Pýtaj sa: 08 – Ultras Spartak Trnava

V poradí už ôsme vydanie série rozhovorov “Pýtaj sa!” je na svete, tentokrát ste vyspovedali Trnavu!

Akonáhle sme hodili do éteru možnosť opýtať sa niečo členov Ultras Spartak Trnava, spustila sa doslova sprcha otázok, celkovo ich prišlo takmer sto, niektoré sa však opakovali, niektoré z bezpečnostných dôvodov nebolo možné nie iba zodpovedať, ale aj šíriť ďalej internetom, dokonca sa niekto opýtal aj na veci, ktoré s Trnavou nijak nesúvisia. 🙂
Nakoniec nám však ostalo až 54 otázok a vy si môžete práve prečítať odpovede na všetky z nich!

Nechýbali ani otázky na chuligánsku skupinu RBA, tí boli ochotní a odpovedali taktiež a pre lepšiu prehľadnosť sme tieto otázky zaradili na koniec rozhovoru.

Nielen mňa, ale určite aj širokú futbalovú verejnosť zaujíma, ako to máte medzi sebou, keďže určite ešte sú nejaké kontakty či sympatie s Baníkom a teraz do toho nová družba s Koronou. Nevznikli medzi vami nejaké rozbroje kvôli tomu?

Kontakty zostali medzi mnohými ľuďmi na jednej aj druhej strane. Nejedná sa však o nič oficiálne ani z jednej strany. Je to skôr o individuálnych a v mnohých prípadoch dlhoročných priateľstvách. Čo sa týka Korony, je to chuligánsky úklad (nie družba) medzi našimi chalanmi z RBA a chuligánskou skupinou z Kielcov.

Dajme tomu, že nejaké priateľské vzťahy jednotlivcov s Baníkom a družba s Koronou. Je ešte nejaký spriatelený tábor na Slovensku či v Európe?
Trnava nemá s nikým oficiálnu družbu. Existuje oficiálny chuligánsky uklad s Koronou, ako je uvedené vyššie. Všetko ostatné sú len individuálne priateľstvá jednotlivcov, či už s ľuďmi z Ostravy alebo iných táborov (zahraničných).

Aký máte postoj k blížiacemu sa repre zápasu s Maďarskom? Boli by ste ochotní uzavrieť repre zmier na tento zápas a podieľať sa tak na spoločnej ultras či hools prezentácii?
Reprezentačný zmier nebol nikdy zrušený, len sa roky zápasy repre bojkotovali. Čo sa týka samotného zápasu s Maďarskom, nevylučujeme nič…

Ako vnímate návrat Ultras Slovan na tribúny s výstavbou nového štadióna? Tešíte sa boomu, ktorý u nich vznikol alebo len mávate rukou, že to je len dočasné a ich to prejde?
My vždy vítame akýkoľvek impulz v ktoromkoľvek klube, ak to ma pomôcť slovenskej scéne. A to, či to bude len chvíľkový ošiaľ z nového štadióna alebo nie, ukáže čas a samotní Slovanisti.

Derby na Slovane bude určite veľký zápas, pripravujete sa na tento zápas aj nejako špeciálne alebo pôjde pre vás o tradičný výjazd?
Pre nás existuje len jediné skutočné slovenské derby – zápas so Slovanom. A je jedno, či sa hrá na Pasienkoch, u nás alebo sa bude hrať na Tehelnom poli. Tomu vždy zodpovedá aj príprava. Otázne je, s akými bezpečnostnými požiadavkami na nás vybehne vedenie Slovana a čo nám povolí, resp. nepovolí si na daný zápas priniesť.

Aký je Váš názor na ostatné skupiny na Slovensku, Slovan asi vieme, ale čo taká Nitra, Trenčín, Žilina, Dunajská Streda či Ružomberok?
Okrem DS, ktorou veľakrát viac lomcujú národnostné vášne ako samotné fandenie, to už na Slovensku dávno nie je to, čo to bývalo a pravdepodobne už ani nikdy nebude. Či už sú za tým rôzne nezhody s vedením, buzerácia polície alebo jednoducho len chýbajúca nástupná generácia v mnohých kluboch (pociťujeme to aj u nás). V skratke – scéna upadá už dlhodobo a svetlo na konci tunela zatiaľ nevidno.

