PÝTAJ SA: 01 – Ultras Magazine & UM Wear

V týždni sme vás informovali o novinke na našom webe, o ktorej sa môžete viac dočítať v tomto článku. V skratke ide o klasické rozhovory s tým, že otázky vymýšľate vy, fanúšikovia. Zatiaľ čo oslovujeme tábory, tak sme chvíľu ticha vyplnili rozhovorom s nami. Niektoré otázky ste položili veľmi dobré, niektoré zákerné, niektoré sa opakovali, ale super, potešil záujem a odpovede na ne si môžete teraz prečítať. 

O ďalšom tábore, ktorý bude odpovedať na vaše otázky budeme informovať v úvode týždňa.

Aký klub podporuješ? Tvoj najlepší fanúšikovsky zážitok?
Môj klub už nie je klubom, ale fabrikou na hráčov… Najlepší zážitok? Nevybral by som jeden konkrétny, ale najlepším zážitkom sú všetky víťazné góly, ktoré padli v nadstavenom čase. Ten pocit je neopísateľný a každý správny fanúšik to pozná, vtedy človek zabúda na to, že je človek :).

Trošku zákerná otázka, ale: dávajú ti pocítiť niektoré tábory, že si zo Žiliny? 😀 Napríklad, že nespolupracujú a neposielajú materiál?
Tak ono zo začiatku sme v UM boli viacerí, o obsah sa starali ľudia z každého druhého tábora, postupom času však buď prišli školy, práca, frajerky, bohvie, niektorých asi odradilo, že to robia zadarmo, tak som ostal sám. Zatiaľ mi to však nedal nikto pocítiť, aj keď to takmer každý tábor už vie, odkiaľ UM fúka, ale myslím, že v tomto nehrá rolu, kto odkiaľ je, ale aký je obsah.

Si/bol si členom nejakej ultras skupiny ? Ak áno, akej ?
Ultras Magazine 🙂

Dobrý deň, mám otázku na Vás aj UM team ste apolitici alebo ľavičiari poprípade pravičiari alebo nechcete politiku na štadióne? A bude rozhovor aj s Trenčínom? Pozdravujem UM Team z Trenčína. Oi!
V niečom mám pravicové názory, v niečom ľavicové, takže neviem, asi mi na tomto až tak nezáleží, čiže asi skôr apolitický. Trenčín sme kontaktovali, ak sa na to chalani dajú, tak bude.

Aký máš názor na družby medzi tábormi ? Možno to pritiahnem moc za vlasy, ale nebije sa to trochu s filozofiou “support your local club”?
Dobrá otázka. Ja na jednej strane príliš neuznávam, ak majú dva rovnako postavené tímy zápas v ten istý termín a fanúšikovia jedného klubu idú na zápas toho druhého iba preto, lebo tam ide o niečo viac. Na druhej strane však tieto družby sa nevytvárajú len tak pre imidž, ale aj pre skutočnú vzájomnú výpomoc, preto tento víkend pomôžete vy nám, potom obetujeme zas my jeden zápas a prídeme na vaše derby atď..

Ťažko povedať, nechcem k tomuto nejako odpovedať, pretože sám neviem, každý fanúšik to môže asi vnímať inak a každý bude mať v niečom pravdu.

Najsilnejší ultras/hools zážitok aké UM malo?
Ultras som už spomínal vyššie a hools? Tých bolo viac najmä z obdobia xx rokov dozadu, o nich keby sa písalo, tak by dnešný fanúšik hovoril, že to sú výmysly. Z tých čerstvejších zápasov asi výjazd do Ljubljany, kde to spĺňalo aj tie najprísnejšie kritéria na divoký výjazd.

Čo by ťa potešilo na slovenských štadiónoch?
Keď zomriem, urobte aspoň transparenty! 🙂
Ale nie, potešilo by ma, keby sa čapovalo všade kvalitné alko pivo a nech sa tie počty rozrastajú, nech sa robia choreá atď..

