Rozhovor s fanúšikom FC VSS Košice

Po úvodnom rozhovore s fanúšikom Myjavy prichádza na rad ďalší zo série rozhovorov, tentokrát sme vyspovedali fanúšika z Košíc. Malyvik, ako ho niektorí prezývajú, nám prezradil okrem iného i pár informácii o klube, lige či o našej fanúšikovskej scéne. Celý rozhovor si môžete prečítať nižšie.

Ahoj, skús sa nám na úvod predstaviť…
Ahoj, niektorí ma poznajú pod prezývkou Malyvik, mám 27 rokov a do kotla som začal chodiť v roku 2001 ako malý chlapec.

Zostup Košíc do druhej ligy nevyčaroval úsmev na tvári mnohým fanúšikom, ktorí ani priamo nefandia Košiciam, ako ste vnímali tento zostup vy Košičania samotní? Pripúšťali ste si, že to môže byť aj koniec fanúšikovskej scény alebo ste sa naopak hecovali, že práve teraz sa musíte ešte viac zomknúť a zamakať?
Vnímali sme ho negatívne, pretože sa o ňom nerozhodlo na ihrisku. Ale určite sme si nepripúšťali koniec scény. Vedeli sme, že druhá liga bude pre nás atraktívna hlavne vďaka blízkym výjazdom. Tešili sme sa aj na derby s Loky. Druhá liga má aj svoje výhody.

Dobrým signálom pred štartom druhej ligy bol návrat k pôvodnému názvu VSS. O to sme sa pričinili v prvom rade my, fanúšikovia. Niekoľko rokov sme vedenie klubu aktívne presviedčali na zmenu názvu. Veľa ľudí zvonku si myslelo, že sme si tým nechali zapchať ústa a zakryť oči. Vôbec nie. Dobre sme vedeli, aké problémy v klube máme.

Hlavnou nevýhodou druhej ligy je, že nám neumožňuje napredovať. Na takých súperov nikoho nového do kotla nenalákame. Ani to mestské derby nie je pre bežných Košičanov také zaujímavé. Vlastne celé dianie okolo klubu nám už roky dosť bráni v akomkoľvek rozvoji. Napriek tomu si za posledných 10 rokov nepamätám domáci zápas, na ktorom by sme nevytvorili kotol. Fandili sme vždy, aj keď nás bolo 20. Okrem nejakých krátkych bojkotov a protestov.

Keď vám postup späť do najvyššej súťaže unikol len o chlp, na internete prevládalo mnoho názorov, že to bolo predané, natipované a neviem, čo všetko možné, v tábore fanúšikov ste to vnímali ako?
S týmto názorom som sa medzi aktívnymi fanúšikmi nestretol. Sklamanie bolo veľké, ale zároveň sme si uvedomovali, v akom stave sa klub nachádza.

Túto sezónu ste začali aj keď s menšími problémami týkajúcimi sa štadióna, ale nakoniec sa vyriešili a vy fungujete ďalej, zaujímalo by ma, aké sú vaše čísla na zápasoch doma a vonku a či si spomenieš, ktoré zápasy boli, čo sa počtu týka, tie najkvalitnejšie.
Doma je to vždy 30-50 ľudí. V tejto sezóne bol kotol plnší len na derby s Loky a ešte v úvodnom zápase v Haniske, kde sme prišli vyjadriť svoj názor na údajné sťahovanie do Moldavy. Počty vonku: Loky (hralo sa v Čermeli) 100, Bardejov 40, Poprad 80, Spišská Nová Ves 35, R. Sobota 30, Lipany 15, Zvolen 30.

Počty však vždy nie sú všetko, preto nasledujúca otázka – podľa teba váš najlepší zápas jesene?
Jednoznačne derby s Lokomotívou, ktoré ozdobili dve pyrošou a 40-minútový chorál v druhom polčase. A k celkovej atmosfére konečne prispel aj náš súper, u ktorého sme choreo a pyro videli snáď prvýkrát.

15682113_579059482300579_1600857956_o

V druhej lige máte aj pár aktívnych táborov, či Zvolen, Bardejov, Lokomotiva alebo Poprad… Vnímate tieto tábory ako súpera alebo v porovnaní s minulosťou, keď hrali Košice s Trnavou, Slovanom atď., toto nie sú pre vás tábory, ktorým by trebalo venovať vašu pozornosť?
Skôr oni berú nás za súpera. Typický príklad je Rimavská Sobota, ktorá sa na nás v oboch sezónach doma hecovala, ale my sme výjazd k nim nebrali nijako špeciálne. Jediný rival v druhej lige je pre nás Lokomotíva. Aj to viac po športovej stránke, nie fanúšikovskej. Okrem Loky k nám žiadny iný druholigový tábor nezavítal.

Aké najväčšie rozdiely môže registrovať fanúšik, keď si porovná pôsobenie v najvyššej súťaži a v druhej lige?
Je tam väčšia voľnosť. Niektoré druholigové kluby nemajú ani vlastnú SBS, nie sú prehliadky pri vstupe ani problémy po odpálení pyra. Na druhej strane, sú aj kluby, ktoré sú v tomto smere veľmi dobre zabezpečené, či už vďaka SBS, alebo polícii.

Rozdiel nie je akurát v pohľade delegátov a disciplinárky SFZ na fanúšika. V oboch sezónach klub platil veľa pokút a teraz na jeseň nám SFZ dokonca zatvoril sektory hostí v Lipanoch a Zvolene. Napriek tomu sme na oba výjazdy vycestovali. V najvyššej súťaži by sme sa za týchto okolností na štadión asi nedostali.