Keby ste sa na jeden deň dostali do vedenia SFZ či vlády, čo všetko by ste zmenili, pretože si myslíte, že by to pomohlo zvýšiť návštevnosť na slovenských štadiónoch?
Toho je veľa. Aktívneho fanúšika by určite potešilo menej buzerácie zo strany štátu či zväzu – napr. zlegalizovať pyro atď.. Celkovo tu chýba otvorený dialóg medzi fanklubmi a zväzom/vládou a vždy sa ide skôr cestou totalitných nariadení (bez čo i len najmenšieho pochopenia/vypočutia druhej strany) ako cestou vzájomnej dohody.

Pre futbalového diváka/fanúšika – vo všeobecnosti – by toho bolo treba zmeniť veľmi veľa – prostredie na mnohých štadiónoch, menej korupcie vo zväze, v kluboch, menej rodinkárstva, politikárčenia atď.. Rovnako v porovnaní s krajinami ako Poľsko, Nemecko atď. je slovenský futbalový marketing 100 rokov za opicami. Ak by sem-tam niekto nepostrašil ľudí na novinových titulkách, že sa “chystá 3. svetová vojna”, tak by ľudia veľakrát ani len netušili, že sa tu každý víkend vôbec hrá nejaký futbal.

Nezdá sa vám, že ste ako utras zmäkli, klub s vami zamáva hore dole, úmyselne sa nebojuje o postup do vyraďovacej fázy, vy napriek tomu stojíte za nimi, po úmyselnej hre na remízu hráčov vytlieskate (zápas v Bruseli, kedy chýbalo víťazstvo na postup a v nadstavenom čase sa ešte strieda, nik sa netlačí do útoku)?

Ver, že zápas v Bruseli nasral mnohých ľudí. To, že sa zatlieskalo hráčom nijako nesúvisí s tým, že ten zápas sme mali vyhrať a zodpovedný bol za to hlavne tréner, na ktorého sa po zápase aj spustila patričná kritika.

Všimol som si, že ste na pár zápasoch vonku mali zástavu Kosovo je Srbija. Ale už dávno som ju nevidel, bola od človeka od vás či nejakí Srbi? Ak Srbi, tak s kým zo Srbska máte/mali ste dobré vzťahy? Plus ešte sa chcem spýtať, aký máte názor na vášho lídra a jeho gesto policajtom na tribúne v Belehrade?
Tá vlajka patrí trnavskému fanúšikovi. Vzťahy so srbskými klubmi nemáme oficiálne žiadne, ak niekto niekoho pozná, tak to je opäť len individuálne priateľstvo. Ku gestu v Belehrade – bol to názorný príklad novinárskeho hyenizmu, keď vo vyhrotenej situácii fotograf čakal na nejakú momentku, ktorú si prispôsobí a predá ako vymyslený príbeh o albánskej orlici. V skutočnosti tá momentka vzišla zo vzájomnej slovnej hádky s policajtmi, kedy sa ich dotyčný pýtal a rukami im ukazoval, či nás prišli do sektoru zatknúť alebo čo. Sám má srbské korene po predkoch, čiže to bolo celé len novinársky nezmysel.

Prečo sa rozhádali rôzne tábory v TT a či sa veci vrátili do starých pôvodných koľají?
Skôr by som to nazval názorovými nezhodami, kedže nie vždy majú všetci na určité veci rovnaký pohľad. To je však bežné v každom aktívnom tábore.

Ako si financujete svoje choreografie? Minulý rok ste sa vyznamenali a pomaly na každý zápas ste mali veľkorozmernú prezentáciu? Dokážete to všetko utiahnuť z vlastných zdrojov? Alebo vám v niektorých situáciách pomáha klub?
Všetky choreá v európskej lige boli financované výlučne zo zdrojov pochádzajúcich priamo od samotných fanúšikov.

Poďakovanie za nádhernú reprezentáciu našej scény v Európe. Na lige boli čo sa Spartaka týka v porovnaní s minulosťou žalostné návštevy, najmä derby so Slovanom muselo byť sklamaním. Bolo to isto dané aj finančnou náročnosťou európskych výjazdov. Myslíte, že tie návštevy budú pokračovať aj na jar, aj vďaka chaosu v klube alebo čakáte, že práve teraz sa ľudia okolo Trnavy zomknú a zas budú chodiť v hojných počtoch?
Ťažká otázka. V podstate je to hlavne o ľuďoch a ako sa k tomu postavia. Mnohí sú už unavení tým, ako to v Trnave mnohé roky vyzeralo a veľa z nich prešlo do istej apatie, z ktorej sa už ťažko vracia na tribúnu. Určite nemožno očakávať nejaký divácky boom. Veľa závisí aj od toho, ako vlastne bude vyzerať budúcnosť samotného klubu, aké budú plány, ciele atď.. Radi by sme, aby tie čísla išli nahor a nie smerom nadol.

Ako zvládate organizáciu toľkých ľudí ľudí, výjazdy, choreá atď.?
Zatiaľ to celkom šlo, čo myslíš? 🙂

No pyro no party, prečo sme u vás v zápasoch európskej ligy žiadne pyro nevideli?
Boli sme stále v podmienke a poučení z toho, že nám dokážu zavrieť štadión za akúkoľvek somarinu, čo ich napadne (viď. domáci zápas s Dinamom bez divákov). Treba si uvedomiť, že tisícky ľudí v Trnave videlo Spartak v takejto fáze európskeho pohára možno prvýkrát v živote. Nechceli sme ich obrať o tieto zážitky, preto sme sa interne dohodli prezentovať bez použitia pyra, o to kvalitnejšie v choreách, ktoré sme pripravili a čo si myslím, že sa podarilo. Ale súhlas, že pyro by tieto zápasy okorenilo ešte viac.

Kto sú vlastne Ultras Spartak, pri vašich návštevách a tisíckach ľudí v kotli to ide ťažšie definovať, ste nejaká užšia skupina ľudí alebo za ultras sa považujú ľudia, ktorí pravidelne chodia na výjazdy, do kotla resp. prispievajú na choreo?
Ultrasspartak nie je nejaká konkrétna uzavretá skupina. Ultrasspartak vždy bolo a je niečo ako strecha, zastrešujúca rôzne skupiny chodiace do kotla, na výjazdy atď.. Samozrejme, existuje aj užšia skupinka ľudí, ktorá sa stará o jednotlivé veci ako prípravu a realizáciu chorea, organizáciu fandenia, výjazdov atď., ale vo všeobecnosti sa môžeme o Ultrasspartak baviť ako o voľnom združení, pod ktorým oficiálne a jednotne vystupujú rôzne skupiny a jednotlivci aktívne fandiaci Spartaku Trnavu.

Snažíte sa zapájať do tvorby choreografií aj širokú verejnosť alebo to je iba o pár ľuďoch z jadra?
Priamo na tribúne to bez širokej verejnosti nejde. Niekto tie papiere musí zdvihnúť. 🙂 Čo sa týka samotnej tvorby, tak sa môžeme baviť o cca 20-30 ľuďoch, ktorí sa podľa potreby aktívne zapájajú do prípravy choreografií – grafika, maľba, chystanie na tribúne, prevozy atď..

Koľko stáli všetky choreá na domáce zápasy či predkolá alebo skupina EL?
Bavíme sa o tisíckách eur.

