Rozhovor s fanúšikom Mainz 05

Po dlhej dobe prichádzame opäť s rozhovormi s fanúšikmi európskych táborov. Na úvod sme si pripravili rozhovor s fanúšikom nemeckého bundesligistu Mainz 05.

1. Ahoj, skús nám na úvod napísať pár slov o sebe…

Ahoj, som fanúšikom Mainz 05 a patrím do skupiny MZ-Army, čo je najznámejšia chuligánska skupina v Mainzi a jedna z najstarších vôbec.

2. Ktorá skupina u Vás bola založená medzi prvými spolu s MZ-Army?
Bola to skupina Rheinhessenfront, ktorá vznikla v začiatkoch 80tych rokov a koncom 90tych sa dostala medzi najznámejšie skupiny v našej krajine.

3. Oslávili ste 30 rokov skupiny, môžeš opísať nejakú akciu, na ktorú rád spomínaš?
Bolo ich veľa, ale s úsmevom na tvári spomínam na bitku Mainzu a iných nemeckých táborov proti West Ham United.

4. Koľko členov má MZ-Army?
Momentálne okolo 30 členov.

5. Môžeš nám niečo napísať o ostatných skupinách v Mainzi?
Je ich strašne veľa, z ultras skupín sú to napríklad Ultraszene Mainz, ktorá vznikla v roku 2001 a momentálne je hlavnou ultras skupinou u nás, ďalej Meenzer Metzger (1999), Flagrantia Moguntia (2003), Chaos Boys Mainz (2008), Hassia Moguntia (2010), či skupiny mladé ako sú Subciety (2005) alebo Gensfleisch Connection (2007), ktorú tvorí hlavne mladšia generácia skupiny Meenzer Metzger. Aby som spomenul aj ostatné skupiny, tak Handkäsmafia, Fuchsgaunerbande, Collectivo Hessen, Legion Rheinhessen, Rot Infekt, Inferno Mainz, Sektion Bruchweg, Riesling City – Nierstein Kriminell, Red Hairpiece, Commando, Red Side, Taunus Maddness.

Čo sa týka chuligánskych skupín, tak MZ-Army (1984) a Rheinhessenfront (1982). Tieto dve skupiny sú čiastočne aktívne, sú členovia, ktorí od začiatku doteraz pravidelne chodia na zápasy, ale sú aj takí, ktorí prídu len občas, preto píšem, že čiastočne aktívne… Od roku 1997 tu funguje aktívna chuligánska skupina, ktorá sa volá Fanatics Mainz.

Veľa skupín patria pod “Szene Mainz“. Každý môže byť súčasťou Szene Mainz, stačí pomáhať pri choreách a iných aktivitách, potom môže aj využívať výhody, ako sú napríklad lacnejšie suveníry alebo autobusy na výjazdy a podobne.

6. Čo politická orientácia? Ste naklonení doprava, doľava či tieto veci neriešite?
Nie sme klasický ľavicový tábor ako napríklad St.Pauli, ale určite nie sme orientovaní doprava. Máme tu dokonca skupinu s názvom Meenzelmänner, ktorá je tvorená aj z homosexuálov.

Die-Regenbogen-Choreo-der-Meenzelmänner-MRZ-21.4.2012

7. Ako sledujeme nemeckú scénu, ultras v tejto krajine patria medzi tých najlepších v Európe, takmer stále vypredané štadióny, skvelé choreá, support atď.. Myslíš si, že ultras v Nemecku sú najlepší v Európe? 

Ťažko povedať, či sme najlepší, ale určite patríme k špičke. Choreá a vypredané štadióny sú jedna vec, ale celkovo mentalita je vec druhá, preto by som na prvé miesto zaradil Taliansko, čo je ale iba môj osobný názor.

