Pýtaj sa: 07 – Ultras Slovan Pressburg

Obrovský počet otázok, ktoré ste adresovali v siedmom vydaní série rozhovorov “Pýtaj sa” znamenal menší časový sklz, niektoré sme museli kvôli opakovaniu sa odstrániť, na niektoré nebolo možné z bezpečnostných dôvodov odpovedať, ale tak či tak, 61 otázok a rovnaký počet odpovedí priamo od vedenia USP je tu! Už nám neostáva nič iné, iba popriať vám príjemné čítanie.

Pracujete aj na nových choráloch? Lebo tie staré sú síce dobré, ale ľudí to nebaví. Žilina množstvo ukradnutých, Nitra tiež, Dunajskej nerozumiem ani melódiu. Nepriateľ Trnava tiež to otrepané dokola, na Európu vymysleli možno jeden, ktorý znie dookola „lalalalala“. Nemal by Slovan byt výnimočný a udávať tempo i na tribúne a nielen na ihrisku, aby tak ako my fanúšikovia chceme byt hrdí na hráčov a klub, aby aj oni boli hrdí na fanúšika. Zatiaľ podľa mňa hlboký spánok.
Momentálne nie, nepracujeme na tom, ale ak sa objaví človek s dobrým chorálom, tak mu dáme určite zaslúžený priestor.

Aký počet ľudí očakávate v kotli na prvom zápase na Tehelku?
1500 a viac…

Myslíte si, že sa teraz dvihne úroveň fandenia v BA novým štadiónom alebo to bude len dočasný boom?
Nie sme naivní, ale po počiatočnom boome očakávame určite, že to bude lepšie ako minulé roky, v podstate sa dá povedať, že všetko bude lepšie ako za posledné obdobie. 😀

Chcel by som sa opýtať, či vy ako jadro kotla, jadro ultras plánujete vytvárať kotol na všetkých zápasoch? Čiže aj proti Seredi, Podbrezovej či Senici. Alebo sa budete sústrediť výhradne na zápasy Trnava, DAC, Žilina, Nitra, Trenčín? Ďakujem.
Tehelné Pole si zaslúži mať pravidelný kotol na každom jednom domácom zápase.

Budú sa robiť aj nejaké sprievodné akcie počas zápasov či už vonkajších alebo domácich? (pochody, jednotné oblečenie, rúžky a pod.).
Určite áno, všetko však bude záležať od ľudí, ako sa to uchytí, či bude záujem a či budú ochotní investovať do našej produkcie a tým pádom aj do nás, ultras.

Čo aktivity v oblasti graffiti, máte ľudí, čo sa tomuto venujú alebo si objednávate na to profíkov, ktorí však nie sú členmi Ultras Slovan?
Každý jeden nádejný writer s belasým srdcom má u nás dvere otvorené, avšak momentálne aktívneho človeka z našich radov nemáme, iba nášho dobrého kamaráta, v tomto prípade aj profíka, ktorý nám pomáha vždy, keď má čas.

Či sa budú zbierať všetky staré vlajky od ľudí, ktorí ich vlastnia, z čias ešte čo viseli na starom Tehelnom poli.
Nemyslím si, ale určite budeme radi, ak nám ľudia pošlú každú belasú vlajku, ktorú budeme môcť uverejniť v našej sekcii – vlajky na našej novej web stránke.

Aký máte názor na aktuálne smerovanie klubu a víziu hrať s prevažne zahraničnými hráčmi a s minimom Slovákov?
Mne ako Slovákovi a Bratislavčanovi sa to samozrejme nepáči, ale bohužiaľ futbal napredoval a musíme sa zmieriť s tým, že pokiaľ tu nebude adekvátna kvalita, ktorá by mala aj záujem drať trávniky a potiť krv za Slovan, tak sa bude musieť kúpiť hráč zo zahraničia, ktorý tou kvalitou bude disponovať.

Tehelné pole je aj Národný futbalový štadión, plánujete podporovať aj reprezentáciu?
Nie a však výnimkou bude dvojzápas s Maďarskom, kde pevne verím, že nebude chýbať žiadny tábor a žiadny SLOVÁK!!!

Zaujímate sa o hokejový Slovan a jeho pôsobenie v KHL? Prip. o rugby či iné športy?
Ja osobne nie, ale samozrejme xy chlapcov chodí na hokej, avšak nie ako ultras… Rugby klub Slovan zakladal Slovanista a bohužiaľ dnes už zosnulý člen USP a detto v ňom hrávalo resp. hráva množstvo Slovanistov či našich členov, takže z pochopiteľných dôvodov rugby v Bratislave sledujeme.