Ako by ste zareagovali, keby som vám položil otázku, či vám nebolo trápne sa vrátiť na futbal ukončením bojkotu hentakým štýlom, akože vám Vlado splnil nejaké požiadavky. Splnil hovno, vy ste iba nechceli prísť o majstrovské oslavy, čo ja osobne chápem, ale nebolo by rozumnejšie to povedať takto narovinu ako vyhlasovať, že klub konečne začal fungovať a splnil požiadavky fanúšikom? Ved ten istý klub vám tuším dva týždne predtým vynadal na internete, že ste banda 50tich krikúňov či také čosi… Viem, že x ľudí v Trnave s týmto krokom nesúhlasilo práve pre vyššie spomenuté dôvody, ich názor teda viem, zaujíma ma teda ešte ten váš pohľad.
Za svojím stanoviskom si stojíme. Rôzne mediálne prestrelky sú nám ukradnuté. Nech si ľudia myslia, čo chcú, my sme presvedčení, aj keď s tým veľa ľudí nesúhlasí, že sme značnou mierou svojím postojom dopomohli k vytvoreniu podmienok (tréner, hráči, pravidelné výplaty…), aby bol v Trnave konečne titul. Rovnako bol veľmi dôležitým faktorom aj fakt, že nielen hráči, ale aj tí starí fotrovia a dedovia, čakajúci na titul 45 rokov, si k tomu zaslúžili mať tú pravú trnavskú atmosféru.

Je pravda, že tolerujete vo svojich radoch aj ľavicovo orientovaných fanúšikov? Ako je na tom Spartak po tejto stránke, ľavica, pravica či neriešite?
My politiku medzi nami nijak extra neriešime, či je niekto ľavičiar alebo pravičiar, veľa ľudí, veľa názorov. Na tribúne sme všetci za Spartak. Dá sa však povedať, že viac ľudí inklinuje k pravicovejším názorom.

Ako to vyzerá s nástupcami, máte v ultras aj členov pod 16 rokov, chalanov, čo majú vôľu pomáhať pri choreách atď.?
Vždy sa nájdu ochotní ľudia, problém je v tom, aby im to vydržalo. Cez kotel a ultras ako taký prešli za tie roky desiatky ľudí. Mnohí však skončili po 2-3 rokoch a našli si iné zábavky. A zostalo len pár. Čiže by to určite chcelo viac mladých a aktívnych. Po každej stránke. A hlavne vydržať!

Nelezie vám už na nervy, že v TT je 150 000 trénerov, ktorí riešia, ako sa má trénovať, či je tréner zhovorčivý, či nešušle, ako artikuluje a potom na ligu príde 3000 ľudí? Títo pi*****elia reprezentujú tiež kultúru fans. Tvoj názor?
Toto je problém myslím všetkých klubov, jedna z hlavných čŕt Slovákov. Všade sú ľudia, čo len nadávajú a kritizujú, na všetko a na všetkých. Najlepšie z pohodlia vlastnej izby.

Nebudú sa používať niekedy krátke predkrikovačky spíkra, ako používali občas Nitra a Slovan, namiesto dlhých a spevavých chorálov?
Večná téma v Trnave. Každý má inú predstavu o tom, čo spievať a čo nespievať. Poslednú dobu je však snaha spievať aspoň na výjazdoch jednoduché a výrazné pokriky, ako dlhé a ťahavé chorále.

Neplánujete rozšíriť repertoár chorálov? Myslím, že by vám prospelo ohľadom tohto oživenie, najmä nejakým dlhším rytmickým chorálom typu ako máte Olé Olé Trnava..
Je to oblasť, ktorá by si z našej strany zaslúžila väčšiu pozornosť a tvorivosť. Určite bude treba urobiť časom menšiu obmenu chorálov a oživiť ich nejakými novými kúskami.

Ako bude vyzerať Ultras Spartak o 5 rokov?
Veríme, že budeme stále tu a aktívni.
Sú lepšie výjazdy do Ružomberka alebo na Slovan?
Každý výjazd má svoje čaro. Derby prináša množstvo sviatočných výjazďákov, Ružomberok a podobne menšie mestá je skôr o partii a zábave.

