Botev Plovdiv

Rozhovor s fanúšikom Botevu Plovdiv

Ultras z Botevu Plovdiv patria medzi to najzaujímavejšie, čo bulharská scéna prináša a preložili sme pre vás rozhovor s tamojším fanúšikom.

Botev Plovdiv je najstarší klub v Bulharsku s rokom založenia 1912 a aj keď je jeho štadión tretí najnavštevovanejší, počty divákov sú oproti minulosti žalostné.

Na otázku, čo sa za posledných dvadsať rokov na pôde Botevu zmenilo a pár iných, odpovie tamojší fanúšik.

AKO JE TO S ORGANIZOVANÍM FANDENÍM MEDZI ŽLTO-ČIERNYMI?
Neexistuje žiadna oficiálna organizácia, ktorá by zastrešovala všetkých fanúšikov Boteva. Existuje Bultras, ale to je takým všeobecným pomenovaním tých najskalnejších ultras. Inými slovami “každý Bultra je Botevista, ale nie každý Botevista je Bultra”.

Aby som bol fér, existuje Klub priaznivcov Boteva Plovdiv (KPBP), ktorý bol založený v roku 2013, ale to je taká formalita zo strany klubu.

TAK SI POVEDZME NIEČO O TÝCH NAJSKALNEJŠÍCH…
Tá extrémna scéna Boteva Plovdiv má svoje korene v polovici 60. rokov, keď sa na východnej strane nášho štadióna začali schádzať títo najskalnejší s vlajkami a rôznymi transparentmi. Boom nastal v sezóne 1966/67, keď náš klub získal svoj druhý titul, na zápasy nás chodili tisícky.

1961 – otvárací zápas na novom štadióne proti Steaua Bukurešť

TERAZ SA ZDÁ, ŽE TO JE VŠETKO PREČ…
Sedemdesiate roky boli pre klub obdobím úpadku a tak tomu bolo aj na tribúne. Tí najhorlivejší priaznivci z východnej tribúny sa stali úplne oddelenými a nezávislými od zvyšku publika. Takto to vyzeralo najbližšie desaťročie, v najlepších časoch chodilo do kotla 100 ľudí, všetci ovplyvnení britským štýlom fandenia, pruhované šály, chorály známych popových hitov ako napríklad River of Babylon od Boney M.

Po páde komunistického režimu a otvorení hraníc sa bulharská scéna začala rozvíjať rýchlejšie. Ako prichádzali informácie o dianí v Európe, čoraz viac ľudí začalo vnímať ultras mentalitu. Prvá botevská ultras skupina vznikla v roku 1993. Bola to skupina chalanov z časti Plovdivu, Izgrev, čiže aj preto sa volala Izgrev Boys. Rok 1993 je významný aj tým, že sa uskutočnil najväčší oficiálny výjazd v Bulharsku. 12 000 Botevistov vtrhlo do ulíc mesta Blagoevgrad na finálový zápas bulharského pohára proti CSKA Sofia. Žiaľ, prehrali sme 0:1.

Vlajka prvej botevskej ultras skupiny

TAM SA VAŠA SCÉNA ZAČALA FORMOVAŤ?
Krátko po tomto zápase sa objavili ďalšie dve ultras skupiny: Banda Kichuka (alias Brannik Brigades) a Bunta Sever z rezidenčných oblastí Kichuk Parish a Karshyaka. Dá sa povedať, že v polovici deväťdesiatych rokov sa vytvorila povesť Bultrasov. Tieto časy boli naším najlepším obdobím, boli sme dominantnou silou na tribúnach po celej krajine, silou, ktorá rozžiarila bulharskú ultras scénu.

AKÉ ĎALŠIE SKUPINY BY SI MOHOL VYMENOVAŤ?
Za posledné dve desaťročia vzniklo a zaniklo obrovské množstvo skupín, no niektoré stále fungujú: Centrum Crew, Ludata Banda Kichuka, Brigades Trakia, Bultras Company, Youth Group, Bultras Asenovgrad, Mean Machine.

AKÉ SÚ HODNOTY FANÚŠIKOV BOTEVU?
Plovdivova ideológia botevizmu sa nazýva “mestský poriadok”. Je to o mentalite obyvateľov Plovdivu ako občanov miesta s tisícročnou históriou. Táto mentalita pochádza z tzv. “kultúry Trimony” a botevisti vytvorili ideologický slogan, ktorý hovorí: ,,mestský poriadok a zábava”. To znamená odlíšiť sa od ľudí, ktorí nie sú z Plovdivu a od lovcov slávy, napríklad tých, ktorí podporujú tučné kravy Sofie.

ČO ZNAMENÁ KULTÚRA TRIMONY?
Kultúra Trimony” pochádza z Trimontia, rímskeho názvu Plovdivu, a je to mestská mentalita, folklór, ktorý hovorí, že “Sofia vždy túži ponižovať Plovdiv”. Pravého Plovdivčana spoznáte jeho extravagantnosťou alebo vulgárnosťou. Táto mentalita veľmi ovplyvňuje prácu, zábavu, obliekanie a zjavne aj futbal Plovdivčanov.