Koľko video-dielov projektu “Ja som Slovan“ je v pláne?
Ešte nevieme…

Aké sú najbližšie vízie, plány, aktivity a projekty?
Necháme si to pre seba, ale je toho samozrejme mnoho. 🙂

Ako chcete získať ľudí na futbal a aké sú očakávania z počtov na novom Tehelku?
Prispôsobili sme sa dobe, inovujeme stránky, robíme rôzne akcie, podporujeme mládež a očakávania sú samozrejme veľké.

Angažujú sa ešte staršie ročníky alebo prichádza nová mladá éra Ultras Slovan? Predsalen za tých 9 rokov na Pasienkoch ste asi dosť utrpeli nezáujmom o futbal.
Pol na pol.

Prečo sa všetkým pcháte do riti?
Ja Osobne som nebol nikdy na žiadnom futbale či akcii, kde by som nebol pozvaný osobne od zástupcu daného tábora, takže nemám ten pocit, že by sme sa my ako Slovan niekomu pchali do riti.

Jak hodnotíte vaši oficiální družbu s Brnem a nebylo někdy v minulosti chuť ji ukončit?
Družba funguje už 20 rokov, takže ak by nebola vzájomná spokojnosť, tak by žiadna družba nebola, ale napríklad ako v manželstve, vždy tu boli a budú hádky či rozpory, ale podstatné je, že si to vieme vždy vydiskutovať a prísť k riešeniu, lebo Slovan je Brno a Brno je Slovan a stále tam je tá iskra medzi nami. 😀

Chcem sa opýtať či sa neplánuje založiť nejaká družba s chlapcami z Martina nakoľko Slovan a Martin mali vždy k sebe blízko.
Družba sa neplánuje založiť nakoľko chlapci z MT sú považovaní za Slovanistov.

S kým máte dobré vzťahy na SK scéne? Nájde sa niekto?
Nie nikto!

S kým všetkým máte aktuálne družby a aktívne priateľské vzťahy?
20 rokov tvoríme družbu so Zbrojovkou Brno. Priateľské vzťahy udržiavame s Austriou Viedeň a WRWE v Poľsku.

Ako začala družba s Brnom?
Alkoholom 😀 , ale nie… všetko sa dozviete v najbližšom diele JA SOM SLOVAN, kde vyspovedáme ľudí z Brna, ktorí boli práve pri zrode družby, tak sledujte našu web stránku, YouTube kanál alebo naše stránky na Facebooku a Instagrame.

Ako začala a prečo skončila družba s Ruchom? Momentálne je to s nimi ako?
Začali sme sa stretávať pred viac ako 12 rokmi, kedy sme boli pozvaní prvý krát na deRby, cca po 3 rokoch vznikol úklad (nie družba), ktorý trvá dodnes…

Chodíte okrem družieb podporovať aj nejaké spriatelené kluby?
Máme iba jednu družbu a to je Brno, potom naši mladí ultrasáci chodia na Austriu a chuligánka do Poľska na Ruch Chorzow či Wislu Krakow.

Patria do skupiny Ultras Slovan čisto ľudia z Bratislavy a blízkeho okolia alebo sú členmi aj ľudia z Oravy, východu atď.?
Divízie a fanúšikov máme po celom Slovensku a taktiež aj ultrasákov, ktorí chodia pomáhať do Bratislavy aj napriek väčšej vzdialenosti, za čo si zaslúžia od nás veľké uznanie.

V prvom rade, je skvelé, že ste sa chytili svojej práce a v takom rozsahu. Na Slovensku má Slovan najviac priaznivcov, dúfam že sa to premietne na tribúnach teraz, lebo kedy inak. Budete pracovať aj s divíziami Slovana? Myslím spoluprácu ako stretnutia, turnaje, spoločenské akcie atď.?
Ďakujeme, samozrejme, že budeme chystať spoločné akcie a turnaje, dokonca sme mali v pláne urobiť veľký zimný halový turnaj, ale bol problém s halou, ktorá by spĺňala naše predstavy.

Aké máte vzťahy s Petržalkou či Interom?
Žiadne.

Viete si predstaviť boj za nejakú spoločnú vec aj s neriateľskými tábormi (napr. Trnava, Nitra ) ako to urobili české tábory na Eure U21? Napríklad v zápase Slovensko – Maďarsko?
Samozrejme áno, ale iba pri tomto súperovi…

Cítite sympatie aj ku konkrétnym srbským táborom napr. Delije, ako sme to videli v zápase Slovana so Zvezdou alebo to je otázka čisto národnostná a je vám jedno, či je to Partizan, Zvezda či akýkoľvek iný srbský tábor?
Zaujímavá otázka. Ja osobne poznám 2 lídrov a xy ľudí z Delije, ale veľa ľudí od nás jazdí napríklad na Partizan. Dokonca tu v Bratislave jeden člen ich skupiny žije a fandi aj nám, ale aby som bol úprimný, tak ja osobne si myslím, že ide skôr o slovanské sympatie a ľuďom by bolo jedno na koho stranu pôjdu, nakoľko Srbi nám boli vždy blízki a vždy sme ich podporovali v ich vojne proti neprávu a odobratiu ich zeme. KOSOVO JE SRBSKO!!!

Prečo mal a má Slovan viac družieb? To ste ozaj do*** chodiť niekam osamote?
Vážne si myslíš, že máme problém chodiť niekam osamote? 😀

Ako ste na tom na trase Wisla a Widzew? S akými ich skupinami sa poznáte a ako vás tam vnímajú?
Oficiálne sme sa s WSH zoznámili len nedávno, konkrétne s chuligánmi z Jaworzna, ktorí nás pozvali niekoľkokrát k ním a samozrejme naopak. Dnes sa už dá povedať, že naše vzťahy sú viac než dobré a teraz sa už poznáme cez zakladateľov WSH až k ich omladine, ktorí sa bavia s našou mládežou. Widzew poznáme dlhé roky a dlhé roky sme sa akceptovali, ľady sa pohli nedávno, keď sa sa začali medzi sebou baviť naši mladí. Samozrejme, tu sa bavíme čisto o chuligánskych stretnutiach.

Aký bol najlepší výjazd v tejto polovici sezóny?
Bohužiaľ, kvôli policajtom asi žiadny.

Prečo ste išli v lete vo Viedni na štadión organizovane, pochodom? Po zrušení špeciálneho vlaku zo strany rakúskej polície a neuvoľnení všetkých lístkov vám predsa muselo byť jasné, že je očividná snaha, aby ste sa na štadión nedostali. Nebolo rozumnejšie pokúsiť sa dostať na štadión jednotlivo?
Po vojne je každý generál, ale uznávam s odstupom času, že tá voľba nebola najšťastnejšia.
Legendárna 20 minúta v derby na Tehelnom poli sa zapísala do histórie. Trápi vás aj dnes, že vás Trnavčania nachytali pri vytlieskavačke?
Trápiť nás netrápi, dokonca som už aj nato zabudol 😀 je to rivalita a patrí to do toho. Trnava nás dostala vtedy a my naopak Spartak x-krát predtým či potom. V mojích očiach sa stalo legendárne, keď sa našim mladým podarilo infiltrovať k Spartakovcom a v Trnave spolu s nimi robili niekoľko dní choreo, ktoré im následne ukradli a potom sme ho zverejnili už my počas derby na štadióne v Trnave.

Je ešte reálne obnoviť oficiálne OZ Belasá Šlachta alebo ste túto kapitolu definitívne uzavreli? Prečo ste vlastne ukončili činnosť BŠ?
Nie, reálne to nie je a otázku prečo sa ukončila činnosť, treba nasmerovať na kompetentné osoby.

Čo ste sledovali tou vašou prechádzkou po Nitre, keď je každému známe, že Nitra momentálne nie je aktívna?
Nič, mali sme echo a kalkulovali s tým, že tam bude Falanga zo Sparty Praha a o Nitre je známe, že sa dokážu dať dokopy, ak im prídu na výpomoc Sparťania či Košičania.

Názor na hooligans scénu na Slovensku?
Bohužiaľ, na Slovensku to upadá, takisto aj my pociťujeme mierny úpadok v našich radoch, ale paradoxom je, že si môžeme v podstate za to aj my sami, nakoľko sme na Slovensku jednoznačným monopolom a súperi častokrát nemajú záujem o konfrontáciu s nami a keď aj áno, tak v drvivej väčšine sme súperovi nedali šancu a stret sme jednoznačne vyhrali. Bol by som veľmi rád, ak by sa situácia zmenila a súperi prestali kalkulovať a postavili sa nám. V mojich očiach stále ide len o šport, tak nenechajme ho upadnúť a začnime hľadať spoločnú reč, aby naše chuligánske skupiny mohli napredovať a mohli byť konkurencie schopné iným európskym ekipám.

Nejaký vysnený zahraničný super na fight?
Ja som si ich všetkých splnil 😀 😀 😀 azda až na Fradi, ale tí sa nám vyjadrili už 4x , že s nami na pole nepôjdu.

Koho považujete top 5 v našej hools scéne?
Bohužiaľ top 5 tu na SVK ani nemáme, azda top 3, mimo nás tu je omladina z Trnavy a pre mňa osobne Nitra, ktorá momentálne je na tom ako je, ale ja osobne považujem za našu scénu stále tu československú, ku ktorej by som sa vyjadril, že v nej panuje Baník Ostrava a až po ňom sme tu my Slovan s Brnom, Sparta Praha, Opava a možno Slavia Praha alebo práve už spomínaná Nitra.

Ako je na tom vaša chuligánka?
Výborne, uvidíme v blízkej dobe. 🙂

Kedy sa postavíte Trnave?
Smiešna otázka, nakoľko Trnavu vyzývame pravidelne KAŽDÝ JEDEN ROK. Po novom už aj s Koronou Kielce, majú dvere otvorené, takže takúto otázku treba nasmerovať na Trnavu.

Zapájate sa aktívne do bitiek?
Ultras Slovan nie, chuligáni samozrejme áno.

Vo videu okolofotbalu hovoríte, že ste nikdy neprehrali bitku a čo s Nitrou, tuším že to bolo do 22 rokov a po dvoch minútach výhra Nitry?
Odpovedal si si sám, že išlo o formát do 22 rokov. Samozrejme, že v tom videu sme sa bavili o USP. Previerky a formáty tohto typu nám slúžia iba nato, aby sme vedeli ako je na tom naša omladina po psychickej stránke a ako sa bude dať s nimi pracovať ďalej.

Líder USP a jeho pravá ruka v rozhovore pre Okolofutbola.

Plánujete založiť vlastný fight club, ako to majú niektoré ekipy v Poľsku?
Kedysi fungoval náš Fight Club pod názvom Free Fight Blue-White, dnes už je pod názvom Chaos Bratislava a pod vedením chuligána z Ruchu Chorzów a detto tu máme Best Boxing Club v Devínskej, ktorý trénuje jeden z našich členov a venuje sa hlavne našej mládeži, takže milý Slovanista ak si nevedel, tak už vieš, kam máš utekať na tréning. 🙂 Do budúcna máme určite v pláne založiť kvalitný Gym, ako to má napríklad Slávia Praha…

Tréning mladých do 23 rokov.

Aké máte vysvetlenie k tomu, že na hubárčenie dávate mnohokrát ľudí, ktorí nespĺňajú dohodnutý vek alebo absolútne nemajú nič spoločné so Slovanom, len sú kamaráti s členmi USP? Bojíte sa prehry?
Netreba všetkému veriť. Na strety chodia výlučne členovia USP alebo naša mládež, nakoľko nedôverujeme nikomu, koho nepoznáme všetci!!! Dohodnutý vek? Posledný príklad ma napadá pri mladých zostavách proti Trnave, kde prebehla kontrola OP našich náhodne vybratých bojovníkov, kontrola samozrejme bola v poriadku, lebo dohodnuté pravidlá vždy rešpektujeme.

Ktoré slovenské a české tábory ste vyzvali na boj za posledné roky? Ktoré z nich sa podarilo uskutočniť a ktoré nie?
Všetky do jedného, o ktorých je známe, že majú chuligánku.

Okrem vás registrujeme na SK hools scéne väčšiu bandu asi len RBA z Trnavy, ktorá má uklad s Koronou. Prebehli už nejaké pokusy o konfrontáciu?
Trnava nemá záujem o stret so Slovanom, ak by mala, tak už by ste čítali o podarenom strete s výhrou na jednej či druhej strane, ale ako tvrdím, Spartak Trnava či RBA nemá záujem o stret s nami. Posledná konfrontácia RBA s našou mládežou trvala snáď ani nie 35 sekúnd a to som sa ešte musel ručiť, aby ten stret vôbec prebehol, že to nebude mať žiadnu dohru na zemi. Spomínal som to x-krát, naše dvere sú otvorené pre každú návštevu či už z Trnavy, Korony, Warszawy alebo Ugandy. 😀

Názor na súčasnú situáciu v Trnave?
Je to smutné a dúfam, že sa kompetentní zobudia a začnú konečne niečo robiť pre slovenský futbal, lebo nie je normálne, čo sa tu na Slovensku deje okolo futbalu respektíve okolo celého slovenského športu.