Nazdar, ako je to s vašimi divíziami, je známe, že Piešťany, Hlohovec, Sereď, Senica sú pro-trnavské, ale zároveň sa stretávam s tým, že veľa fans chodí aj zo smeru Nove Zámky, Šaľa, kde to bývalo vždy belasé, čiže, kde sú podľa Vás ešte “trnavské” mestá?
Spartak, rovnako ako aj Slovan, má fanúšikov po celom Slovensku. Stretnete u nás ľudí z miest ako Liptovský Mikuláš, Poprad, Bardejov, Zvolen, okolie Trenčína, Bánoviec atď., ale aj z Bratislavy. 🙂

Chystáte sa po dlhšom čase do Košíc 13.3. na Slovnaft cup?
Áno, máme to v pláne.

Myslíte aj na budúcnosť, vychovávate aj mladé generácie, prijímate aj nových členov alebo si držíte odstup?
Nebránime nikomu, kto má záujem sa aktívne zapájať do ultras aktivít, stačí prísť, je vždy vítaný.

Bude titul tento rok? Čo hovoríte na nové posily?
Nové posily môžeme hodnotiť až keď odohrajú niekoľko súťažných zápasov. A titul? Na čo, už jeden máme z minulého roka. 🙂

Aké majú Ultras ďalšie plány?
Ísť ďalej a rozvíjať sa maximálne, ako sa len bude dať.

Myslíte, že keď Poór “odišiel”, tak vás bude na tribúnach viac alebo práve naopak?
Ohľadom vývoja návštev sme už odpovedali vyššie.

Čo by ste robili v prípade, že by váš klub šiel cestou ako Slovan, Trenčín, či Senica a stavial by iba na zahraničných hráčoch? Bolo by vám to jedno alebo by ste sa postavili na odpor a chceli mať základ tímu zo slovenských hráčov?
Každý fanúšik je rád, ak za klub, ktorému fandí, hrajú odchovanci. Realita futbalu je však taká, že bez zahraničných hráčov dnes klub len veľmi ťažko dokáže dosiahnúť nejaký úspech. Ideálna je vyvážená kombinácia domácich a zahraničných hráčov.

Ako chcú ultras prilákať viac ľudí do kotla? Čo ak do Trnavy nepríde nový investor? Bude bojkot proti Poórovi?
My sa snažíme ľudí do kotla lákať stále, nie vždy sa to však darí. Ostatné je teraz zbytočne komentovať.
Všetko ukáže čas.

Ktorá je vaša najväčšia mimo-trnavská gruppa?
Fraštacká légia z Hlohovca a Seredani. Počtami sú na tom plus mínus rovnako, tak ich dáme obe na prvé miesto. 🙂
Na vašich zápasoch doma aj vonku je často vidieť vlajku Seredani. Nevadí Vám to, nakoľko Sereď má v lige už aj vlastné mužstvo?
Chalani hlásiaci sa k Seredanom ako skupine fandiacej Spartaku chodili na Spartak roky a nikto z nich nemá s aktuálnym sereďským klubom nič spoločné. Ľudia zo Serede a okolia vždy patrili a aj stále patria medzi skalných členov kotla a ultras.

Názor na súčasný stav vo vedení?
Sami sme zvedaví, ako to celé dopadne a čo čaká klub v najbližšom čase. Potom sa môžeme vyjadriť.

Keby ste mali vymenovať top 5 ultras a top 5 hools skupín na Slovensku, ako by váš rebríček vyzeral?
Hools: 1. Slovan, 2. Trnava, 3. Žilina, 4. Nitra, 5. Košice
Ultras: 1. Trnava, 2. DS, 3. Slovan, 4. Trenčín, 5. Nitra

Videá alebo videoreporty zo zápasov ako bývali kedysi, tak už nebudú?
Posledný rok sme vždy priniesli kvalitný materiál z veľkých zápasov, či už v EL alebo domácej lige. Určite však toho môže byť viac. Posnažíme sa.

Nechystáme sa vyrábať trošku kvalitnejšie veci, myslím tričká a mikiny atď.. Je toľko výrobcov, dokonca už aj na Slovensku, ktorí vyrábajú pre fanúšikov a my stále mám pocit, že vyrábame u toho istého a podľa mňa nekvalitného výrobcu.
Vždy sa snažíme zabezpečiť kvalitné veci. Nič nie je nikdy na 100% a určite je aj tu priestor na zlepšenie.

Chystá sa výroba nových mikín, nálepiek s tématikou Ultras Spartak? Taký Ultras Shop Spartaku by potešil.
Oficiálny Ultras Shop nemáme aktuálne v pláne.


Otázky na Red Black Animals:

Mohli by ste trošku predstaviť skupinu RBA? Zaujíma ma hlavne, kedy vznikla, pri akej príležitosti, aký je vekový priemer skupiny a koľko má teraz táto skupina členov?
Skupina RBA vznikla v roku 2016. Táto skupina vznikla hlavne preto, lebo v Trnave v tom čase nebola aktívna chuligánska skupina. Sme mladšia skupina, ktorá má však aj starších členov. RBA tvorí 30 ľudí.

Aké má skupina RBA vzťahy s Baníkom Ostrava?
Baník je naša bývalá družba, pár jednotlivcov zo skupiny má s ľuďmi z Ostravy stále kamarátske vzťahy, ostatní kvôli generačnej obmene nemajú s nimi žiadne vzťahy.

Aké fighty má za sebou skupina RBA?
RBA má za sebou približne 15 akcií (či už pole, partizánky alebo ulice), na akciách sa zúčastňujú aj chalani, ktorí nie sú oficiálne súčasťou RBA.

Neberte to jako jste, ale proč odmítáte nabídky na Fight od Slovanu? / V nedávnom rozhovore sa Slovanisti vyjadrili, že Trnava sa nemá záujem postaviť a to aj s či bez Korony, tak ako to je?
Minulý rok mali naši mladí do 22 rokov stret so Slovanom, neskôr sme urobili na pár ich členov partizánku na slovenskom pohári, , takže nie je pravda, že sa nesnažíme o stret. Nepopierame, že Slovan je na Slovensku momentálne jednotka, veríme však, že raz príde k väčšiemu stretu. Čo sa týka ponuky proti nám a Korone, tak žiadna taká ponuka neprišla.

Plánujete vytvoriť vlastný fightclub alebo gym?
Polroka skupina pravidelne spoločne trénuje niekoľkokrát do týždňa, plánujeme už dlhšie niečo otvoriť oficiálne, avšak problém je zatiaľ s financiami.
Platí vaše vyhlásenie, že nebudú žiadne fighty so skupinami z východu? 🙂
Nie, neplatí. Naša scéna je tak malá, že si po čase uvedomujeme, že je to hlúposť. V marci hráme v Košiciach a samozrejme, že sa tam chystáme.

Na čom padla bitka s Košicami ? A prečo ste sa potom vydali do Michaloviec hľadať Košičanov?
Ku Košiciam sme písali report, ktorý si môžete prečítať na druhých stránkach. Do Michaloviec sme nešli hľadať Košičanov, ale na futbal, kedže tam hrala Trnava.

Čomu predchádzal Riot v sektore v Žiline?
Počas zápasu bol pokus zo strany Žiliny ukradnúť nám vlajku, následne nastala provokácia zo strany SBS. Viac sa k tomu nebudeme vyjadrovať vzhľadom k tomu, že voči niektorým našim členom boli nedávno vznesené obvinenia zo strany polície.
Ako by ste zhodnotili fight s Koronou proti Žiline a Goralu? Len nehovorte, že Goral, Goral, lebo ten tam bol v mladej zostave, čo mám info, tak iba štyria mali nad 25 rokov a každý dobre vie, že už ani ten Góral nie je žiadna sláva, celkovo ich je možno 50, z toho 10-15 bojaschopných. Nepýtam sa výsmešne, práve naopak, zaujíma ma, či ste domácich podcenili alebo sa dobre pripravili alebo tam bolo niečo neférové. Ďakujem.
Máš skreslené info. Je pravda, že to bola naša hlúposť, že sme do tejto bitky nešli v lepšej zostave a mali sme so sebou veľa chalanov, ktorí boli na strete prvýkrát a hlavne sme súpera čakali 2 a pol hodiny po zápase. Ku Goralu stačí napísať, že celý stret za Žilinu dohadoval práve Goral a ver, že to žiadna mladá banda nebola.

