FINÁLE SLOVNAFT CUPu: Spartak Trnava – MŠK Žilina (01.05.2019)

Prvomájový sviatok opäť patril futbalu, v Nitre sa totiž odohralo finále slovenského pohára, v ktorom na seba narazili Spartak Trnava a MŠK Žilina.

O tom, že oba tábory fanúšikov sa zmobilizovali na maximum, sme už informovali, atmosféra skutočne tomu zodpovedala, svedčia o tom aj hlasy samotných hráčov, ktorí si ju vychvaľovali a podľa ich slov, práve táto búrlivá atmosféra im pomohla siahnúť si až na dno svojich síl. Trnavu podporili aj fanúšikovia Korony Kielce, v sektore Žiliny nechýbalo 14 fanúšikov z Poľska a štyria z Mariboru. Na ihrisku sme videli neskutočnú drámu, keď sa Žilinčanom podarilo v druhom polčase vyrovnať z 3:0 na 3:3, bohužiaľ pre nich, duel sa dostal až do pokutových kopov, kde boli úspešnejší Spartakovci, ktorí sa stávajú najnovším víťazom slovenského pohára a budú tak hájiť naše farby v Európe aj pre budúci ročník.

Dráma z ihriska sa krátko po stretnutí preniesla na tribúny, resp. mimo ne, keď najmä Žilinčania pocítili, ako vyzerá frustrácia z toho, že musí niekto pracovať cez sviatky, začalo to kvôli pár jedincom hromadným vyprataním sektora, kde každý kto opúšťal tribúnu “vyfasoval” pár rán obuškom od všetkých prítomných policajtov a všetko pokračovalo cestou na parkovisku k autobusom.

Celý incident opísal jeden z fanúšikov na sociálnych sieťach:
,,Tlačili všetkých cez jeden dva metre široký most, nebolo šance ísť rýchlejšie, ale podľa nich sme boli pomalí a nechcelo sa nám opustiť ani štadión, ani nastúpiť do autobusov, tak začali všetkých šľahať obuškami, čo samozrejme vyvolalo nepokoje v radoch fanúšikov, spustila sa doslova vojna, kde neskôr policajti strieľali už aj gumové projektily, na vlastné oči som videl, ako fanúšik s otvorenou hlavou už padal k zemi s rukami nad hlavou, zjavne strácal vedomie a policajti namiesto toho, aby ho dali bokom, že bude určite potrebovať zdravotnú pomoc, tak oni ho ešte dokopali a dostal minimálne 15-20 rán obuškom, opäť aj po hlave, to už je podľa mňa dosť psycho, ak aj niečo spáchal, mali by ho zatknúť, ale tu ho mohli aj zabiť, podľa mňa veľká neprofesionalita. Zopár rán sa ušlo aj mne, čo som nikdy nedostal ani pokutu za parkovanie a na futbale som zažil takéto nepokoje prvýkrát, ja som si to vraj zaslúžil kvôli neuposluchnutiu výzvy, aby som nastúpil do autobusu, čo som samozrejme poslúchol, akurát môj autobus so všetkými mojimi vecami bol trošku ďalej než ten, pri ktorom som stál, to sa však nenašlo s pochopením. Ja som však dopadol ešte v pohode, je mi ľúto a prajem skoré uzdravenie všetkým tým, ktorých sanitky brali ako na bežiacom páse, všetci obviazané hlavy, niektorí strácali vedomie, niektorí nemohli chodiť, no proste zaujímavé. Niekde v komentároch som videl, že policajt nie je sudca ani kat, ak porušili tí fanúšikovia zákon, mali ich pozatýkať alebo keď už vyšlahať obuškami, tak rozumne, po chrbte, rukách, nohách a nie po hlavách na zemi ležiacich ľudí. Ale tak čo čakám, aký štát, taká polícia.”

Nakoľko sme sa ocitli v tejto vojnovej zóne úplne náhodne aj my, tak musíme potvrdiť, že slová komentujúceho sú bohužiaľ pravdivé. Požiadali sme priamo na mieste príslušníkov PZ SR o vyjadrenie, či bolo potrebné takto agresívne zasahovať, odpoveďou bolo niečo, čo ani nemôžeme publikovať, pretože by tomu nik asi ani neveril.

Neprofesionalitu resp. neprimeraný zákrok odsúdili aj záchranári, ktorí sa na mieste vyjadrili, že je len otázkou času, kedy niekoho takto dobijú a už mu nebude pomoci. Info z prvej ruky hovorí dokonca o prípade, kedy páni v uniforme pociťovali potrebu udierať do hlavy obuškom fanúšika napriek tomu, že už ju mal kvalitne otvorenú a ležal na zemi, keď strácal vedomie. Celkovo bolo vážnejšie zranených približne 20 fanúšikov.

Na internete táto udalosť zatienila takmer celé finále, rovnako ako pár ohňov či dymovníc hodených na ihrisko z trnavského kotla. Opäť sa teda z fanúšikov urobila najväčšia škodná futbalu, pritom ten kto na zápase bol, rieši potýčky Žilinčanov alebo pyro na ihrisku asi ako posledné, zážitkom ostane najmä skvelý dramatický futbal a výborná atmosféra, o ktorú sa Spartakovci so Žilinčanmi postarali.


Foto: mskzilina.sk, zuzyi, Lukas Grinaj, Foto 4F Norika, myzilina.sme.sk, sport24.pluska.sk, Peter Kollár


Jeden komentár

  • Peter

    3. mája 2019 at 10:13

    môj syn išiel na futbalový sviatok a teraz leží v nemocnici, lebo páni v čiernom nevedia rozlíšiť fanúšika od výtržníka a bijú hlava hlava….

    Odpovedať

Pridaj komentár