Koľko času tráviš denne na internete?
Ťažko povedať, sú dni kedy netreba nič riešiť s UM Wear zákazníkmi a v ultras svete sa neodohralo nič zaujímavé a na nete prakticky nemusím byť vôbec. A naopak sú dni, kedy ráno vstanem a na druhý deň ráno si líham do postele.

Čo si myslíš, že je podľa teba príčinou, že ultras tábory na Slovensku majú také počty ako majú respektíve klesajú a celkovo klesá návštevnosť na zápasoch?
Ono, ja si pamätám časy ešte zo školy, že celý týždeň som si odkladal peniaze, čo som dostával na desiatu a radšej som hladoval tých pár hodín, len aby som mal peniaze na sobotňajší zápas. V sobotu bol zápas a ako skončil, už som sa tešil na ďalší. Neskôr, keď som mal už na to vek, tak s partiou sme sa v piatok stretli na pive a dokázali sme sedieť až do zápasu, boli sme mladí chalani, nemali sme nejaké veľké povinnosti ako teraz, že práca, deti, rodina, jednoducho sme sa stretávali každý piatok a preberali veci spojené s futbalom, keď si mal ženskú a že kino alebo čosi, tak si ju vzal do podniku k nám, vypočul si si tému, povedal svoj názor, dal tri pivá a išiel do kina, ale jednoducho prišiel si, takto sa tvorila partia, na ktorú sa lepili ďalší ľudia a tak vedeli byť tie počty v kotli lepšie než teraz.

V súčasnosti vidím na dnešnej mládeži, že to takto nefunguje a čo mám info, tak ani vo väčšine iných táborov. Zatiaľ čo ja som v ich veku naháňal peniaze na víkendový zápas, oni ich naháňajú na víkendovú zábavu v baroch a na diskotékach, už ten futbal nie je takou prioritou. Samozrejme česť výnimkám, ktoré sú všade, niekde ich je viac a niekde menej, to je klasika. Pravdupovediac, neviem, či sa s týmto dá niečo robiť, asi ani nie, preto si veľmi vážim každú takúto partiu, ktorá aktívne fandí a podporuje svoj klub, či už v 500 alebo 5 ľuďoch.

Čo sa týka zvýšenia návštevnosti všeobecne… Tu treba peniaze nerozkrádať, ale dotovať do športu, kluby si často nedokážu udržať kvalitného hráča, ktorý dostane finančne lepšiu ponuku v zahraničí, v lepšej lige a ujde. Ľudí nebaví chodiť na futbal, keď sa každú sezónu mení káder, neexistujú žiadne dlhodobejšie klubové ciele, ako tomu býva v zahraničí. Ďalej médiá, ktoré strašia ľudí z hocijakej maličkosti. Keď sa hrá niekde v zahraničí veľké derby, tak to opisujú ako futbalový sviatok. U nás sa dočítate alebo dopočujete pri derby Slovan – Trnava “V Bratislave sa pripravujú na vojnu.“ Jasné, že tam potom nikto nechce chodiť, keď ľudia žerú médiám úplne všetko. No a v konečnom dôsledku za tú slabú návštevnosť môžu aj kluby samotné, lebo možno “roztrasiem úľom“, ale nedá mi nenapísať, že aj v prvej lige sa nájdu kluby, ktorých marketing je na bode mrazu, stačí si pozrieť nástenky alebo webové stránky, obsah, dizajn, kvalitné fanshopy, akcie pre deti, aktualizácie.. Krútim hlavou nad tým. Jeden klub vám neudelí akreditáciu pre vášho fotografa, lebo vraj nebudú spolupracovať s ľuďmi, ktorí oslavujú na webe násilie… Ale že by ten fotograf spropagoval ich klub, ich fanúšikov, to nehrá rolu, stačí iba urobiť tri fotky mobilom pred zápasom, cez polčas, po zápase a hotovo.
Aj tu však platí fráza “česť výnimkám“, našťastie.

