Rozhovor s Ultras Martin

Ultras Magazíne si tentokrát pripravil rozhovor so skupinou Ultras Martin, pôsobiacou na slovenských štadiónoch už viac ako 25 rokov. Prajeme príjemné čítanie 😉

1. Ahoj, na úvod sa nám môžeš predstaviť a povedať pár slov o sebe..
Ahoj, volám sa Martin, Ultras Martin a na scéne som od roku 1991. Za 25 rokov prešla skupina rôznymi svetlými, ale aj hluchými miestami a okolo roku 2007 nastala generačná obmena. Momentálne je hnacím motorom skupiny mladá krv, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou zoskupenia Martin JUH, ktoré vzniklo v roku 2015.

2. Povedz nám niečo o fans scéne v Martine. Aké skupiny u vás pôsobia, aké boli začiatky fans v Martine.
V Martine donedávna pôsobili dve fanúšikovské skupiny. Ultras Martin (od 1991) a oficiálny hokejový fanklub UBA (od 2005 myslím). V roku 2015 vznikla myšlienka spojiť Martin „pod jednu strechu“ a vytvoriť niečo ako OZ, ktoré spojí všetkých Martinčanov bez rozdielu na šport či doterajšie fungovanie. Fans scéna v Martine vznikom Martin JUH šla podľa nás a takisto množstva ľudí či už z Martina, ale aj celého Slovenska hore. Je pred nami avšak dlhá cesta, ktorú ale radi s Martinom absolvujeme.

3. S kým máte družbu prípadne kladné vzťahy a s kým naopak kosu?
Naša Skupina má priateľské vzťahy so Slovanom Bratislava, Rimavskou Sobotou a takisto s hodne jednotlivcami z Brna. A kosa? Momentálne Žilina a Bystrica, ostatné nás nezaujíma.

4. Čo politická orientácia?
Všetci vieme ako to je, no nedá mi aby som nenapísal, že politika našej bande viac ublížila ako pomohla. Najväčší Martinskí politici sedia pri stole, pijú pivo a rozmýšľajú o tom ako to bolo kedysi super a mladí fanatici ženú Martin vpred. Nálepku –istov sa snažíme zo seba striasť a na prvé miesto sa dostáva jedine Martin a jeho podpora!

5. Zúčastňujete sa ako skupina aj chuligánskych aktivít?
Áno, od doby kedy nastala generačná obmena, sa omladina pustila mútiť aj tieto vody. Počas pôsobenia na hokeji sme porazili dva krát Bystricu a to do 20 rokov 4×4 a 5×5 a raz Trenčín bez obmedzenia veku banda na bandu. Počas pôsobenia na futbale sme do 21 rokov porazili najväčšieho rivala zo Žiliny vo formáte 18×18. Pripísali sme si aj jednu remízu, po veľmi kvalitnom boji s Havířovom 30×30 do 23 rokov a takisto jednu prehru s Bystricou 13×13 do 20 rokov. Kopec akcií sa nepodarilo, najviac mrzí nepodarený stret v Bystrici, kde pri dohode banda na bandu do 23 rokov mala naša koalícia pripravených 96 ľudí.

6. Ako je to s tvorbou chorea? Ako ich financujete, kde beriete inšpiráciu?
Choreo je dosť háklivá vec a dávame si záležať na všetkom, čím sa prezentujeme. Či už to je celotribúnové choreo alebo len obyčajný odkaz, všetko musí byť 100-percentne pripravené. Tvorí ho zväčša 8-10 ludí. Nápady vznikajú v našich hlavách a samozrejme inšpiráciou vo svete fanúšikov, no neznamená to že niekoho kopírujeme alebo nebodaj si požičiavame vlajky len aby sme niečo mali. Financujeme ho tak ako všetko, zbierkami, predajom suvenírov a z vlastných vrecák priebežne pri tvorbe chorea.

7. Aký máte vzťah k pyru? Používate ho?
Samozrejme kladný. Pyro nieje zločin pokiaľ horí na tribúne.

8. Aké máte počty v kotli na domácich zápasoch a aké na výjazdoch?
Počty na južnej tribúne sa pohybujú podľa toho aký je súper, ako sa darí, aký je deň a mnoho ďalších faktorov. Jadro tvorí momentálne na hokeji okolo 60 ľudí. Počty na domácich zápasoch sa šplhajú až k trom stovkám na poslednom Derby doma. Na výjazdoch je to podobné. Najvyšší počet bol okolo 500-600 ľudí na derby do Žiliny a najmenší asi 10.

