Rozhovor s fanúšikom FK Vojvodina

Na úvod týždňa si prečítajte rozhovor s fanúšikom srbského klubu FK Vojvodina, ktorý sa už tento štvrtok predstaví v súboji Európskej ligy na domácej pôde proti slovenskému zástupcovi MFK Ružomberok.

1. Ahoj, na úvod by si sa mohol predstaviť…
Nazdar, volám sa Milos a mám 23 rokov, patrím do skupiny Firma Liman a na tribúnach som plne aktívny od sezóny 2007/08, navštevujem takmer všetky zápasy.

2. Koľko skupín máte vo Vojvodine? Môžeš niečo o nich napísať?
Ak hovoríme o našom ultras sektore (sever), tak musím povedať, že pred pár rokmi sme mali viac aktívnych skupín (Red Firm, Sanatorijum, Pandora, Divizija, Over thirty, Freaks, Interventna brigada atď.).
Teraz medzi najaktívnejšie patria Ultra Novi Sad, G3, Liman a napríklad Bulevar… Všetci sme Firma 1989.

Na štadióne máme aj iné skupiny, na západnej tribúne sú to Slaninari Zapad a na východnej Stara Garda, oni sú však už prevažne iba obyčajní fanúšikovia.

Na výjazdoch ideme vždy všetci spolu ako jedna Firma.

3. Čo politika a Vojvodina? Pravá, ľavá či žiadna strana?
Oficiálne sme apolitický tábor, ale veľmi nacionalisticky orientovaný. FC Vojvodina je veľký klub, tak na štadióne nájdete aj pravičiarov, aj ľavičiarov, stále však musí platiť, že na prvom mieste je Vojvodina.

4. Aký bol podľa teba váš najlepší zápas v poslednej sezóne?
Pre mňa to bol zápas Crvena Zvezda – Vojvodina v Belehrade, v prvej polovici sezóny. Vycestovali sme v takmer 800 ľuďoch a vytvorili fantastickú atmosféru spolu s pyrom.

5. Aké vzťahy máte so svojím klubom?
Jednu vojnu sme s už bývalými predstaviteľmi klubu vyhrali. Teraz sú tu noví, nie je to žiadna výhra.

6. Váš štadión Karadorde má kapacitu 15 000 miest, aká priemerná návšteva je na vašich zápasoch?
Je to každý zápas iné, na našu ligu nechcú chodiť ľudia, kto by aj chcel sledovať zápasy, v ktorých sa o výsledku rozhoduje ešte pred úvodným hvizdom. Všeobecne ale na slabších súperov, na tie malé kluby z druhej polovice tabuľky chodí tak 2-3 tisíc divákov a na zápasy proti Zvezde či Partizanu býva štadión takmer plný. To isté platí na európskych zápasoch.

7. V Európe vám chýbajú nejaké úspechy, naposledy ste hrali tuším v českej Plzni v sezóne 2015/16, kde to tiež nedopadlo vôbec dobre. Čo myslíš, má Vojvodina teraz tím, ktorý by mohol konečne uspieť?
Áno, máš pravdu. Viktoria Plzeň je veľmi silný klub, hrali vynikajúci futbal. A teraz? Spravili sa nejaké zmeny v našom klube, no často sa menia hráči, čo je zlé, na nejaký úspech to asi nebude, ale bodaj by som sa mýlil.

8. Aká je situácia v Srbsku, čo sa týka ultras? Aké sú tam opatrenia, represie zo strany polície atď.?
Niektoré skupiny to majú ľahšie, niektoré ťažšie. V Srbsku totiž dve najväčšie skupiny Delije a Grobari robia často rôzne kompromisy so štátom, Delije v týchto časoch oveľa viac, hlavní ľudia podporujú politikov a tak získavajú istú ochranu. Je to oveľa komplikovanejšie a trebalo by to rozobrať hlbšie, ale o tom ja nechcem rozprávať.

9. Čo používanie pyra?
Ak máte dosť ľudí na tribúne, je to jednoduchšie, no platí, že za použitie pyra hrozí minimálne finančný trest, ban či tridsať dní vo väzení.

10. Väčšina ľudí, ktorá sa nejak podrobne nevenuje ultras scéne v Srbsku pozná najmä Grobari, Delije a ešte ako tak Firmu, čo však ostatné skupiny? Vedel by si vymenovať nejaké, ktoré stoja za zmienku?
V súčasnosti všetky skupiny strácajú na sile, ale tak stále sa nájdu nejaké aktívne, ako napríklad United Force, Taurunum Boys, Meraklije, Red Devils…

11. Kto je váš najväčší nepriateľ v Srbsku a kto v Európe?
Ak mám povedať ako fanúšik Vojvodiny, tak Delije a Grobari. Ako fanúšik Srbska však jednoznačne skupiny z Chorvátska, Bosny či Albánska.

12. A čo dobré vzťahy? Máte nejakú družby?
Máme iba jednu silnú družbu, ktorá trvá už niekoľko rokov, a to s Vultures Banja Luka, fanúšikmi Borac Banja Luka.

13. Pripravujete sa nejako špeciálne na dvojzápas s Ružomberkom?
Ani nie. Zatiaľ nie.

14. Poznáš ružomberský klub alebo ich fanúšikov?
Nie, doteraz som o nich nepočul.

15. A čo ostatné slovenské skupiny, vieš niečo o našej scéne?
Pred troma rokmi tuším sme hrali v nejakom meste pri Trenčíne proti Trenčanom, videl som pár ich fanúšikov. Čosi málo viem o táboroch Slovan, Žilina, Košice či Nitra. Na tohtoročnom pražskom derby som stretol pár mladých chuligánov z Nitry, tak ich pozdravujem. :).


16. V tejto sezóne ide k vám do Superligy aj FK Zemun spolu s bandou Taurunum Boys, čo si o nich myslíš?
Sú náš veľký nepriateľ, po Delije a Grobaroch by som ich zaradil hneď na tretie miesto. Mali sme s nimi pár potýčiek, no čo je hlavné, majú dobrú mentalitu. Preto máme k sebe vzájomný rešpekt, ja osobne im prajem, nech sa v Superlige udržia, bude to zaujímavé sa po rokoch s nimi stretávať.

17. Podľa teba, kto je jednotkou, čo sa ultras a hooligans scény týka v Srbsku?
Budem realista a poviem, že Delije. Viac ako polovica Srbska ich podporuje, majú veľa ľudí a peňazí. Výsledok vidíte sami na videách či fotkách. Čo však nevidno všade, je ich mentalita, to im musím vytknúť, oháňajú sa ňou všade, no sú to dristy. Čo sa chuligánstva týka, nikdy im neverte, na štadióne či v jeho okolí nájdete mrte grafitov typu “iba ženy používajú zbrane” alebo “ultras proti zbraniam”, no pritom sami neváhajú v bitke zbraň použiť a to nehovorím iba o nožoch.

18. Ok, na záver, odkázal by si niečo našim fanúšikom?
Sledujte Ultras Magazine a snažte sa pozdvihnúť úroveň vašej ultras scény. Nazdravie priatelia.

Foto: Firma 1989, FK Vojvodina
26/06/2017


 

Pridaj komentár