Rozhovor s fanúšikom Spartaka Myjava

Jesenná časť futbalovej Fortuna ligy je za nami a počas zimnej prestávky vám budeme pravidelne prinášať rozhovory so slovenskými fanúšikovskými tábormi. V prvom takom rozhovore sme vyspovedali fanúšika z Myjavy, ktorý nám okrem iného prezradil aj to, ako vníma derby zápasy so Senicou či ktoré tábory na Slovensku považuje za najaktívnejšie.

Ahoj, skús sa nám na úvod predstaviť…
Ahoj, volám sa Juro a som zakladateľ BWC. Myjave fandím od roku 2011. Odvtedy som vynechal  len 1 domáci zápas a dosť často som aj na výjazdoch.

Myjava je na fanúšikovskej scéne taký nováčik, najskôr sme viacmenej registrovali iba fanklub, no na jeseň vznikol aj druhý kotol, kde sídlili BWC čo je vasa skupina Black White Crew. Aký je rozdiel medzi spomínaným fanklubom a vašou skupinou?
BWC je skupina zložená z mladých chalanov od 14 do 23 rokov, ktorá sa snaží robiť choreá, transparenty a zlepšovať support. Chceme spraviť z Myjavy aktívny a dobrý tábor na slovenskej scéne. Fanklub je zložený z prevažne starších členov, nerobí choreá a záleží im skôr na výsledkoch tímu ako na supporte.

Momentálne ste späť a sídlite na jednej tribúne s fanklubom, čo sa stalo, ustálili sa nejako vzťahy alebo čo? Nie je škoda, že na tak malé mesto sa ešte aj na štadióne delíte, či tam úradujú také veci, ktoré sú nezlučiteľné s akoukoľvek spoluprácou?
Tu musím uznať, že sme spravili krok vedľa. Zistili sme, že na to nemáme a mať 2 kotle v takom malom meste je skôr kontraproduktívne.  Precenili sme naše schopnosti a pokazili sme si vzťahy s fanklubom, čo je škoda a mne osobne to je ľúto, pretože teraz je atmosféra v spoločnom kotli zvláštna. Musíme nájsť znova spoločnú reč, aby sme napredovali. Tú nájdeme jedine kompromismi. My máme svoje požiadavky a fanklub svoje, ale kompromis by sa dal nájsť. Dúfam, že v najbližšej dobe ho nájdeme a vytvoríme jeden dobre fungujúci kotol.

14446173_680616615435650_2962274896834544470_n
Napriek tomu, že vás je málo, stále sa snažíte byť aktívni a fandiť na každom zápase, čo si zaslúži rešpekt, nemali ste však niekedy pocit, že sa na to vykašlete? Aká je vaša motivácia?
Tento pocit sme posledné obdobie zažívali dosť často. Ja som taktiež vyhlásil, že som skončil, no nedalo mi to a vrátil som sa (viacero dôvodov). Bolo toho asi moc a chcelo to pauzu. Našou motiváciou je spraviť na Myjave dobrý a uznávaný tábor, ktorý nebude už na smiech ako tomu bolo doteraz.

Ako vnímajú vašu podporu hráči?
Verím, že si nás všetkých, ktorí stojíme za Myjavou v dobrom aj v zlom, cenia a oceňujú aj to, že robíme pre nich choreá a vykričíme si v každom zápase hlasivky.

Keby si mal zhodnotiť jesennú časť, ktorý zápas bol podľa teba ten najvydarenejší?
Posledný zápas so Slovanom. Bola rozlúčka s našou legendou Martinom Černáčkom, choreo, dobrý počet od BWC, kvalitný support a pyro. Po zápase bowling a znova ďalšie nezabudnuteľné zážitky.

fotorcreated
Ako funguje spolupráca klub + fanúšikovia v Myjave?
Fanklub má vynikajúce vzťahy s vedením. Medzi BWC a klubom neprebehla zatiaľ žiadna spolupráca a ani sme spolu nikdy nekomunikovali.

Má Myjava nejaké družby alebo priateľské vzťahy?
Fanklub má dobré vzťahy s Ružomberkom. Od nás má pár chalanov kamarátstva s chalanmi z Petržalky, ale ide len o jednotlivcov. Nič vážnejšie momentálne nemáme.