Prečo sa skončila Ultras Liga?
Niektoré kluby nevedeli odoslať informáciu o počte fanúšikov ani na x vyžiadaní, samotní fanúšikovia taktiež nevedeli počty, nie je možné vyhodnotiť ligu s tým, že niektoré počty vynechám.

Nepokúšali ste sa spolupracovať s AFS?
Kontaktoval som ich, že im môžem poskytnúť priestor na našom webe a nejakým spôsobom pomôcť, ale akosi nič z toho a momentálne sa priznám, že ani neviem, či je AFS ešte aktívna. Určite by sme podobnú myšlienku podporili aj v súčasnosti.

Aký je tvoj názor na chuligánov, ktorí sa bijú medzi sebou?
Myslím si, že obyvatelia tejto krajiny by mali riešiť podstatne dôležitejšie veci ako to, či si dajú po hube ľudia, ktorí idú do bitiek so súperom dobrovoľne a s radosťou.

Čo ťa viedlo k tomu založiť stránku ultras magazine a čo bolo skôr, web alebo facebook stránka?
Už ako malý chalan som sledoval scénu vo svete, stačilo sa ma opýtať, s kým má družbu a dobré vzťahy hocijaký treťoligový klub trebárs z Talianska a ja by som vedel odpovedať. Najskôr som informáciami o zápasoch a akciách spamoval svoj profil na facebooku, neskôr som založil stránku, no keď som chcel, aby to malo hlavu aj pätu a nejakú prehľadnosť, musel som urobiť aj web. A ako som v tom pokračoval, ubehol nejaký ten rok a už mi to nejako prirástlo k srdcu.

Prečo sa v UM nevenujete aj fanúšikom iných športov ako napríklad hokej?
Som hlavne futbalový fanúšik a nestíhal by som sa venovať aj fanúšikom iných športov. Keď je však nejaká pekná prezentácia napríklad na hokeji, priestor dostáva aj na UM, pár článkov, fotoreportov či rozhovor môžete nájsť aj na našom webe.

Neviem z akého táboru si, ale UM je celkom objektívne a často chváliš/chválite aj ostatné tábory. Aký to je pocit ospevovať súpera?
Spravovať ultras portál vyžaduje úctu k všetkým fanúšikom a byť maximálne objektívny. Bez objektivity nemá zmysel také niečo robiť. Ja už som asi dosť starý na to, aby som pod každou fotkou súpera písal urážky na neho, keď sa niekto pekne prezentuje, viem kývnuť hlavou, že pekne a keď mám ultras web, tak to musím pochváliť aj verejne. Podľa mňa štandard. Rivalitu treba dať najavo iba v deň zápasu priamo na tribúne, na internet nepatrí.

V niektorých médiách som čítal, že ťa citovali čosi s policajným prezidentom, nebije sa to s myšlienkou, že ultras nespolupracujú s médiami?
Išlo o marcový protest Za slušné Slovensko v Bratislave a policajný prezident pred ním vyhlásil, že sa na naň mobilizujú aj ultras skupiny. Niektoré médiá ma oslovili ako zástupcu slovenských ultras, za čo sa síce nepasujem, ale keďže v tom čase sa na UM stránke hromadili informácie od jednotlivých ultras skupín, že sa dištancujú od tohto protestu, tak som disponoval informáciou, ktorá mohla zabrániť tradičnému scenáru. V prípade nejakých výtržností, by sa opäť všetka vina hodila na hlavy ultras a keď som mal možnosť tomuto zabrániť, tak som ju využil. V skratke som médiá iba informoval, že slovenské ultras skupiny sa protestu nezúčastnia a vyhlásenie policajného prezidenta považujem za výmysel, takto ma aj média citovali.

Kto ma podľa teba najlepších ultras na Slovensku?
Myslím, že sa nedotknem žiadneho iného tábora, keď poviem, že momentálne je jednotkou Spartak Trnava. Aktuálna prezentácia v Európe je toho iba dôkazom.