Situácia na SK ultras scéne je bohužiaľ taká aká je, ale vedeli by ste vybrať top 5 ultras táborov na Slovensku bez ohľadu na šport, poprípade nejaké, ktoré dominovali v minulosti?
Z môjho pohľadu je tu iba Trnava a Slovan, ale momentálne o veľký kus práce je Spartak pred nami, no nie nadlho. 🙂

Vaše zhodnotenie pôsobenia Ultras Spartak v EL? Myslíte si, že je vo vašich silách vyrovnať sa im na medzinárodnom fóre?
V mojích očiach výborne prezentovali našu krajinu a svoje farby. Určite si zaslúžia palec hore, lebo určite mali s tým veľa práce, čo normálny človek nevidí a neocení, ale samozrejme my veríme v to, že práve my budeme ešte lepší!!! Ináč by sme to predsa nerobili, ak by sme chceli skončiť druhí, nie? Či ja alebo ľudia okolo mňa, vždy chceme zvíťaziť, lebo si myslíme, že na to máme a sme určite najlepší na Slovensku a s návratom domov na Tehelné Pole ukážeme celej našej scéne, že sme najlepší po chuligánskej stránke (o tom niet pochýb:)), ale už aj po ultras stránke.

V čom vidíte príčiny úpadku našej ultras scény a čo by jej naopak mohlo pomôcť?
To je na dlhšiu debatu a hlbšiu analýzu…

Jak jste na tom s mladými, máte nějaké skupiny mladých (pod 20let)?
Skupinu s konkrétnym názvom v takejto vekovej kategórii nemáme, ale máme veľa chlapcov do 18 rokov, čo chodia boxovať do Devínskej, pár kúskov chodí do Chaosu na MMA a samozrejme, potom my s nimi už pracujeme ďalej. Potom tu máme množstvo 12-14 ročných chlapcov, ktorí sa snažia zviditeľniť na štadióne pri ultras aktivitách, čo sa nám samozrejme páči a detto majú našu podporu. 🙂

Tréning mladých do 19 rokov.

Aká je budúcnosť ultrasu a hools Slovana v budúcnosti? Sú nejakí potenciálni mladí, ktorí by to prebrali?
Samozrejme že sú, ale ešte sa musia toho veľa učiť, hlavne prejavovať zaslúžený rešpekt ku starším, ktorí si ho zaslúžia, k pokore atď., lebo dnešná doba je iná ako tá naša…

Aká je vaša najmladšia skupina a v akom veku sú jej členovia?
Chuligánka YBP s názvom Young Blood Pressburg a jej členovia majú od 16 rokov do 23 rokov.

Prijímate medzi seba aj nových fans alebo mládež, snažíte sa zaúčať mladé generácie do budúcnosti alebo si ako USP držíte odstup od normálov a potenciálnych nových členov?
Samozrejme sa venujeme mládeži ako sa len dá, ale všetko ma pravidlá, ktoré sa musia naučiť a akceptovať ich, lebo dnes by každý jeden chcel byť chuligánom a nosiť chuligánske handry alebo handry ekipy, ale takto to skrátka nefunguje, lebo všetko chce svoj čas. Na každého potencionálneho člena príde, preveríme si ho a potom sa rozhodneme, čo s ním ďalej, ak pri nás vydrží a futbal ho neomrzí po 2-3 rokoch ako 75% mládeže, všetko si treba zaslúžiť.

Ako otca mladého syna by ma zaujímalo, aké aktivity plánujete praktizovať pre mladých fanúšikov, či to budú nejaké fanzóny, súťaže pre deti alebo to bude v réžii klubu?
Toto je skôr otázka na vedenie klubu, aj keď aj my sa chystáme jeden projekt do budúcna rozbehnúť na základných a stredných školách v Bratislave, kde pevne veríme, že oslovíme deti, aby sa nebáli chodiť na futbal a našli si cestu k nám.

Je známe, že ste dosť pravicovo ladení, je to globálne alebo sú medzi vami aj “lavicovo ladení” fans? Len nepovedzte , že ste apolitický tábor lebo vaša prezentácia tomu nenasvedčuje.
Nemáme žiadnu ľavicovú či apolitickú skupinu medzi sebou.

Foto: Ultras Slovan

Pridaj komentár