Pýtaj sa: 05 – Ultras Zemplín Michalovce

Piate vydanie série “Pýtaj sa” je na svete. Vyspovedali ste fanúšikov z Michaloviec, konkrétne skupinu GS´52, ktorá sa ultras aktivitám venuje už takmer dvadsať rokov.Ako vznikol názov GS´52?
Názov vznikol v roku 1999 ako názov družstva malého futbalu, ktorý sme vtedy ešte aktívne hrali… Keďže sme pri vymýšľaní názvu nesedeli ”nasucho”, popíjali sme vtedy obľúbenú Gazdovskú Slivovicu 52%, tak aj vznikol ten názov GS´52, ktorý sme si potom vzali aj ako názov našej skupiny.

Odkedy a ako dlho fungujete?
Na ďalší rok to bude 20 rokov, čo sme aktívni ako skupina GS´52.

V akých počtoch sa bežne stretávate na zápasoch?
Naše počty sú tak do 50 ľudí, ale priemer by som povedal tak 30-35.

Navštevujete len futbalové zápasy či podporujete aj iné športy v MI?
Ako skupina sme v minulosti vo veľkom podporovali hádzanárky Zekonu potom už Iuventy Michalovce, ale to je minulosť. Jedinci chodia aj na hokej, ktorý je momentálne na vzostupe, ale ako skupina chodíme teraz už len na futbal.

Aké vaše vzťahy s Košicami a s Nitrou?
S Košicami máme už roky veľmi dobré vzťahy, ešte predtým než vôbec vznikol v MI nejaký kotol a začalo sa fandiť, tak veľa ľudí chodilo do KE podporovať VSS a 1.FC Košice a to trvá až dodnes, hoci hrajú momentálne 3. ligu… A čo sa týka Nitry, tak tam sú kamarátstva jednotlivých ľudí, čo sa poznáme, či už z futbalových turnajov alebo zo vzájomných zápasov či ešte predtým zápasov Košíc.
Máte oficiálnu družbu? Ak áno, s kým?
Klasickú družbu nemáme, ale veľmi dobré vzťahy máme s Košicami, ale tam by sme sa skôr radili ako fan klub Košíc, keď sme v minulosti chodili podporovať klub VSS respektíve 1.FC Košice. Ale musím povedať, že sme navštívili zopár zápasov aj teraz, keď hrajú 3. ligu.

Aké skupiny tvoria miestni ultras?
Vzhľadom na náš počet, máme len jednu skupinu a to GS´52, nemá cenu pri našich počtoch sa ešte skupinkovať.

Chcem sa spytať Ultras Michalovce, prečo ich počet za tie roky nenarástol, ale drží sa na čísle cca 25-30 ks, či vedia pomenovať dôvody alebo či neplánujú osloviť podobné skupiny aj v menších mestách Zemplína ako Strážske, Sobrance, aby ich podporovali, rovnako ako tomu je v Trnave, Žiline atď., kde ich podporujú aj okolité dediny či menšie mestá.
Tak toto by bolo na dlhšie, ale ako hlavnú príčinu našich malých počtov vidím v tom, že kopa ľudí odchádza za prácou do iných miest alebo štátov a tam sa už usadí a domov sa dostane len sporadicky… Ďalej, mladí odchádzajú na vysoké školy tiež mimo kraj a ich návštevy na zápasoch sú zriedkavé. Bohužiaľ, toto je realita východu.

Bude niekedy v Michalovciach chuligánska skupina?
Skôr nie ako áno, ale nikdy nehovor nikdy.

