Pýtaj sa: 04 – Ultras Engerau

V poradí už štvrté vydanie série “Pýtaj sa”, tentokrát ste otázky položili fanúšikom z Petržalky.

Kedy sa začala písať fanúšikovská história v Petržalke?
Na túto otázku sa odpovedá ťažko. Nejaká ta ekipa tu bola vždy, ale nikdy to nebolo ono. Dokonca bolo obdobie, keď sme na tom boli ako napr. fanúšikovia Senice, Myjavy a podobných menších (fan)klubov. Tá pekná a lepšia história sa začala písať až po vypadnutí do 2. ligy v roku 2009. Vtedy kotol „prevzal“ nový spíker, ktorý bol aktívny do minulej sezóny. Zmenil štýl fandenia, vzniklo množstvo nových chorálov, pribudli vlajky, choreá, pyro a postupne sme sa dopracovali tam kde sme teraz.

Máte s niekým družbu/priateľské vzťahy?
Družbu nemáme žiadnu. Máme však dobré priateľské vzťahy s českým druholigovým Znojmom.

Aké máte vzťahy s fanúšikmi Slovana?
Neradi by sme sa k tomuto vyjadrovali aj za jednotlivcov, ktorí majú možno iný názor ale skúsime to poňať v globále.

Bratislava aj napriek tomu, že je najväčšie slovenské mesto, je stále malinká. Sme susedia, kolegovia, kamaráti a smiať sa niekomu za to, že má zlý vkus na futbalový klub, sa nebudeme (:D). Odjakživa chodili fanúšikovia Slovana k nám do kotla na starý štadión. Bolo to aj kvôli tomu, že väčšina z nich býva v Petržalke a navyše sme hrali o 10:30, takže chlapi utekali z domu, aby ženy doma pripravili nedeľný obed.  Za starých čias im naši pomáhali naháňať Trnavákov po Petržalke, zapájali sme sa do „šarvátiek“ v meste. Každý si asi spomenie na bitku na prelome 99/2000 kedy sme so Slovanistami na na našom už zbúranom štadióne „za Starým mostom ” Trnavských fanúšikov doslova zašľapali do zeme.. Nástupom Belasej Šlachty a ich ideológie “2 mestské kluby musia byť zákonite nepriatelia” sa naše vzťahy naštrbili, nepomohlo tomu ani to, že Ivan st. nás zruinoval a odišiel aj s hráčmi do Slovanu. Prišli konflikty a tratili sme aj vlajku na úkor ekipy z Trnávky. Avšak momentálne žiadny „vojnový“ stav s nejakou ekipou Slovanu nemáme. Tomu nasvedčuje aj minuloročný vzájomný zápas u nás v Petržalke, keď na štadióne alebo mimo neho nebol žiaden konflikt. Dokonca sme si spoločne zakričali na hrobára bratislavského futbalu. Nástupom “testosterónovej doby” sa čoraz viac niektorí jedinci stretnú v posilkách, na sparingoch v boxerňach a podobne. Tak keď jeden deň s nimi potíme krv, nemáme záujem ten ďalší ich naháňať po ulici.

Každý však môže mať na toto svoj vlastný názor. Dokonca aj fanúšikovia Slovana to môžu brať inak ako my a zajtra budú lietať krígle.