Aká zahraničná scéna ti imponuje?
Ja som strašne fascinovaný nemeckou a talianskou scénou, kde to neskutočne žije aj v nižších súťažiach, ale čoraz viac sa mi začínajú páčiť aj prezentácie menej známych táborov, napríklad v Španielsku, kde doteraz neznalý fanúšik vedel maximálne o Boixos Nois, Ultras Sur, Frente, Biris Norte atď., ale funguje tam mnoho ďalších skupín, ktoré možno nie sú tak známe a početné, ale ich prezentácia je veľmi sympatická a budem sa im snažiť dávať priestor na UM.

Mal si už chuť sa na to vykašľať? Sám som spravoval nejaké weby, čiže viem, že zbohatnúť sa na tom nedá a ak to má fungovať, treba tomu venovať mrte času, ktorý ťa vlastne okráda o osobný život. Teda aspoň u mňa to tak bolo, preto sa pýtam, ako to vnímaš ty.
Je pravdou, že málokto si to vie predstaviť, ako to je náročné, ale našťastie, pracujem v kancelárii, kde mám PC/internet, čiže popri UM Wear viem sledovať aj scénu vo svete a robiť sem tam nejaké reporty. Je veľmi dôležité si to zorganizovať, spočiatku som išiel na to bezhlavo a doplatil som na to v osobnom živote, pokazil som veľa vecí, ktoré musím teraz urovnávať.

Chodíš na repre zápasy?
Už dlhšiu dobu nie.

Je nejaký klub, ktorý ti je tak nesympatický, že pri ňom nikdy nebudeš objektívny, ale subjektívny?
Red Bull Salzburg, Red Bull Leipzig, FCSB a podobné kluby, ktoré vznikli tým, že niekto bohatý nechal zaniknúť alebo v lepšom prípade poslal do amatérskych súťaží klub s veľkou históriou.

Na aký zápas by si sa chcel pozrieť?
Nejako nemám také sny ako podaktorí fanúšikovia, že zažiť také a také derby… Skôr mám sen, aby úroveň našej ligy vzrástla, čím by sa zvýšila aj návštevnosť a pravdepodobne aj tie počty v kotloch.

Oplatilo sa rozbiehať UM Wear zákazkovú výrobu keď je toho široko ďaleko už celkom dosť?
Sedel som na pive s kamošom, ktorý v tomto biznise podniká už nejaký ten čas, padol taký nápad, stanovili sme si nejaké pravidlá, kúpili nejaké stroje a povedali si, že uvidíme, či to má alebo nemá zmysel. Nerozbehlo sa to, ako nejaké živobytie, že keď to nepôjde, skončím na ulici, aj keď tie stroje nestoja päť eur. V tíme máme aj grafika, všetci traja sme zanietení futbaloví fanúšikovia, pre nás to ani nie je tak prácou ako koníčkom vyrábať veci pre fanúšikov.

V tomto biznise je veľa konkurencie, každý fanúšik si vie vybrať, čo mu viac vyhovuje, niekto ide za cenou, niekto za kvalitou, niekto za komunikáciou a prístupom, niekto potrebuje grafika atď… Milionári asi nebudeme, ale s tým sme rátali, keď sme to rozbehli, väčšiu cenu ako peniaze má recenzia spokojného zákazníka.

Tričká UM som videl aj na Ultras World stránke, ako to je možné?
S adminom Ultras World sme v kontakte, chcel tričko, páčila sa mu kvalita i dizajn, chcel to predávať vo svojom eshope, tak sme mu pár tričiek vyrobili, on mal tovar v eshope, my reklamu, nič neobvyklé.

Zajímalo by mě jak je to s textilem u firem s vaší velikostí. Necháváte si ho šít přímo pro vás nebo přeprodáváte textil jíných firem, na který dáte vlastní vysačky. Díky
Spočiatku sme tričká dávali na starosť jednej firme, ktorá zabezpečila výrobu i s našimi visačkami, momentálne sme schopní si ich vyrábať sami.