Ako vidíte slovenskú ultras a hooligans scenu? A koho považujete za najlepších?
Tak našu scénu či už ultras alebo hools vidíme skôr v úpadku ako na vzostupe… Bude to určite aj tým, že v nej nehrajú tradičné veľké mestá, ktoré v minulosti tvorili gro scény, ale aj všeobecným nezáujmom ľudí o futbal a tobôž mladých o aktivity na tribúnach… A v neposlednom rade aj vedenia klubov skôr podrážajú nohy svojim ultras, ako by im pomáhali.
A čo sa týka ultras, tak jednoznačne topka je Spartak a momentálne asi aj Dunajská… Ostatné tábory buď bojkotujú alebo sú málo výrazné a nie je ich až tak vidieť… Čo sa týka hools, tak tam budú najlepší asi Slovan, Trnava, Košice, Nitra a Žilina, ale nedá sa posledné roky hovoriť o nejakej hools scéne, si myslím, lebo sa viacmenej nič nedeje.

Top 5 táborov na Slovensku (hokej/futbal, to je jedno)?
Trnava, Slovan, Košice, Žilina a Nitra.

Prečo nemali kotel na poslednom domácom zápase proti Spartaku a kedy plánujú spraviť výjazd na stredné alebo západné Slovensko?
Tak kotol na Spartak nebol preto, lebo za posledný domáci zápas s Dunajskou dostali 4 ľudia zákaz vstupu na štadión do konca sezóny, s čím sme nesúhlasili a vyhlásili sme bojkot… Ale teraz musím povedať, že to malo svoj zmysel, keďže zákaz bol zrušený, takže už na najbližší zápas bude “kotol” opäť a čo sa týka výjazdov, tak ďalej ako do Ružomberka už by sa veru patrilo ísť. 🙂

Keďže ste ako jediný zástupca východu vo Fortuna lige, ako je to potom s vašimi výjazdmi, keďže to máte azda najnáročnejšie (čo sa týka cestovania) zo všetkých fanúšikovských skupín vo FL?
Čo sa týka výjazdov, tak tie máme bohužiaľ veľmi slabé a v malých počtoch. Tam je čo zlepšovať. Určite aj vzdialenosti robia svoje, ale na to sa nechceme vyhovárať.

Najkrajší moment a naopak najsmutnejší moment pri fandení v MI?
Najkrajší, tak na ten neviem odpovedať, ale bolo veľa zápasov, či už v druhej alebo prvej lige, ale určite najsmutnejší bol, keď sme hrali rozhodujúci zápas o postup do prvej ligy v Skalici a sme tam nedošli, lebo sa nám po ceste pokazili až 2 autobusy.

Komu zo slovenských táborov by ste najviac “naložili”?
Tak určite by sa niekto našiel, ale nemyslím si, že my momentálne máme na to, aby sme tu niekomu nakladali. 🙂

Najväčší rivali?
Tak každý super je rival, ale v minulosti to bol asi hlavne ten Prešov.
Aký je váš najpamätnejší výjazd?
Každý výjazd je niečím zaujímavý, ale povedať, ktorý bol top, tak to si netrúfnem. Vždy veselo bolo v Prešove a určite pamätný bol aj pohárový zápas v Liptovskom Hrádku či v Snine.

Budú aj nejaké výjazdy na západné Slovensko?
Dúfam, že áno.

Vy sa považujete za Ultras?
Podaktorým to asi pride smiešne, ale áno… Určite nám je mentalita ultras blízka, aj keď v malých počtoch sa toľko ultras produkcie robiť nedá a hlavne ak je pyro zakázané.

Mnoho obyčajných fanúšikov zaujíma pyro, kde a akým spôsobom kupujete, zabezpečuje si to jednotlivec samostatne alebo máte nejakú spoločnú kasu, z ktorej tieto veci financujete?
Kupujeme bežne cez net, kde sa dá…

Aký je váš postoj k politickej scéne, vela táborov tvrdí, že sú apolotickí, ale bežne u nich vidíme tričká či nálepky napr. Hate Antifa, aký je váš postoj k politike?
Politiku neriešime.

Chystáte sa na výjazd do Martina? Ak áno, tak v akých počtoch?
Asi narážaš na hokej, ale k tomu sa ja vyjadriť neviem, lebo my hokej veľmi nepodporujeme.

Foto: Ultras Zemplín Michalovce


 

Pridaj komentár