Top 5 táborov na Slovensku a odkiaľ čerpáte inšpiráciu?
Inšpiráciu čerpáme z balkánskych krajín, ale niektoré pokriky máme aj z Anglicka. Zostaviť rebríček bude vzhľadom na aktuálnu scénu plnú bojkotov problém. Záleží aj na tom, aký druh táborov je v otázke myslený. Ak ide iba čisto o ultras, svoju latku si stále drží Trnava a keďže nie je v otázke “slovenských” ale “na Slovensku”, tak  aj Dunajská Streda. Postavením nároďáku sa na svoju latku možno vráti aj Slovan. Ďalej by tam bola asi Žilina, to by sa tam ale nemohlo stať to, čo sa stalo. Aj preto teda rebríček nevieme dokončiť.
Zdravím, ja by som sa chcel spýtať, na aký zápas a výjazd sa tešíte najviac, ak postúpite v budúcnosti do Fortuna ligy (čo bude snáď čo najskôr, minimálne kvôli oživeniu ultras scény) a čo momentálne hovoríte na pôsobenie Spartaka Trnava v Európskej lige.
Čo sa týka nás, nevieme odpovedať na ktorý zápas by sme sa tešili najviac. Asi by to bolo individuálne – sto ľudí, sto chutí. Liga je plná bezvýznamných klubov, takže by asi šlo o typické bašty nášho futbalu. K Trnave – sme radi, že slovenský klub hrá v európskej súťaži, ale inak nám je to celkom jedno. Avšak treba podotknúť to, že po fanúšikovskej stránke nám hanbu naozaj nerobia, či už ide o domáce zápasy alebo výjazdy.

Najväčší rivali?
Rivala momentálne nemáme žiadneho. Kedysi to boli Levice, ale aj to bolo spôsobené len tým, že v tej dobe sme boli v lige len dva aktívne tábory. Potom to celé opadlo. Tešili sme sa, že tento rok sme natrafili na Komárno, s ktorým mali práve Levice družbu a že je tu šanca, že sa zas stretneme. No nebolo tomu tak. Na zápase neboli ani žiadni domáci fans. Posledné obdobie to bola Skalica, ale aj z toho sa dnes skôr smejeme a všetko sme zhrnuli v našom oficiálnom vyjadrení na našej FB stránke.

Zrejme to je skôr otázka na klub, ale vy keďže ste v “centre diania”, tak by ste mohli mať nejaké info, že ako to vyzerá s novým štadiónom v Petržalke?
Veríme, že pekne. Najnovšie „prognózy“ hovoria o postupe do ligy do 5 rokov, pričom by už samozrejme stál nový stánok. Ale idú voľby, predvolebné kampane a podobne, takže podľa nás sa uvidí až keď bude zas v politike „ticho“.

Aké sú u Vás momentálne počty na domácich zápasoch v sektore?
Na domácich je to cca 30 až 40ks aktívne fandiacich, niekedy viac, niekedy menej. Nikdy sme to nejako nepočítali, takže presne odpovedať nevieme. Ale sme radi, že po dlhých rokoch sa začína do chorálov či prekrikovačiek pripájať aj celá tribúna. Takže pri tých základných pokrikoch a vytlieskavačkách fandí aj cez 300 ľudí, z čoho sa tešíme. Inak samozrejme, ako to už chodí na Slovensku, záleží aj od súpera a podobných sračiek. Jadro je tu ale vždy.

(P.S. k domácim zápasom – Dúfame, že si atmosféru uvedomí aj futbalnet.tv, začali robiť peknú robotu s tým, že vysielajú zápasy z druhej ligy. Ale aspoň na našom śtadióne by mohli vypnúť na mikrofóne potláčanie šumu, lebo takto to znie ako na dedinskej lige. Veríme, že aj ľudia na streame si zaslúžia pocítiť tu atmosféru).

Aký je vekový priemer vášho kotla?
Ťažká otázka, asi tak ako vo väčšine táborov sa stretávame mladší, stredná generácia aj starší. Z každého rožku je tu trošku, možno len tá stredná generácia okolo 30tky je o trochu chabejšia. Znova záleží aj od súpera a atraktivity, pretože keď sa zozbierajú všetci, prípadne ak sa hrá veľký zápas, priemer je určite niekde okolo 25tky až 30tky.

Máte viac skupiniek alebo ste iba jedna hlavná?
Viac-menej sme jedna hlavná skupina. Avšak dá sa aj povedať, že tu je mierne rozdelenie medzi mladšími ročníkmi a generačne staršou skupinou Poštárovcov. Kým mladí sa starali o support a choreá, tak Poštárovci vždy zabezpečovali výjazdy a podobne, takže sme sa vždy dobre dopĺňali.