UPDATE: Nakoľko prišla kopa otázok, aj keď po termíne, v jednej správe, rozhodli sme sa odpovedať ešte aj na ne:

Ako dlho sú ľudia z UM aktívni fanúšikovia a kto/čo ich priviedlo k futbalu?
Cca 30, 20 a 10 rokov a vo všetkých prípadoch otec.

Sú členovia UM stále aktívni fans chodiaci podporovať svoj/e kluby?
Momentálne naše zápasy nenavštevujeme, neskôr sa verejnosť dozvie o situácii u nás čosi viac, zatiaľ takto…

Odkiaľ čerpáte materiál zo sveta? A hlavne, odkiaľ čerpáte materiál pre rubriku #GoodMorning? Len dlhé hľadania na internete? 🙂
Zatiaľ čo na Slovensku máme problém zohnať fotky zo zápasov, lebo tábory sa nefotia napríklad na výjazde, kde ich je desať, tak v Európe to je naopak. Tam sú tábory hrdé na to a dívajú sa na výjazd v piatich či desiatich ľuďoch ako na výjazd tých, čo si zaslúžia rešpekt, preto tie fotky pchajú všade, majú rôzne stránky na FB, niektoré iba webstránky, sú fóra v krajinách, kde postujú fotky, twitter, instagram, treba to všetko sledovať a ten materiál sa nájde, no a často aj posielajú do správ.
GoodMorning rubrika to nemôžem prezradiť, lebo to budeš robiť aj ty tak a už nebudeš sledovať UM 😀

S ktorými tábormi máte všeobecne dobrú komunikáciu a spoluprácu? A s ktorými tábormi máte vyslovene negatívnu skúsenosť? Mysleno ako SK, tak aj zahraničie.
Nemáme vyslovene zlú skúsenosť s nikým, samozrejme sú jednotlivci, ktorí sa nájdu v každom tábore vrátane Žiliny, tým treba osobitne vysvetľovať, že napríklad nakreslený znak toho a toho klubu prečiarknutý červeným pásom nemá žiadnu hodnotu pre nás a nebudeme to publikovať. Dobrá spolupráca je so všetkými, ktorí spolupracujú. 🙂

Vedeli by ste konštruktívnou kritikou zhodnotiť aktívne SK tábory? Taký mini-pohľad na našu scénu? Čo by jej pomohlo, čo jej škodí, prípadne konkretizovať na daný tábor..
Nepáči sa mi strašne to, čo spomínam všade, že zatiaľ čo iné tábory vo svete sú právom hrdé na to, že vycestovali niekde v počte 5-15 ľudí, tak my sa tu za to akosi hanbíme a radšej ani fotku neurobíme a už vôbec nie, že by sme ju poslali do UM… Nemôžem kritizovať nízke počty, lebo sám viem, že s tým sa nedá niekedy vážne nič robiť, dokým sa nezmení meno futbalu v našej krajine, môžete lepiť plagáty, vešať transparenty na diaľnici, platiť si reklamu na fb, nič nepomôže, pomôžu len dobrý futbal, dobré štadióny a servis na nich, je taká teória, že keď je na štadióne 2000 divákov, v kotli nájdete trebárs 50… Keď však stúpne počet divákov na 6000, určite sa dvihne aj počet v kotli. Čiže ťažko sa snažiť iba o to, aby konkrétny tábor naberal na počtoch, treba zvýšiť záujem o futbal u všetkých divákov, no to sa nám samotným nepodarí žiadnou reklamou, toto majú na starosti majitelia klubov a zväz. Na našich táboroch sa mi nepáči často, že na otázky odpovedajú strašne pomaly, napríklad som oslovil takmer všetky tábory ohľadom tejto série rozhovorov, ubehlo niekoľko dní a odpovedali tri tábory, z toho dva sa vyjadrili kladne a jeden sa rozhoduje. Zvyšok sa ani nevyjadril ešte. Čiže toto je taká vec, že ma to zamrzí trošku, pretože je to možnosť propagovať najmä samých seba a zatiaľ čo mi tu niekto z Kolína pošle každé kolo fotiek a info na dve strany, tak naše tábory musím nie že osloviť, ale takmer prosiť o info/foto atď..