9. Navštevujete aj iné športy ako hokej?
Áno, jediný futbalový klub v Martine MŠK FOMAT MARTIN (2. Liga) a hádzanársky klub MHK MARTIN (1. Liga).

10. Po dlhšom období ste sa vrátili na tribúny hokejových štadiónov. Čo bolo dôvodom návratu a prečo ste vlastne pred pár rokmi skončili?
Dôvody odchodu boli prosté. Nezhody s vlastnými na tribúne, neustále represie zo strany SBS či polície, ku ktorým sa pridal klub, ktorý šiel proti nám a hádzal nám pod nohy polená. V takýchto podmienkach sa nedalo „pracovať“ a tak sme sa rozhodli opustiť zimák. A návrat? Vznikol v hlavách „projekt“ Martin JUH, ktorý dal fanúšikom v Martine tvár a meno. Spojil nás do jednej obrovskej „rodiny“ a to bol dôvod podporiť aj hokej, pretože aj tam sú Martinčania, ktorí derú dres za náš Martin.

11. Na niektorých diskusných fórach sa objavili príspevky, ktoré sa netešili návratu a štýlu fandenia martinských ultras. Aká je nálada na martinských tribúnach? Lebo podľa nás to šlo rozhodne nahor..
Z počiatku to moc dobré nebolo. Na štadión sme doniesli niečo nové, obrovskú zmenu v štýle fandenia. Balkánsky spevavý štýl spojený s krátkymi údernými chorálmi. Zmenu, ktorá na južnej nastala po 20-tich rokoch a ľudia na také niečo neboli zvyknutý. No po výjazde v Žiline sa to už dúfajme navždy zmenilo. V našom kotli stál jeden Martinčan vedľa druhého a support bol neskutočný. Vtedy si všetci uvedomili že to asi robíme dobre, no ľudia ktorí budú kritizovať sa nájdu vždy. No pokiaľ nie sú schopní nám ukázať ako sa to robí lepšie, ich názory sú nepodstatné.

12. Aké máte vzťahy s vedením klubu?
Neutrálne. Oni nič nechcú od nás a my od nich takisto nie. Nemáme proti ním nič a myslíme že ani oni proti nám. Oni sú tam nato aby robili hokej a my nato aby sme robili „peklo“. Do „remesla“ sa druhému nestaráme.

13. Čo sa týka represií zo strany SBS či polície, máte nejaké problémy v tomto smere?
Zo strany polície je to v roku 2016 asi rovnaké ako všade, so Securitkou sme problém zatiaľ nemali.

14. Tvoj najpamätnejší zápas?
Bolo ich strašne veľa. Každý zápas s Martinom má svoje čaro, emóciu a svoj príbeh. Ale keď som si povedal tú otázku, pár zápasov ma napadlo. Najlepší support sme predviedli určite na hokeji práve teraz v Žiline, a pri špeciáli do TN v roku 2009. Na futbale to bol asi prvý zápas na našom staronovom štadióne proti Rakytovciam, kde celkovo na zápase bolo 2000 Martinčanov. A na hádzanej to bol určite výjazd do Levoče, ktorí sa pre zúčastnených zapíše naveky do pamäti a takisto doma, zápas s Prešovom.

15. Čo by si chcel ešte s Martinom zažiť? Prípadne aké sú vaše najbližšie plány, ciele?
Martin nám ten život píše krásny už teraz, no najkrajší by bol určite postup futbalistov do najvyššej súťaže, kam Martin určite patrí. Okrem toho určite nejaký titul, napríklad ten hokejový.

16. Top 5 táborov na Slovensku?
5 aktívnych táborov na Slovensku ani neexistuje. Na hokeji si obrovskú kvalitu držia jedine Nitra a Žilina. Vidno takisto aj snahu Bystrice a Zvolena, ale porovnať sa to s prvými menovanými nedá. Na futbale má svoju ligu Trnava. Slovan bohužiaľ bez štadióna a všetkého okolo futbalu nemá podmienky konkurovať. Svoju silu však bezpochyby majú a tak sa dajú menovať ako ďalší tábor na futbalovej scéne. Samozrejme nesmieme zabudnúť na nás, ako by to bolo..

17. Sleduješ náš web ultras-magazine.com?
Jasné, je super že niekto venuje čas tomu, aby robil niečo podobné. Stránka je zaujímavá a plná informácií, palec hore!

18. Na záver, čo by si chcel odkázať naším čitateľom?
Nech sa všetci bavia životom na tribúne a okolo nej. Nech ostaným ukážu cestu a Slovenská scéna začne mať na pár výnimiek možno úroveň.

Ďakujeme za rozhovor!

Pridaj komentár