Čo sa týka polície alebo SBS, je to v druhej lige voľnejšie, či stále je to taký hon na fanúšika?
Najväčšie problémy s SBS sme mali v Poprade, a to v oboch sezónach. Inak sa výjazdy zaobišli viac-menej bez incidentov.

V minulej sezóne nás policajti na výjazdoch prísne strážili. Pri vlakových výjazdoch s nami pravidelne cestovali a nedalo sa s nimi veľmi vyjednávať. V tomto ročníku je to už lepšie, už nás nechali aj bez dozoru. Po konflikte s SBS v Poprade boli dokonca na našej strane.

Aké máte v súčasnosti družby a priateľské vzťahy?
Priateľské vzťahy máme so Spartou Praha a jednotlivci majú dobré kontakty aj v Nitre.

Sú niektorí členovia zo skupín ako Rebels VSS či Psychoboys´98 ešte aktívni?
Rebels a Psychoboys sa časom zlúčili. Viacerí ich členovia sú stále aktívni. Samozrejme, v rámci možností. Niektorým už odrastajú deti.

01

FC VSS zatiaľ lídrom tabuľky, no nie je žiadnym tajomstvom, že ani prípadný úspech na konci sezóny nemusí znamenať postup do Fortuna ligy, nakoľko sú tam rôzne interné záležitosti, parametre nespĺňa ani štadión Lokomotívy a najbližší možný by bol až v Poprade, ale tam už budú mať prechodný domov hráči Prešova. Vieme, že sa o klub zaujímaš viac ako hocikto iný na Slovensku, preto sa ťa opýtame, ako to vidíš ty, je tam nejaká svetlá vízia alebo vedenie klubu funguje tak zle, že ak sa nespamätá, tak to s košickým futbalom skončí veľmi zle?
Klub momentálne nemá žiadnu víziu a funguje v neprijateľných podmienkach. Aj o celý marketing a lákanie ľudí na zápasy sa už roky staráme len my. Osobne si myslím, že postup do ligy v tejto situácii by bol skôr utrpením. A tento názor má u nás veľa ľudí. Nemáme štadión a výstavba nového sa v Košiciach vôbec nehýbe. Keď máme hrať Fortuna ligu, chceme byť dôstojným súperom. Nechceme postúpiť za každú cenu.

Aký je vzťah na trase hráči – fanúšikovia?
Vynikajúci. Sú to väčšinou mladí chlapci, ktorí príkladne bojujú a robia si dobré meno. Tým si získali aj naše uznanie. V druhej lige (ešte v minulej sezóne) sme vymysleli novú ďakovačku, keď si s hráčmi po zápase spoločne zakričíme Jedine VSS. Aj po prehre. A títo mladí hráči sú radi, že ich takto podporujeme.

O slovenskej scéne si čo myslíš?
Veľmi upadla. Najväčší problém vidím v tom, že asi všetky tradičné tábory majú nejaké problémy. Hore išla akurát Žilina. Ale osobne si cením aktivitu všetkých, aj menších skupín.

Všimli sme si, že Košice sú aktívne aj na reprezentačných zápasoch, chystáte sa napríklad podporiť aj U21 na šampionáte v Poľsku?
Áno, podporili sme aktivitu Asociácie fanúšikov Slovenska ohľadom reprezentácie. Boli sme aj vo Francúzsku, hlavne na zápasoch proti Rusku a Anglicku, aj keď veľa ľudí nevycestovalo, lebo sa nedostali k lístkom. O Poľsku sme sa ešte nebavili.

Čo je podľa vás hlavnou príčinou nízkych návštev na slovenských štadiónoch?
Dlhodobá antireklama pre slovenský ligový futbal a očierňovanie fanúšikov v médiách. A potom je tu veľa ďalších príčin.

Keby si mal možnosť vzkriesiť tri tímy, ktoré by dostali novú šancu na normálne fungovanie a hlavne pôsobenie v najvyššej súťaži, prvým klubom by bol FC VSS a tými dvoma?
Z pohľadu tradície a potenciálu ešte Banská Bystrica a Nitra.

Navštevujete aj iné športy v Košiciach, či ste čisto futbaloví fanúšikovia?
Chodíme len na futbal. Jednotlivcom nebránime podporovať ostatné športy.

Ktorá európska scéna sa ti páči najviac?
Nemám žiadnu obľúbenú scénu. Rád si pozriem každú vydarenú fanúšikovskú akciu zo zahraničia.

Na záver, vy s nimi v druhej lige v kontakte nie ste, ale pýtame sa to každého: váš názor na pôsobenie Dunajskej Stredy vo Fortuna lige?
S príchodom nového majiteľa to tam ožilo a naozaj dávajú dobré počty. Majú nový štadión, a to je ďalší dôvod na ich napredovanie. Ale ako väčšine ľudí na scéne, ani mne sa nepáči, keď sa tam objavia vlajky Veľkého Uhorska či protislovenské pokriky.

fc-vss-kosice-interview-rozhovor-1

fc-vss-kosice-interview-rozhovor-2

fc-vss-kosice-interview-rozhovor-3

fc-vss-kosice-interview-rozhovor-4

fc-vss-kosice-interview-rozhovor-5

fc-vss-kosice-interview-rozhovor-6

fc-vss-kosice-interview-rozhovor-7

fc-vss-kosice-interview-rozhovor-8

fc-vss-kosice-interview-rozhovor-9

fc-vss-kosice-interview-rozhovor-10

fc-vss-kosice-interview-rozhovor-11

fc-vss-kosice-interview-rozhovor-12

fc-vss-kosice-interview-rozhovor-13

fc-vss-kosice-interview-rozhovor-14

fc-vss-kosice-interview-rozhovor-15

Foto: FC VSS Košice, Ultras Košice, Supporters.cz, TV Košice, Erik Demek, internet
26/12/2016

Pridaj komentár