S akými portálmi spolupracujete, prípadne ako a aké vzťahy máte napríklad s FNS, supporters/hooligans.cz, ultras-tifo a pod.?
Nemáme nejakú významnú spoluprácu, sem tam vieme posunúť reporty na ultras-tifo a prezentovať tak naše zápasy celosvetovo, ale nejak významne nie. Čo sa týka FNS, tak sa poznáme s adminom a občas prehodíme reč ohľadom stránok, ale to je tak všetko. Supporters a hooligans weby z Čiech registrujeme, ako asi aj oni registrujú nás, ale ideme si viacmenej každý svoje, takže tam ani nemáme ako spolupracovať asi, hooligans sa venuje najmä hooligans aktivitám, supporters českej scéne a my sa snažíme ísť viac do sveta, čiže nemáme až tak moc spoločného okrem toho, že chceme poskytovať ľuďom tie najzaujímavejšie informácie. Obidva weby sú na veľmi vysokej úrovni a chalanom držím palce, nech im to šľape aj naďalej.

Je z vašej strany v pláne nejakým spôsobom podporiť aktívne SK tábory? Kedysi sa spomínala možno nejaká zaznamenávacia technika prípadne iné možnosti?
No my hlavne sme chceli zabezpečiť fotografov na zápasy… A že keď niekde nebude fotograf, tak tam skúsime kúpiť nejaký fotoaparát… Momentálne máme fotografa, ktorý vie pokryť Trenčín, Senicu a sem tam Nitru, Moravce, máme fotografa v Trnave, Žiline, Bratislave a máme aj v Michalovciach, ale tam nám klub neudelí akreditáciu pre neho. Ono my možno ani nerobíme fotoreport z takého a takého zápasu, ale fotograf tam bol. Ale jednoducho poslal materiál a fanúšikov nikde. 🙂
Čiže tá podpora v podobne fotoreportov je, aj keď nie je vidno. Ak si to bude situácia vyžadovať, tak asi by sme museli aj kúpiť a dodať niekde nejakú techniku, ale zatiaľ nemám ten pocit… No a keďže bude viac času, sa budem snažiť aj ja sám vycestovať na pár zápasov ako tomu bolo už neraz a zahrám sa na takého groundhoppera. 🙂

Zhodnotenie doterajšieho pôsobenia portálu UM + ciele a plány do budúcna?
V auguste 2014 sme publikovali prvý článok na webe, ubehli teda cca štyri roky a uvedomil som si, že forma nejakého formálneho webu a riadiť sa tými klasickými zásadami komunikácie, vyjadrovania či publikácie článkov, to nemá zmysel. Nemal by sa k tomu kto tak venovať, sám by som to nezvládol, preto sa z toho stalo menej formálne miesto, ktoré je akýmsi blogom, ale samozrejme, informatívnym, nie že by som si tu začal teraz vylievať srdce. Ciele a plány nie sú žiadne, možno nájsť niekoho, kto by sa venoval fanúšikom ostatných športov, zohnať viac fotografov, ktorých posielať aj za hranice a trošku zlepšiť komunikáciu s našimi tábormi.

Otázky na UM Wear:
Krátke zhodnotenie od vzniku doposiaľ? Aké boli začiatky?
E-shop klasika, nečakali sme nejaké megapredaje, ale napriek tomu sme spokojní, vyrobili sme si pár tričiek, ktoré sú dizajnovo jednoduché, žiadne predizajnované, ktorých je na trhu už mrte, proste jednoduchá klasika, s ktorou môžete ísť na futbal i do mesta či do práce. Čo sa zákazkovej výroby týka, tam sa to podstatne zlepšilo a vidno, že recenzie sa šíria strašne rýchlo, pretože bez akejkoľvek reklamy, či spravovania fb stránky sa nám ozýva každým dňom viac a viac ľudí, čo je super a teší nás to.

