UM BLOG: Ultras v Red Bull Salzburg? Nežartujte!

“We are not Barca or Real…” začínajúce slová zo včerajšej prezentácie fanúšikov Red Bull Salzburg v zápase Ligy majstrov proti Liverpoolu.

Celé znenie chorea “We are not Barca or Real, but we are ready for our fu**ing dream. Kto neovláda angličtinu, v preklade to znamená “Nie sme Barca alebo Real, ale sme pripravení na náš *** sen.

Skutočne sa takto chceli fanúšikovia tohto rakúskeho klubu prezentovať? Porovnávať sa s Barcelonou či Realom? A skutočne sa dnes nájdu ľudia, ktorí sú schopní pri tomto klube hovoriť o ULTRAS v Salzburgu? Odpoveďou je, že áno a preto som sa rozhodol všetkým opísať vznik tohto klubu a jeho fanúšikovskej scény, ak sa to vôbec fanúšikovskou scénou nazvať dá.

Bankroty futbalových klubov nie sú vo svete nič výnimočné, už začiatkom minulého storočia bankrot hrozil dokonca aj takému klubu ako Manchester United. Začiatkom nového storočia pre zmenu skrachoval dlho uznávaný Wimbledon FC a nie príliš ružovo to od roku 2000 vyzeralo aj s takými klubmi ako Leicester, Neapol, Fiorentina, CSKA Sofia a mnoho iných známych gigantov.

Keď chceme ísť ešte bližšie, máme tu bankrot škótskeho Glasgowu Rangers, ktorý sa musel porúčať až do štvrtej najvyššej súťaže. Vo väčšine prípadov sa tieto bankroty “nejako” vyriešia, príde silný sponzor, príde viac malých sponzorov, vydarí sa sezóna, objaví sa nejaký talent atď..

V prípade rakúskeho klubu SV Austria Salzburg sa však záchrana nekonala týmto spôsobom, aj keď to niektorí “odborníci na futbal” tvrdia.

Klub SV Austria Salzburg patril k tradičným rakúskym klubom, dokonca i s úspechmi v podobe niekoľkých ligových titulov, trofejí z rakúskeho pohára či superpohára, ale i druhým miestom v pohári UEFA z roku 1994.

Žiaľ, financovanie klubu už od osemdesiatych rokoch nebolo optimálne a Austria sa potýkala s problémami viacmenej pravidelne. Vždy sa vyriešili iba dočasne príchodom nejakého sponzora, ktorý zatiahol jednu či dve sezóny. Od roku 2000 sa ale klubu prestávalo dariť aj herne, čo v sezóne 2004/05 znamenalo, že takmer vypadol do druhej ligy. Záujem, čo sa investorov týka, o Austriu teda upadol a hrozil úplny zánik klubu, ktorý spatril svetlo sveta v roku 1933.

Na konci tejto nevydarenej sezóny prichádza na scénu záujemca, ktorý by chcel klubu poskytnúť finančnú injekciu a posunúť ho opäť na popredné priečky rakúskeho futbalu. Reč je o investorovi, spoločnosti Red Bull.

Spočiatku sa ľudia v Salzburgu záujmu Red Bullu potešili, bodaj by nie, sľubovali peniaze, úspech i kvalitné posily. Čo však málokto tušil, spoločnosť Red Bull kúpila klub s cieľom nie zachrániť Austriu, ale iba viacmenej kúpiť licenciu, aby mohol vzniknúť ich vlastný klub s pôsobnosťou v najvyššej súťaži. Vzniká tak Red Bull Salzburg, ktorý má s Austriou spoločné asi iba mesto pôsobenia. Red Bull nezmenil iba názov, ale i logo a klubové farby, čo sa pochopiteľne nezaobišlo bez negatívnej reakcie fanúšikov.

Tí sa rozhodli v októbri 2005 zachrániť túto slávnu značku a zaregistrovali SV Austria Salzburg do amatérskej súťaže. Klub vlastnený fanúšikmi si získal sympatie všetkých ultras na svete, čo poháňalo vpred nielen hráčov “novej” Austrie, ale i fanúšikov. Tí neustále predvádzali na tribúnach skvelé ultras predstavenie, bez ohľadu na ligu či súpera.

Zatiaľ čo sa Austria predierala z amatérskych súťaží naspäť do popredia rakúskeho futbalu, Red Bull Salzburg zbieral sympatie u fanúšikov úspechu, ktorí sa spolu s výhrami a úspechmi množili enormnou rýchlosťou. Niet sa čo čudovať, veď od toho momentu získali desať titulov, čiže fandiť takému klubu, vidieť zápasy Ligy majstrov bolo určite “in” a na nejakú Austriu si už netrebalo ani spomenúť.

A prečo si myslím, že o nejakej tamojšej ultras scéne sa baviť ani nemôžeme? Každý klub si vie získať fanúšikov, vedel to aj Red Bull, nebolo to iba výsledkami, ale aj podporou, ktorá sa skupinke Salzburgčanov od predstaviteľov klubu dostávala a odmenou im malo byť iba naberanie na počtoch ľudí v kotli. A povedzme si pravdu, keď máte od klubu peniaze na choreografie, na rôzne team-building akcie, do toho hráči ničia súperov v lige a hrajú pravidelne Ligu majstrov, pre koho by to nebol problém nahnať ľudí na tribúnu?

Toto má však s ultras mentalitou spoločné asi toľko, ako mám ja spoločného s nealkoholickým pivom na futbale. Proste to dokopy nejde!

A aj preto na Ultras Magazine webe či fb stránke nenájdete ani jednu zmienku o Ultras RB Salzburg, pretože skutoční ultras z tohto mesta podporujú klub SV Austria Salzburg, ktorý momentálne pôsobí v štvrtej najvyššej súťaži. Rovnaký názor máme aj na nemecký klub a jeho fanúšikov z Lipska.

Na záver už iba niekoľko fotografií z prezentácie ultras SV Austria Salzburg v práve prebiehajúcom ročníku štvrtej najvyššej súťaže.

Foto: Union ´99 Ultrá Salzburg, internet


Pridaj komentár