

Aký máte vzťah s vedením vášho hokejového klubu?
Nadštandardný. Dokážeme diskutovať o všetkom, máme plnú podporu vedenia a aj napriek našim prehreškom sa vzťahy nenaštrbili.

Ste aktívni aj na iných športoch?
Nie.

S kým máte najväčšiu rivalitu a s kým naopak družbu, prípadne priateľské vzťahy?
Rivalita samozrejme Banská Bystrica, Slovan, Trenčín a celkovo nemáme radi žiadny klub v extralige. Družobné vzťahy máme hneď za hranicami – s Třincom a ako jeden klub vnímame Žiar nad Hronom, ich fanúšikov berieme ako svojich, čo platí samozejme aj opačne. Jediné, v čom sa líšime, sú klubové farby. Koniec koncov, pri Žiari je to aj klubová spolupráca. Nechceme zabúdať ani na kamarátov z poľského Zwolena (MKS Zwolenianka Zwoleń), tam je to však trošku náročnejšie aj vzhľadom na to, že sú chalani pracovne rozcestovaní po celej Európe a tým pádom sa nám stretáva ťažšie. V kontakte však sme a priateľské vzťahy s nimi pokračujú.

Aké vzťahy máte so Spartakom Trnava? Vieme, že niektorí vaši členovia chodia na zápasy Spartaku, tak či ide len o individuálne kontakty jednotlivcov alebo niečo na báze oboch ultras skupín?
Futbal vo Zvolene poriadne “nemáme” a preto podporu futbalu na Slovensku máme na individuálnej báze.

Okrem ultras aktivít ste aktívni aj na chuligánskej scéne?
Ťažká téma. Určite nie sme “nekonfliktný” tábor (už len keď vezmeme verbálne prejavy, tak v množstve pokút sa “usilujeme” dostať silou mocou na prvé miesto pred Nitru), no nejaké extrémne trénovanie v gymoch a boje na poliach u nás nenájdete. Raz za čas si o nás prečítate, ale nie sme zástancovia reportov typu “čakáme na súpera” a súper by ani nevedel že existujeme alebo si chlapi dajú zaucho pred zimákom a napíšeme o tom sloh. Žiaľ, tohto na internete vidíme veľa. Keď už niečo píšeme, snažíme sa byť maximálne objektívni (mohli ste to vidieť pri reporte s Trenčínom, ktorý kvitovali vtedy aj fanúšikovia hostí). Nejaké konflikty sa jednoducho z času na čas udejú, ale nechceme to vždy siliť na internete. Pár chalanov u nás aj začalo trénovať, no za nejakú extra chuligánsku skupinu by som nás nepovažoval.

Mikiny/bundy “Mladý Zvolen” znamenajú fungovanie nejakej skupiny mladej generácie ?
Áno, je to tiež jedna zo skupín.

A stará PNG ešte funguje?
Nie.

Aké sú vaše najbližšie ciele ako ultras?
Prijímať nových členov, rozrastať sa a mať viac konzistentné výkony na tribúne.

Využívate sociálne siete na svoju propagáciu?
Áno, máme Facebook aj Instagram.

Ako by vyzeral rebríček TOP 3 táborov na hokejovej mape Slovenska podľa vás?
Sledujeme všetky ligy a všetky si zaslúžia pozornosť, preto odpovieme takto:
– extraliga – Nitra
– prvá liga – Žilina
– druhá liga – Senica

Na posledných dvoch zápasoch našej reprezentácie vo Zvolene ste vytvorili aktívny kotol a odprezentované boli aj dve choreografie. Aký je váš vzťah k reprezentácii a čo by ste povedali na myšlienku repre zmieru a vytvorenia spoločného kotla na zápasoch hokejovej reprezentácie?
Jednoznačne sme za repre zmier a to nie len na hokeji! Sme malá krajina, no stále je u nás v móde neustále delenie sa. Najviac to samozrejme vidíme pri politických názoroch, ale šport? Aspoň ten by nás mohol spojiť a to naše Slovensko, ako fanúšikovia, tak môžeme odprezentovať násobne lepšie. Opäť sa dostávame k internetu… Tam vie každý najlepšie, čo by malo ako vyzerať, no “na konci dňa” nespraví nikto nič. Týmto dvojzápasom našej repre sme chceli poukázať na to, že sa to dá. Na zápase boli prítomní aj nemeckí fanúšikovia a nemyslíme si, že vo svojej krajine budú po tomto zážitku rozprávať o slovenských fanúšikoch v zlom. Keď si berieme príklad na klubovej úrovni od zahraničných ultras skupín, čo sa týka tvorby chorea, chorálov či merchu, tak by sme si mohli začať brať príklad aj pri podpore svojej krajiny na reprezentačnej úrovni. Väčšie tábory v zahraničí, ako máme my na Slovensku, dokážu stáť v jednom sektore bok po boku. Veríme, že sa to u nás raz zmení.

Foto: Ultras Zvolen


um wear

 

Jeden komentár

  • TRABO

    22. februára 2024 at 21:06

    Milí moji Zvolenčani, sleduju Vás příležitostně na TIPSPORTU i tady u nás na Vysočině. Líbí se mi, jak s manšaftem spolupracujete i z tribuny za brankou od Masokombinátu. Moc držím HKM palce a byl bych rád, abych se mohl účastnit i závěru sezóny. Zítra budu držet palce borcům v Trenčíně proti DUKLe, v neděli by nám bodly 3 body s KE no a asi i těžší zápas bude 1.3.v “Pažravej”. Věřím však, že to borci i s Vaší podporou zvládnou a 18.3.začnou PLAY OFF. Tak ať to zítra vyjde, všichni jsme HKM !! Všechny Vás zdravím a budu se těšit na setkání Bohuš Trávník 🙂

    Odpovedať

Pridaj komentár