8. Váš štadión Coface Arena má kapacitu okolo 34 000 miest. Vypredáte ho na každom zápase alebo len tých dôležitejších?
Ultras volajú štadión “Stadion am Europakreisel“. Coface Arena je názov podľa sponzora, čiže žiadna tradícia, nič, preto tak ten štadión ani nenazývame. Na normálnych zápasoch býva okolo 27 000 divákov, na tých dôležitých to je samozrejme beznádejne vypredané.

9. Aké máte u Vás ceny vstupeniek?
Vstupenky stoja 13,50€ poprípade znížená cena 11,50€.

10. Máte zavedené klubové karty alebo tzv. karty fanúšika, bez ktorých sa nedostanete na štadión?
Nie, máme iba permanentky.

11. O ultras aktivitách v Nemecku vieme veľa, ale strašne málo počuť o chuligánskych aktivitách. Je týchto aktivít tak málo alebo sa len o nich nepíše, aby sa verejnosť o nich nedozvedela?
Chuligánske akcie vidieť v našej krajine oproti iným krajinám naozaj málo. To ale samozrejme neznamená, že nie sú vôbec žiadne.

12. Kto má podľa teba najlepších chuligánov v Nemecku?
Je veľa táborov s dobrými chuligánmi, ale jeden konkrétny si neodvážim povedať. Podľa mňa však tábory z východného Nemecka vládnu.

13. Rovnaká otázka ale týkajúca sa ultras, skús napísať top 5 ultras v Nemecku.
Dortmund, Schalke, Dresden, Rostock a Frankfurt.

14. Aké sú podľa teba najatraktívnejšie zápasy v Nemecku?
Schalke 04 – Borussia Dortmund, Hannover 96 – Eintracht Braunschweig, Werder Bremen – Hamburger SV, FC Köln – Borussia Mönchengladbach, Eintracht Frankfurt – Kickers Offenbach, FC St. Pauli – Hansa Rostock, Hansa Rostock – Dynamo Dresden, Hertha BSC – Union Berlin, VfB Stuttgart – Karlsruher SC, Mainz 05 – FC Kaiserslautern, FC Kaiserslautern – Waldhof Mannheim, Eintracht Frankfurt – Mainz 05.

15. Koľko fanúšikov chodí od Vás na výjazdy?
Ako kedy. Na obyčajné zápasy alebo zápasy, kde treba cestovať veľa hodín v nedeľu, vyrazí z Mainzu možno 300 fanúšikov. Priemer je ale tak 1200, na derby alebo dôležité zápasy dokážeme dať dokopy aj 3000-6000 fanúšikov, ktorí vycestujú vonku. Rekord je 12 000 fanúšikov v Kaiserslauterne a 10 000 vo Frankfurte proti FSV.

16. Kto je Váš hlavný nepriateľ v Nemecku?
Derby býva s Kaiserslauternom, napäté zápasy boli alebo sú aj s mužstvami ako Wormatia Worms, Waldhof Mannheim, FC Saarbrücken, čo sú lokálni rivali. Najväčší lokálny rival je jednoznačne Eintracht Frankfurt.

17. Máte v Nemecku či v zahraničí nejakých priateľov?
Priateľov máme v Iraklise (Gate 10). Existujú aj vzťahy s MSV Duisburg či FC Aarau.

18. Aký trest hrozí v Nemecku za odpálenie pyra na štadióne?
Fanúšik za odpálenie pyra môže dostať niekoľkoročný zákaz vstupu na štadión.

19. Môžeš napísať zoznam webstránok, na ktorých by sme mohli sledovať dianie v Mainze?
http://www.szene-mainz.de/ (USM)
http://www.rheinhessenfront.de/rhf.html (Rheinhessenfront)

20. Vieš niečo o slovenskej ultras či hools scéne?
Bohužiaľ, veľmi málo.

Ďakujem za rozhovor!
Ďakujem aj ja.

01 02 03 0 03 04 05 06 07 08 09

Foto: internet
14/08/2015

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *