Villa Nova Patriots

Rozhovor s Villa Nova Patriots

V dnešnom rozhovore sme vyspovedali fanúšikov hokejovej Spišskej Novej Vsi zo skupiny Villa Nova Patriots.

Predstav nám v skratke vašu skupinu.
Vznikli sme v roku 2015 po tom, čo naši predchodcovia W.B.W. (pozn. red.: White Blue Warriors) ukončili svoju činnosť. Vytvorili sme celkom novú značku, s trochu iným smerovaním a hlavne pravidlami.Aké máte zloženie kotla z hľadiska veku a počtov?
V priemere sa nás v sektore stretáva cca 90. Oficiálne máme 70 členov + nejaké spriaznené duše, ktoré kvôli práci alebo  štúdiu nemôžu byť stále na hokeji. Zvyšok sektora sú ostatní fanúšikovia, ktorí nie sú priamo členovia fanklubu, ale fandia, nakoľko nefandiacich ľudí v sektore nechceme. Čo sa týka vekového zloženia, väčšina kotla má okolo 30tky, ale chodia k nám aj deti, mladí hokejisti, ale aj napríklad staršie panie. 😀

Ako financujete svoje fungovanie?
Základom sú členské poplatky. Nemalú časť našich zdrojov tvorí aj predaj nášho merchu, s ktorým sa stotožnilo aj množstvo bežných fanúšikov mimo našej skupiny, čo nás nesmierne teší. Taktiež sa snažíme oslovovať tunajších podnikateľov o podporu na výjazdoch hlavne počas play-off, čo sa nám celkom darí.

Aký máte vzťah s vedením vášho hokejového klubu?
Veľmi nadštandardný. Spoločne sme si dohodli pravidlá, ktoré na 100% rešpektujeme my a taktiež klub tie naše. Veríme, že takáto korektná a nadštandardná spolupráca bude pokračovať aj naďalej.

Ste aktívni aj v iných športoch?
Nie, aj keď boli tu nejaké snahy nás uplatiť od miestnych klubov pálenkou, klobásami a podobne :D. Je to jedna z vecí, ktoré sme pri zakladaní našej skupiny jasne deklarovali, budeme výlučne hokejový fanklub. To dávame jasne najavo aj v našom logu.

S kým máte najväčšiu rivalitu a s kým naopak družbu, prípadne priateľské vzťahy?
Najväčšiu rivalitu máme s Popradom, v minulosti ešte za W.B.W. v 1. Lige to bolo s Kežmarkom. Musíme povedať, že ten nám nesmierne chýba. 😀

Družbu nemáme s nikým, máme ale veľmi priateľské vzťahy s Košicami, kde sa, najmä naše omladiny, navzájom podporujeme aj na domácich zápasoch a výjazdoch (prevažne do Popradu).

Okrem ultras aktivít ste aktívni aj na chuligánskej scéne?
Nie, ale všímame si, že pár Novovešťanov mimo našej skupiny vytvorilo internetovú úderku. (pre ozrejmenie, naši členovia majú prísne zakázané robiť ramená a písať bludy po internetoch).

Aké sú vaše najbližšie ciele ako ultras?
Určite sa musíme zlepšiť v tvorbe choreí. Je to bieda, ale berieme to tak, že sme relatívne nováčikovia na scéne a nemáme veľmi ani od koho zobrať nejaké „finty a triky“, keďže v Spišskej sa choreá nikdy nerobili. Poverenie ohľadom tohto dostali naši mladí, ktorím sme dali v tomto viacmenej voľnú ruku. Aj kvôli tomu sa postupne snažíme o generačnú obmenu a prilákať čo najviac mladých, aby sa aktívne zapájali do fungovania fanklubu aj mimo zápasov.

Využívate sociálne siete na svoju propagáciu?
Samozrejme, pomáha nám to vo fungovaní.

Ako by vyzeral rebríček TOP 3 táborov na hokejovej mape Slovenska podľa Vás?
Tu je to skoro jednoznačné, myslíme si, že by to malo byť takto: Nitra, Žilina, Senica.

Na posledných dvoch zápasov našej reprezentácie vo Zvolene vytvorili domáci ultras aktívny kotol a odprezentované boli aj dve choreá. Aký je váš vzťah k reprezentácii a čo by ste povedali na myšlienku repre zmieru a vytvorenia spoločného kotla na zápasoch hokejovej reprezentácie?
Najprv pochválime Zvolenčanov, aj keď z toho budú asi v šoku – dobrá robota.
Čo sa týka nášho vzťahu k repre, tak ten nie je žiaden. Za posledných 15 rokov u nás v Spišskej hrali raz. Takže aj našu skupinu sme zamerali iba na podporu nášho áčka. Vieme ale, že pár našich členov chodí fandiť na tieto prípraváky a aj na majstrovstvá –  brániť im v tom určite nebudeme, ale ako skupina nie.

Otázky od UM fanúšikov:

Kto vám je najväčším príkladom na Slovensku?
Ťažko povedať, či sú nám príkladom, ale fascinuje nás, ako dokáže v Nitre fandiť celý štadión. Snáď sa toho raz dožijeme aj u nás.

Aká je identita vášho fanklubu ? Aké hodnoty sú pre Vás dôležité?
Nie sme jednotvárna skupina, naši členovia majú rôzne názory vo všetkých oblastiach života. V sektore nás nezaujíma nič iné, iba hukot.