Ste skôr ľavicovo alebo pravicovo orientovaní? P.S.: Robíte fantastickú atmosféru ako doma tak aj na výjazdoch! Držím palec 😉 IWE forever
Oficiálne ako fanklub sme apolitický, ale 99% fanúšikov si asi nebude mať čo povedať s lavicovo orientovanými ľuďmi.

V čase písania tejto otázky som si všimol že sa viac mobilizujete na výjazd do Skalice ako inam. Rád by som vedel o tejto rivalite viac. Koľko trvá? Prečo vznikla? Je to podobné aj zo strany Skalice?
Všetko je zhrnuté v našom oficiálnom vyjadrení na našej FB stránke, ktoré sme pridali, aby sme ľudom dali najavo pravdu a aj preto, že otázky ako táto, sa na nás čoraz viac hrnuli. Odkaz je tu.

Sú nejaké policajné represie aj v druhej lige resp. stretli ste sa s nimi aj v nižších súťažiach?
Musíme si zaklopať na čelo, že odkedy klub padol do piatej ligy, tak sme žiadne problémy s políciou nemali. Avšak dovtedy to boli viac-menej dennodenné problémy.  Nechceli nás púšťať na štadióny, policajné eskorty, dvojročné zákazy na športové podujatia, podmienky, predvolania na políciu či telefonáty z kriminálky, čo je spomenuté aj vo vyššie spomenutom vyjadrení. To všetko boli dôvody, prečo sa zrušilo O.Z. Engeraufans. Dokonca fanúšikom Levíc polícia zakázala pricestovať do Petržalky. Bolo toho veľa ale sme radi, že zatiaľ nám šťastena praje.

Ako vás trestá (ak teda trestá) klub za pyro?
Na to je veľmi ľahká odpoveď. Jeden z majiteľov klubu je bývalý šéf fanklubu. Takže si asi každý môže domyslieť, ako sa klub k tomu stavia. S vedením máme celkovo korektné vzťahy.
S kým by ste chceli mať družbu alebo priateľské vzťahy z našej ligy?
S nikým. Momentálne nás to nezaujíma a aj keď “nikdy nehovor nikdy”, sme si vedomí, že s nikým z ligy by to ani nešlo.

Žijú ešte ultras Petržalky? Koľko vás bolo v čase najväčšej slávy?
Vždy žili, žijú aj dnes (veríme že aj žiť budú) a sme tomu radi. Nehľadiac na počty, verní vždy ostali vernými. V najväčšej sláve, keď klub hral v Lige Majstrov, chodilo do kotla cca 200-250 ľudí a na výjazdy chodili bežne 2 autobusy. Veľa ľudí prezlieklo kabáty a ostali len tí verní. To je už ale na Slovensku asi zvykom.

Má Petržalka nejakú skupinu, ktorá organizuje bitky?
Momentálne chuligánku nemáme.

Aký najväčší počet v histórii bol v kotli?
Vyššie sme to už spomínali. Bolo to do 300 ľudí na domácich zápasoch, keď sa jednalo o derby.

Na aký zápas najradšej spomínate?
Celkovo asi každý spomína na Ligu majstrov. Ale inak boli väčšinou pekné zápasy v Žiline, kde nás došlo cca 200 a po zápase sme oslavovali titul. Taktiež sú to posledné zápasy 5.ligy a následná alkoholová kóma s hráčmi pri postupe vyššie J.

Naopak, ktorý zápas bol pre vás takým sklamaním, alebo sa na ňom stalo niečo potupné pre fanúšikov, čo už nikdy nechcete zažiť?
Bol to asi zápas s Portom, keď lopta v blate zastavila na čiare a z následného faulu, kedy hráč šiel dokopnúť loptu do prázdnej brány, sme mali kopať penaltu, ktorú rozhodca neodpískal resp. nechcel odpískať. Kvôli tomu sme nepostúpili zo skupiny. Nebola to potupa konkrétne pre nás, ale sklamanie to bolo vtedy veľké. Čo sa týka potupy pre fanúšikov, asi by sme mohli hovoriť celkovo o období, keď tým verným ostali pri sledovaní zápasov, v ktorých sme prehrávali s úplne každým, iba oči pre plač. Potupné prehry s dedinami boli vždy veľké sklamanie či v najvyššej, alebo najnižšej lige.

