V Anglicku budú testovať sektory na státie

Od 1. januára budúceho roku by sa malo na niektorých futbalových štadiónoch v Anglicku spustiť testovanie miest na státie. Mnohé kluby túto možnosť privítali a pustili sa do príprav na rekonštrukciu, medzi nimi aj Tottenham Hotspur či druholigový Cardiff.

V máji 1985 postihla anglický futbal dvojitá katastrofa, najskôr 11. mája v Bradforde, kde pri požiari, ktorý pohltil celú tribúnu zomrelo 56 ľudí a o 18 dní neskôr na Heysel štadióne v Bruseli zomrelo 39 fanúšikov pri zápase Liverpoolu s Juventusom.

bradford-fire
Tragédia v Bradforde
heysel-tragedy
Heysel tragédia

Keď o štyri roky neskôr v semifinále FA Cupu medzi opäť Liverpoolom a Nottinghamom v dôsledku obrovskej tlačenice zomrelo na štadióne Sheffieldu Wednesday 96 ľudí, miestne úrady si povedali, že už stačilo a prijala najrozsiahlejšie bezpečnostné opatrenia vtedajšej doby.

Apríl 1989: Tragédia v Hillsborough, po ktorej prišlo o život 96 ľudí.

Vyšetrovanie tohto prípadu dostal na starosť Lord Peter Taylor a ten za 31 dní prišiel s dvoma správami. V tej prvej iba zhrnul udalosti, ktoré sa stal a v druhej zhrnul odporúčania pre zvýšenie bezpečnosti na futbalových štadiónoch. Táto správa je známa aj ako Taylorová správa (Taylor Report). Jedným z odporúčaní bolo aj zavedenie všetkých miest na štadióne ako miest na sedenie.

Od augusta 1994 bolo státie na štadiónoch v Anglicku zakázané. Niektoré kluby síce namietali, pretože Taylor vo svojej správe síce odporúčil všetky miesta dať iba na sedenie, ale neklasifikoval miesta na státie ako bezpečnostné riziko. Tieto námietky však neprešli a od tejto doby si anglické štadióny vieme predstaviť už len ako štadióny bez sektorov na státie.

V roku 2012, čiže 23 rokov po nešťastí, sa zistilo, že za nehodu môže z veľkej časti polícia, ktorá v daný moment zvolila zlý postup pri zásahu a o ďalšie štyri roky porota vyšetrovacej komosia rozhodla, že každý zosnulý bol „nezákonne zabitý“. Volanie k návratu miest na státie sa v tomto momente zosilnilo a zdá sa, že až v tomto období konečne hlas klubov a fanúšikov bude vypočutý. Úrady aj futbalový zväz síce nepredpokladá, že by mohli vzniknúť sektory na státie ako tomu je niekde v Nemecku či Taliansku, ale pripúšťajú, že by mohli vzniknúť Safe Standing Areas – miesta, kde by síce boli sedadlá, ale dali by sa sklápať a fanúšik keď bude chcieť stáť, sedadlo ho nebude obmedzovať.

Safe Standing Area na štadióne Tottenhamu Hotspur.

Túto informáciu opatrne privítala aj Margaret Aspinall, ktorej syn James zomrel pri katastrofe v Hillsborough a je bývalou predsedníčkou rozpustenej skupiny Hillsborough Family Support Group.

„Môj názor sa úplne zmenil oproti tomu, čo bolo pred pár rokmi, bezpečnosť je prvoradá a dúfam, že sme sa z toho poučili. S fanúšikmi sa momentálne nezaobchádza a verím, že ani nebude zaobchádzať, ako tomu bolo v 70. a 80. Rokoch minulého storočia, keď boli hnaní ako dobytok.“, nechala sa počuť pre anglické médiá.

Niektoré anglické kluby, ako sme už spomínali v úvode, už začali prípravy na rekonštrukciu tribún pre svojich skalných fanúšikov, no sú aj kluby, ktoré takéto typy sedadiel zaviedli už v rokoch 2019 a 2020, napríklad Manchester United, Manchester City, Chelsea alebo Wolverhampton.

Do testovania takýchto tribún sa niektoré kluby nezapoja, medzi nimi je aj napríklad Arsenal. Ako sa predstavitelia klubu vyjadrili, nie je to preto, že by silou mocou chceli udržať miesta na sedenie, ale architektúra Emirates Stadium im to jednoducho nedovolí.

Uvidíme teda, ako dopadne testovanie a koľko klubov sa do neho zapojí.

Zdroj: internet


Pridaj komentár