Zaujímavé tábory zo sveta, ktoré využili vaše služby? Resp. referencie zo zahraničia a z SK?
Viacero zaujímavých táborov, Feyenoord, Sporting, Levski, Bordeaux atď., ale rád sa chválim, že finalisti Ligy majstrov v 2017, Juventus a Real Madrid majú taktiež pár vecí od nás.

Koľko ľudí tvorí tím UMwear a aké je personálne prepojenie s UM?
Ja sedím denne v kancelárii a riešim Ultras Magazine a UM Wear zákazníkov, snažím sa poradiť, informovať atď., jednoducho byť k dispozícii. Potom máme grafika, ktorý ako už podaktorí viete, je veľmi talentovaný a veľmi pomáha nielen nám, ale aj táborom samotným. No a potom klasika, výrobu ma na starosti jeden človek, ktorému podľa počtu objednávok chodí vypomáhať buď ďalší človek alebo ľudia. No a v tíme sú aj šikovné ženské ruky, najmä na kontrolu, ale aj na zodpovedné účtovníctvo, nech neskončia všetky peniaze iba v pivovaroch. 🙂

Negatívne a pozitívne skúsenosti?
Pozitívna skúsenosť je keď tábor pochopí, že toto je biznis, kde sa nedá veľa vecí urýchliť. Nemôžeme prijať zákazku a hodiť ju hneď na prvé miesto, musíme ju pripnúť k ostatným a preto teda na jednu vlajku, aj keď jej výroba trvá menej, musíte čakať dajme tomu 2 týždne. No a niekedy sa stane, že dodávateľ materiálu pošle poškodený materiál, treba to vrátiť, čakať na nový, poškodí sa nejaká súčiastka zo stroja, na novú treba čakať a vtedy vznikajú problémy, že sa nestihne ani ten termín dodania. Nie je to často, ale raz začas sa to stane a vtedy prichádzajú tie skúsenosti, zážitky. Niekoho to nezaujíma a chce zrušiť objednávku, je doslova protivný a niekto je chápavý a počká si.

Ľudia z umwear sa živia aj inou prácou alebo sa naplno venujú len umwear?
Jeden má aj druhú prácu, dvaja riešia iba umwear + svoje vedľajšie príjmy z rôznych finančných aktivít.

Zisky točíte vo firme alebo sa jednotlivo prerozdeľujú ako “zárobok”? Či a ako investujete zisk napr. do nákupu lepších prístrojov, techniky atď..
Viacmenej, v týchto začiatkoch sa to všetko vráža naspäť. Do priestorov, do rôznych programov, školení a hlavne do techniky, ktorá nie je lacnou záležitosťou. Tak by to ale asi malo byť, neuspokojiť sa, že teraz je viac zákazok, nech tábory čakajú dva mesiace na svoju, ale radšej kúpiť ďalší stroj a zamestnať ďalšieho človeka, nech sa to nejako stále drží minimálne v jednej rovine.

Plány do budúcna?
Prestať nosiť z firmy domov každú chvíľu iný hrnček, je to nejaká úchylka potláčať hrnčeky, sa ešte čudujem, že nie je v e-shope kategória hrnčeky, isto by tam bolo aspoň 200 možností na výber. 🙂
Nejaké väčšie plány nie sú, iba sa ďalej vzdelávať, hľadať nové a nové možnosti, čo ponúknuť ľuďom a robiť všetko preto, nech z tých recenzií na našej stránke aj naďalej sú všetky 5-hviezdičkové.

To boli všetky vaše otázky, za ktoré ďakujem v mene Ultras Magazine i UM Wear.


Pridaj komentár