V Anglicku musia fanúšikovia chrániť sochy a národné pamiatky

,,Teraz je ten správny čas”, hovoria si po celom svete ľudia, ktorí chcú bojovať proti rasizmu v súvislosti s prípadom Georgea Floyda.

George Floyd, 46-ročný Američan, ktorý 25. mája zomrel v Minneapolise, tak že pri policajnom zásahu mu na krku kľačal policajný dôstojník a jeho kolegovia sa na dusiaceho sa Floyda iba prizerali. Všetci prítomní policajti už sú vyšetrovaní a obvinení z viacerých trestných činov, okrem iného aj z vraždy.

Vec odsúdeniahodná, stávať by sa určite nemala, no práve my fanúšikovia sme na podobné prípady zvyknutí, keďže sme si toho na futbalových zápasoch vychutnali minimálne nemálo. O zneužívaní právomoci či neprimeraných zásahoch by sme mohli pravdepodobne napísať aj knihu.

Floydová smrť vyvolala demonštrácie a protesty vo viac ako 75 amerických mestách, z toho napríklad v New Yorku, Chicagu, Los Angeles atď. išlo o dosť násilné protesty, pri ktorých demonštranti ničili všetko, čo im prišlo pod ruku a čo je zaujímavé, tieto scenáre sa začínajú objavovať aj v iných krajinách. Veľké protesty prebehli v Nemecku, Francúzsku, Ríme, ale aj v Anglicku.

Právo zhromažďovať sa a vyjadriť s niečím nespokojnosť je niečo, čo určite schvaľujeme, no pri pohľade na demonštrantov, ktorí proti násiliu a rasizmu bojujú násilím a niekedy aj rasizmom, sa pýtame, či už to nie je trošku cez čiaru.

Práve v Anglicku sa totiž v rámci “pokojnej” demonštrácie, ako ju jej aktéri nazývajú, ničia pamiatky a sochy veľkých osobností britskej histórie, odniesla si to napríklad aj socha Winstona Churchilla. Osobnosť, ktorú môžu ľudia vnímať ako hrdinu alebo ako zlobu, pravdou však je, že nebyť jeho, o fráze “Vylodenie v Normandii” dnes možno počujeme iba ak by z nejakej rybárskej zbierky básní. Mimochodom, zhodou náhod, jeho socha bola poškodená 6.6.2020, vylodenie v Normandii prebehlo 6.6.1944.

Nemožno spochybniť fakt, že pokojné protesty žiadneho politika nebudú trápiť, no či práve ničenie či poškodenie sôch a národných pamiatok tento problém vyrieši alebo vyvolá ešte viac nenávisti a násilia, môžeme len tipovať.

Aby sfanatizovaný dav nezničil ďalšie historické kúsky, anglické fanúšikovské firmy sa počas včerajšieho dňa zmobilizovali a na rôznych častiach svojich miest strážili každý takýto objekt, ktorý by mohol skončiť podobne ako socha Edwarda Colstona. Tá bola zhodená a následne spustená do rieky.

Foto: internet


Pridaj komentár