Real Oviedo – Sporting Gijón (17.11.2019)

Navštívili sme jedno z najväčších derby v Španielsku, v silnom regióne Asturias na seba narazili Real Oviedo a Sporting Gijón.

Prvý vzájomný súťažný zápas sa odohral už v roku 1926, kedy sa datuje oficiálny vznik klubu Realu Oviedo zlúčením sa dvoch tímov Stadium Ovetense a Deportivo Oviedo. Išlo o regionálne majstrovstvá Asturias a o 21 rokov starší Sporting zvíťazil 2:1.

V španielskej profi lige sa tieto tímy stretli o tri roky neskôr a v roku 1944 sa prvé derby odohralo aj v LaLige.

Finančné komplikácie neobišli ani tieto dva tímy a posledný vzájomný súboj o kráľa regiónu sa odohral v roku 2003, následne Oviedo zostúpilo do amatérskych súťaží, odkiaľ sa vyhrabalo až v roku 2015. Ešte v roku 2000, pri spomínaných finančných problémoch, prebiehali rokovania predstaviteľov Ovieda a Gijónu o vzájomnom zlúčení oboch tímov, čo sa však stretlo s veľkým odporom fanúšikov a všetci usúdili, že pre pokoj v regióne by to nebolo najrozumnejšie riešenie.

Od roku 2015 Oviedo pôsobí v španielskej druhej najvyššej súťaží, kam sa pridal po nevydarenej sezóne 2016/17 v LaLige aj Gijón a už tri roky sa títo najväčší rivali stretávajú v jednej lige.

9. september 2017 bol deň, kedy sa oba celky stretli po dlhých 14-tich rokoch. Zápas sa odohral na pôde Gijónu pred 27 506 divákmi a skončil remízou 1:1.

Už v tom čase boli na trase Oviedo – Žilina priateľské vzťahy, prebehlo niekoľko návštev a na derby v Oviede v tej istej sezóne vycestovala prvýkrát aj početnejšia výprava Žilinčanov.

Takto 4. februára 2018 vzdialené ale veľmi priateľské vzťahy vyústili do oficiálnej družby medzi oboma tábormi. Vznik družby sa pred 25 996 divákmi oslávil víťazstvom 2:1, okrem Žiliny prišlo vtedy Oviedo podporiť aj mnoho iných spriatelených skupín, najmä z teraz už prvoligového Valladolidu.

Oviedo & Žilina na derby vo februári 2018.

Oviedo & Žilina na derby vo februári 2018.

O deväť mesiacov neskôr v sezóne 2018/19 odohral prvý zápas doma Real, opäť za podpory Žilinčanov, zápas sledovalo 23 175 divákov a modro-bieli opäť zvíťazili 2:1.

Oviedo & Žilina na derby v novembri 2018

V marcovom súboji na pôde Gijónu prvýkrát bodovali naplno aj hráči Sportingu. Oba tímy v tej sezóne bojovali o postup do najvyššej súťaže a ako sa hovorí, raz si hore a raz si dole, tak takto to vyzerá v aktuálnom ročníku.

Sezóna 2019/20 a takmer v polovici súťaži to vyzerá na silný boj o zachránu. Oviedo na predposlednej priečke, keď v sedemnástich zápasoch nazbieralo iba pätnásť bodov, Gijón iba o tri body viac.

Tak či tak, prišiel november a ďalšie derby. Ešte pred ním si “Oviedisti” vyskúšali ako chutí slovenský futbal, keď Žilinčanov podporili na výjazde do Trnavy.

Oviedo a ich podpora Žilinčanov na výjazde do Trnavy.

V Oviede sa v divokej zábave pokračovalo aj tri týždne po tomto výjazde, keďže opäť nechýbala v hlavnom meste Astúria aj skupinka žlto-zelených.

Väčšinu zo zápasu sme zachytili prostredníctvom fotografií a videá. Ďalšie skvelé derby za nami, mrzí iba neúčasť hlavnej skupiny Ultra Boys z Gijónu, ktorí zápas údajne kvôli policajným represiám odbojkotovali a samozrejme, že sme v zápase nevideli gól.

Foto: Ultras Magazine, Ultras Žilina, Real Oviedo, Symmachiarii

 

 

Pridaj komentár