Čo je so starým štadiónom?
Nič, lebo nie je. Je zbúraný. Pán Ivan st. si tam po večeroch chodí pri plánovaní nových mrakodrapov, obchodných centier, bytoviek či hotelov h***ť l***sa.

Dokážete fandiť Slovanu v medzinárodnej konfrontácii?
Ako „Ultras Engerau“ asi nie. Ale ako jednotlivcom to nikomu zakázať nemôžeme. Koniec koncov, každý fanúšik je istým spôsobom rád za slovenské úspechy v Európe.

Chodia ešte na zápasy aj ľudia z fanklubu Šutrs? Kedysi mali v hlavnom kotli vlajku anti-šutrs a boli proti tomuto fanklubu.
Toto fakt nevieme, ale s najväčšou pravdepodobnosťou nie. Ak hej, tak sa určite nepriznajú, lebo by hneď dostali facky. Pre tých, čo o situácii nevedia: Šutrs bola ekipa klaunov organizovaná p. Bajanom, ktorí boli platení za to, že “fandili”. Bolo to v období, keď sme mali rozpory s vedením a s ľudmi okolo Kmotríka, Kašpara, Bajana a aj s nimi samotnými.

Máte alebo plánujete založiť aj chuligánsku skupinu?
Aktuálne nemáme. Plány by boli, ale zatiaľ nič konkrétne. Čoraz viac k nám pribúda bojaschopných ľudí, ale ako sa vraví, jedna lastovička leto nerobí.

Čo hovoríte na ultras a hools scénu na Slovensku?
V porovnaní so susedmi samozrejme slabšie, ale to si už asi každý zvykol. Ultras scénu netvorí veľa fanklubov, čo je asi spôsobené aj nadmerným počtom neatraktívnych dedín v najvyššej lige. Tí, ktorí ale ultras scénu tvoria, si zaslúžia rešpekt, pretože lokálpatriotizmu na Slovensku je žalostne málo. Azda by sme aj mohli menovať, z najvyššej ligy sú to Trnava, Slovan, Dunajská, Ružomberok a Nitra (keby nebolo sprostého žilinského vedenia, tak určite aj Žilina). Z nižších líg – v 2. lige bohužiaľ vážne asi iba my a Banská Bystrica, v 3. lige – na východe ekipa VSS Košice, na západe Púchov a v strede to hádam žije iba vo Zvolene či Martine. Tam ale asi nasleduje hrubá čiara a koniec ultras scény, teda kiežby sme sa mýlili. Hools scéna – Taktiež rešpekt každej chuligánskej ekipe na SK, ktorá existuje a o niečo sa snaží. Nikoho asi neprekvapí, že tie väčšie sú tu už asi len dve.

Podporuje vás nejakým spôsobom klub?
Klub nás podporuje tak, že stojí za nami. Uvedomujú si, že sme dôležitou súčasťou klubu a tak nám nerobia problémy. Ak sa niečo stane, vždy to dokážeme vyriešiť cez komunikáciu. Toho je dôkazom aj náš jedno zápasový “bojkot” (nie sme zástancami takýchto akcii, ak nemajú vážny dôvod, no tu sa o (pre nás) vážny dôvod jednalo), na čo klub zareagoval ukážkovo a hneď sme všetko vyriešili. Veríme, že keby aj iné kluby nemali vo vedení zakomplexovaných idiotov mysliacich si, že ničením ultras prilákajú na štadión ľudí, ultras scéna by bola niekde inde.

Foto: Ultras Engerau


Pridaj komentár