Mávate aj nejaké tréningy na štadióne?
Tréningy čoho? Čo sa týka fandenia tak nie, trénuje sa v autobuse po ceste na výjazd. 😀

Ako sa dohadujete a rozhodujete o dôležitých veciach a následných reakciách fanklubu?
Zo začiatku nášho fungovania tu bola demokracia a pekne sa hlasovalo, ale bolo to neefektívne, zdĺhavé a vo viacerých veciach sporné, pretože sa to pri toľkých ľuďoch nedá. Momentálne to funguje tak, že vo väčšine fanklubáckych vecí viacmenej rozhodujú dvaja ľudia, ktorí majú plnú dôveru zbytku skupiny. Samozrejme, ak ide o niečo dôležitejšie, komunikujú to so skupinou a podľa toho sa vec uzavrie. Oficiálne vyjadrenia ako celku k veciam verejným sú len tie, ktoré uvidíte pod hlavičkou našich oficiálnych účtov na Facebooku a Instagrame.

Ako by ste opísali kamarátsky vzťah s hokejovým kotlom v Košiciach?
S Košičanmi oficiálnu družbu nemáme, máme ale nadštandardné vzťahy, vlastne je to jediná skupina fanúšikov, s ktorou nejaký vzťah máme. Predtým sme šli stále iba za Spišskú, žiadne kamarátsvá, družby ani nič podobné. V poslednej dobe môžete aj častejšie vidieť – hlavne našich mladých – na zápasoch v KE a naopak, Košičanov u nás. Poprípade Košičanov a nás v Poprade. 😀

Ako sa dostať do fanklubu Villa Nova Patriots?
Tu treba povedať, že neberieme hocikoho. Nejdeme po kvantite, ale po kvalite. Ale späť k otázke, aby som veľmi neodbočoval od témy. V prvom rade – treba chodiť pravidelne na hokej, samozrejme, že k nám do sektoru a fandiť. My si sektor veľmi dobre všímame a ak budeš fandiť podľa našich predstáv, my ťa oslovíme. Inak to nejde. Nemáme dobré skúsenosti s nováčikmi, ktorí prídu za nami, že chcú byť vo fanklube. Zoberú výhody člena a po troch prehrách v rade ich už pri nás neuvidíme alebo keď prehrávame, tak proste nefandí. Proste nie, musíš byť preverený.

Stačí k nám chodiť fandiť pravidelne a my si ťa všimneme. Neberieme hneď každého, kto sa objaví v kotli, ale všímame si ľudí, ktorí ku nám chodia pravidelne a oslovíme ich.

Aaký máte vzťah s Nitrou?
Neutrálny, nemáme proti nim nič a ako sme už vyššie spomínali, obdivujeme atmosféru u nich.

Pociťujete rozdiel vo fandení minulú sezónu a teraz?
Čo sa týka našej skupiny, tak asi nie, je to na tej istej úrovni, možno o čosi lepšie ako minulú sezónu. Trochu iné to je ale od tej našej širšej hokejovej verejnosti, hlavne oproti play-off akoby sa presýtili toho úspechu a zrazu ich základná časť až tak neberie. A k tomu sa pridala tá internetová úderka v komentároch zo strany verejnosti. 😀 Samozrejme, je kopa výnimek. Uvidíme, čo to bude v play-off. A možno sa na to len veľmi kriticky pozeráme a máme trochu iné predstavy.

Nepríde Vám že väčšinu chorálov, ktoré používate je takzvane „kradnutých“?
Kto komu a aký chorál ukradol? To, kto ho vymyslel prvý, to je otázka. Máme veľa chorálov, ale treba povedať, že na Slovensku sa tie chorály väčšinou všade opakujú – minimálne v melódiách. Samozrejme, že máme aj vlastné chorály s vlastnými slovami, ale myslím si, že je jasné, že melódie sme „ukradli„ od zahraničných táborov. Ale kto nie? Staré chorály a pokriky, ktoré používame roky, má celá scéna rovnaké a novými, ktoré sme “vytvorili”, sme sa inšpirovali zahraničím. Potom sa zistí, že aj domáce tábory majú rovnaké, respektíve podobné, čiže z toho nám vyplýva, že tieto veci, ako sú melódie, asi kradne každý.

Plánujete výjazd do Nitry?
Čakali sme, že sa niekto opýta, či plánujeme výjazd do Nitry. Touto otázkou nás bombardujú ľudia asi najčastejšie. Do Bratislavy ani do Nitry túto sezónu už výjazd neplánujeme. Zmeniť to ale môže Play-off. Nitrančanom ale môžeme sľúbiť že ak sa nestretneme v tomto play-off, tak budúcu sezónu k ním určite prídeme. Bratislava nás veľmi neláka.

Ktorý zápas považujete za nezabudnuteľný?
Ťažko povedať, tie play-off zápasy v minulej sezóne boli pre nás niečo nové, nezabudnuteľné a krásne. Užívame si ale aj výjazdy do Popradu. Inak, takto má podľa nás zdravá hokejová rivalita vyzerať. Nezabudnuteľná je aj oslava postupu do extraligy, keď sme cez lockdown oslavovali v meste do rána. Starší tiež radi spomínajú na derby s Kežmarkom alebo tí úplné najstarší na baráž s Nitrou.

Foto: Tomikesz, Villa Nova Patriots, Terka Sabová, Megie Photo, HK Spišská Nová Ves, Peter Šimurda

um wear

Pridaj komentár