VRÁŤME SA NA TRIBÚNU, AKO V SÚČASNOSTI VYZERÁ FANDENIE V BOTEVE?
Najväčší problém súčasnosti je, že už nemáme vlastný štadión. Tento nedostatok ovplyvnil úplne všetko, pretože domáci štadión je miestom, kde sa udržiavajú tradície, kde sa miešajú generácie, utužujú putá, rodina. V roku 2014 bol predstavený nový projekt rekonštrukcie štadióna, aby bolo možné siahať na vyššie ciele. Žiaľ, rekonštrukcie sa zastavili – čiastočne sa postavili len dve tribúny. Padol totiž hlavný sponzor Podniková komerčná banka (KTB). Našťastie v roku 2020 sa veci začali hýbať a možno čoskoro budeme doma…

KDE HRÁVATE TERAZ DOMÁCE ZÁPASY?
Momentálne na južnom predmestí Komateva, na klubovom tréningovom ihrisku s kapacitou 3500 divákov.

CHÝBAJÚCI DOMOVSKÝ STÁNOK JE JEDINÝ KRÍZOVÝ MOMENT?
Nie, v období 2000-2010 naša scéna veľmi utrpela v dôsledku vojny s vtedajším prezidentom klubu. Jeho idiotská politika priviedla Botev takmer k bankrotu. Vtedy sme sa nezhodli medzi sebou v rôznych krokoch proti klubu, súdržnosť utrpela a tieto jazvy si nesieme dodnes.

POVEDZME SI NIEČO O BULHARSKEJ ULTRAS SCÉNE…
V roku 2016 sa uskutočnilo stretnutie lídrov všetkých veľkých fanúšikovských skupín v Bulharsku. Bol prijatý akýsi “kódex cti”, ktorý zahŕňa niektoré pravidlá ako boj bez zbraní, neútočenie na obyčajných fanúšikov, páry, ľudí s deťmi atď.. Aj keď sa určite nájdu výnimky, väčšinou sa tento kódex v krajine dodržiava.

ULTRAS A HOOLS?
Vo všeobecnosti má Bulharsko v porovnaní s inými európskymi krajinami relatívne krátku históriu ultras. Jeho súčasná podoba sa objavila na prelome tisícročí a vtedy boli rozdiely medzi ultras a hools ešte nie moc jasné. V súčasnosti len v kluboch s veľkou fanúšikovskou základňou je možné povedať, že majú aj hools, aj ultras.

Old School Hooligans

MÁTE NEJAKÉ PRIATEĽSTVÁ?
Na národnej úrovni máme dlhoročné priateľstvo so Spartakom Varna, ktorí sú priatelia s FC Janov. Tiež udržiavame úzke vzťahy s Neftochimikom z Burgasu a v súkromí mnohí Bultras oceňujú chlapcov z Perniku, ktorí majú malú, ale veľmi tvrdú skupinu. Všetci hrajú teraz v druhej lige.

A NEPRIATELIA?
Najväčšie nepriateľstvo je s Lokomotivom Plovdiv, Levski a CSKA zo Sofie.

ČO SA TÝKA PRIATEĽSTIEV MIMO BULHARSKA?
V zahraničí máme priateľov v Arise Solúň. Máme veľa spoločného: rovnaké farby oboch tímov, rovnaké farby našich mestkých rivalov (PAOK a Lokomotiv) a okrem toho sú naše mestá družobnými mestami, druhé vo veľkosti vo svojich krajinách, Bulharsku a Grécku. Obaja preto zdieľame rovnakú nenávisť k hlavným mestám. Za posledné desaťročie sa stalo tradíciou navštíviť derby v Solúne, Bultras sú vždy srdečne vítaní skupinou Super 3.

V januári 2020 nás tam však postihla tragédia, keď nášho milovaného brata Toska zabil bezohľadný vodič, fanúšik PAOKu. Strata je nezabudnuteľná, mal veľké statočné srdce, veľký motivátor a organizátor a jeho smrť naše puto s Arisom ešte viac zocelilo.

Choreo pre Toska, ktorého zabili na zápase v Grécku (Botev – Lokomotiv, 2020)

Okrem toho, pred rokmi sme boli pozvaní na European Awake Tournament vo Wroclawe v Poľsku, kde sme nadviazali vzťahy so Slaskom Wroclaw a Dinamo Minsk. Máme nejaké osobné kontakty aj s ultras milánskeho Interu. K prvému kontaktu došlo mezdi členmi North East Bulls a Ludata Banda. Po niekoľkých návštevách zápasov Interu v Európe bola naša skupina pozvaná do Milána na zápas s Neapolom. Pri tejto príležitosti sa členovia Ludata Banda a Trakia Brigade mohli stretnúť s poprednými skupinami Curva Nord a užiť si ich jedinečnú pohostinnosť. Nádej pre Bultras je jasná, toto bratstvo môže rásť a stáva sa silnejším a silnejším.

Old School fotogaléria:

Rozhovor pre sportpeople.net napísal Gianni Galleri.
Foto: Canary4ever.com, internet


Pridaj komentár