RBA majú úklad s Koronou, mňa ako fanúšika Trnavy to neteší, lebo doteraz sme boli sami, skôr chlapci mohli prijímať medzi seba nových členov z Trnavy a okolia. Tým by išla aj hools kvalita vyššie, nemyslíte, že to je lepšie, ako sa ťahať s druhotriednymi Poliakmi?
Uklad medzi Koronou a Spartakom bol odsúhlasený všetkými skupinami na Spartaku, takže neviem, na čo sa to pýtaš. Čo sa týka poľskej scény, tá je 100 rokov pred nami a vždy nám má čo dať.

Ako vlastne vznikla družba s Koronou, bolo to na tom šampionáte mladých repre v Poľsku?
Medzi našimi klubmi panujú dobré vzťahy od zápasu reprezentácie do 21 rokov v Kielcach. Odvtedy sa pravidelne podporujeme na rôznych akciách, výjazdoch. 28.10. bol vyhlásený aj oficiálny uklad. Či bude z toho oficiálna družba, ukáže čas, zatiaľ sú vzťahy stále lepšie a lepšie.
Ako je možné, že v EU lige či už na výjazdoch alebo aj na domácich zápasoch sme nevideli žiadnu akciu či už proti súperovi, policajtom alebo akékoľvek menšie nepokoje, čím to je, že každý zápas prebehol v úplnom pokoji a takí Turci sa prechádzali tu po Trnave ako keby boli doma?
Počas EL boli aj snahy o stret, či už s Ljublanou, Anderlechtom (veľké podcenenie súpera z našej strany), menšie strety prebehli aj s Turkami v uliciach mesta. Ljubljane aj Andrelechtu bol dokonca ponúknutý stret na poli, ktorý obaja odmietli.

Mohli by ste v skratke napísať, prečo zanikla skupina RBW? Či nejaké nezhody alebo jednoducho generačná obmena, z členov sú otcovia a teda prenechali tieto aktivity mladým alebo ako v iných zahraničných skupinách, zaurádovala polícia… Chodí ešte niekto z RBW pravidelne na futbal?
Skupina RBW sa rozpadla prirodzenou cestou vďaka generačnej obmene, kde mnohí bývalí členovia už založili vlastné rodiny alebo čelili problémom zo strany polície. Niekoľko bývalých členov RBW sa však stále zúčastňuje akcií a podporuje RBA.

Mohli by ste napísať, prečo podľa vás skončila družba s Baníkom a aké sú momentálne s nimi vzťahy?
Družba skončila taktiež generačnou obmenou vedenia chuligánky či už v Baníku alebo aj u nás. Vzťahy sú hlavne medzi členmi ultras stále priateľské, avšak zápasy druhej strany nenavštevujeme v symboloch Baníku alebo Trnavy.

Tak a toto je záver vyčerpávajúceho rozhovoru s chalanmi z Trnavy, ktorým ako aj ostatným táborom prajeme úspešnú jarnú časť, veľa ľudí v kotli a málo paragrafov. Ak sa vám rozhovor páčil, pokojne zdieľajte, komentujte, čoskoro sa snáď objaví ďalší tábor, ktorý budete môcť vyspovedať!

Nezačala iba jarná časť futbalovej Fortuna ligy, ale pomaly pociťujeme už aj jarné počasie, odkladáme zimné bundy a vyťahujeme mikiny či tričká, preto nezabúdaj na prezentáciu seba a svojej skupiny, grafika, poradenstvo, kvalita, to všetko nájdeš na jednom mieste – www.umwear.com.


Foto: Ultras Magazine, Tomáš Ormandy, TASR, Lukáš Grinaj

 

 

 

Pridaj komentár