Váš najväčší rival je pravdepodobne Senica, ako sa takáto rivalita prejavuje?
Minulé sezóny malo derby veľký náboj, dokázali sa naozaj namotivovať oba tábory a malo to šťavu. Nevieme im odpustiť to, ako sa dostali do ligy. Taktiež, my sme Kopaničiari a oni Záhoráci. Teda je to aj súboj medzi regiónmi, nie len medzi mestami či klubmi.

Človek sa tešil na tieto zápasy aj pol roka dopredu. Často boli počas zápasov počuť pokriky venované súperovi, čo derby ešte viac vyhrotilo. Seničania mali lepšiu kvalitu a my lepšie počty. O zábavu pred a po derby sa vždy starali Seničania. Boli nás párkrát pozrieť, kde prebehla menšia výmena názorov, nabehli nám úspešne na transparent tesne pred zápasom a ukradli vlajku, aj keď z nášho štadióna a v strede týždňa, ale cení sa aj to. Posledné 2-3 derby zápasy boli veľmi slabé z oboch strán a bojím sa, že budú aj tie nasledujúce, kiežby som sa mýlil. Škoda, že majú teraz bojkot a dúfam, že sa veci pohnú takým smerom, aby ho mohli zrušiť, už len kvôli derby.

Čo hovoríte na slovenskú scénu?
Že momentálne stojí za nič a nemá úroveň. Dúfam, že sa to v najbližšej dobe zmení a bude konečne na čo pozerať.

Čo hovoríte na návštevnosť na slovenských štadiónoch? Čo je podľa vás príčinou nízkej návštevnosti?
Myslím, že hlavný problém sú média. V sobotu je futbal a v TV vidíte namiesto propagácie tohto zápasu, koľko policajtov tam bude, koľko to vyjde daňových poplatníkov… klamú verejnosť a vymýšľajú si historky o chuligánoch, ako zase niečo rozbijú. Tu by sme si mali brať príklad z Nemecka, kde prezentujú kluby v tom najlepšom svetle a o fanúšikoch povedia, akú skvelú atmosféru spravili. Aj keď sa pred futbalom pobili. U nás? Je to presne naopak. Mali by sa spolu so zväzom už zbaviť sna, že štadióny naplnia rodiny s deťmi. Jasne to potvrdzuje Žilina, kde nechodili Fanatici, hral sa dobrý futbal a rodiny s deťmi nikde.

Povedzme si narovinu, ďalší problém je absencia tradičných klubov. Viac ľudí príde, keď hrá TT-KE aj keď by boli Košice ôsme ako na TT-ZM, aj keby boli Moravce tretie.

Čo myslíš, prebojuje sa Myjava do európskych pohárov aj tento rok?
Myslím, že tento rok nám to nevyjde, bodaj by som sa mýlil.

13615141_639025062928139_5053101668257647170_n
Na niektorých zápasoch ste vytiahli aj nejaké tie bannery či choreá, financujete ich zo zbierky alebo akým spôsobom?
Všetko si financujeme zo svojho, aj keď sme študenti.

Ktorá scéna v zahraničí sa tebe osobne páči?
Nemecká a aj česká.

Vymenuj 3 top ultras skupiny na Slovensku.
Žilina, Trnava, Dunajská Streda a mne osobne sa páči aj Martin.

Na záver otázka, ktorú sme položili každému táboru: ako vnímate účasť Dunajskej Stredy vo Fortuna lige?
Nemám ich v láske, ale keby každý klub na Slovensku tak napredoval ako oni, tak je dnes naša liga o triedu vyššie. Dunajskostredskí  fanúšikovia sú z veľkej časti šovinisti a maďarskí nacionalisti, ktorí využívajú DAC k proti-slovenským prejavom. Za tieto prejavy by mali byť pokutovaní či inak trestaní, najmä keď ostatné tábory dostávajú pokuty za každú hlúposť. Koniec koncov však, treba sa pozerať v prvom rade na seba a až potom na druhých.

14632923_697283007102344_6350945568690017201_n

14448782_681066008724044_1738568701281582527_n

01

02

03

04

05

06

07

Foto: Denis Herák, Marián Bazala, Róbert Fritz, Pyxel Photography
16/12/2016

 

Pridaj komentár