Pýtaj sa: 03 – Concordia 1906 – Ružafans

Séria rozhovorov pod názvom „PÝTAJ SA“ sa teší čoraz väčšej obľube u vás fanúšikov, pretože práve vy sa stávate autormi otázok.

Tentokrát ste vyspovedali fanúšikov z Ružomberka a práve v tomto príspevku si môžete pozrieť odpovede na 29 vašich otázok.

1. Chcel by som aby na každom zápase doma či vonka chodil pekný počet fanúšikov RK… Budete sa to snažiť organizovať?
Je dôležité aby čoraz viacej ľudí z kotla nežilo život fanúšika len od zápasu k zápasu ale 24/7. Čím ich bude viac, tým budú lepšie aj počty.

2. Čo budete robiť so stratenou flagou na úkor Trnavy, postavíte sa za ňu na poli?
Nemôžeme odpovedať konkrétne. Treba poznamenať že podmienky kladie Trnava.

3. Bude niekedy v Ružomberku aj chuligánska skupina?
Čisto chuligánska dnes nie. Pri menších táboroch sú hlavne všetci fanatici. Musia byť. Všetci chodia na výjazdy, všetci pomáhajú s choreom, všetci sú pripravení rozdať a inkasovať. Každý v kotli sa časom vyprofiluje a vie sa zaradiť. Stále sme relatívne mladý tábor, na scéne 14ty rok. Uvidíme čo prinesie dáka tá generačná výmena. Treba si uvedomiť, že chuligánstvo nie je o tom, že sa budem fotiť s kamarátmi v kuklách a posielať to na fóra. Rozhoduje sa inde a veľmi dobre to vidieť na našej scéne, kde máme momentálne len jeden tábor, ktorý je konkurencie-schopný medzinárodne.

4. Ako sa apoliticky či ľavicovo orientovaní fanúšikovia vyrovnávajú so snahou klubu spojiť štadión s menom Andreja Hlinku?
Nie sme ani sme nikdy neboli ľavicovo orientovaní. Politiku do sektoru neťaháme. Sem tam sa vyjadríme na všeobecné témy, ktoré rezonujú vo verejnosti, ale je to výnimočné. Priorita je Ruža, preto jediná politika, ktorú ako-tak sledujeme, je tá komunálna, kde sa rozhoduje napr. pre dotácie klubom na mládež, rozpočty, vyjadrenia jednotlivých poslancov a ich činy smerom k MBK a MFK, keďže fungovanie klubov je úzko späté s mestom.
Na Andreja Hlinku ako na rodáka, ako aj na mesto, aj jeho históriu sme hrdí. Snahu majiteľa klubu spojiť meno Andreja Hlinku a štadióna vnímame ako trošku nešťastnú, pretože je oveľa viac objektov, ktoré môžu hrdo nosiť jeho meno. Štadióny by mali byť pomenovávané maximálne po legendách klubu. Pre nás to bude vždy Štadión pod Čebraťom.

5. Prečo fanúšikovia Ruže neorganizujú výjazd na všetky vonkajšie zápasy v lige? A čo hovoríte na počty v kotli Ružomberka doma? Je v najbližšej dobe možné, aby sa zväčšili?
Minulú sezónu sme odjazdili 29 výjazdov. Na Európsku ligu, Fortuna ligu, Slovenský pohár, basketbal, zápasy kde sme boli pozvaní priateľmi. Priemerný tábor v lige sa na toľkých neukáže ani doma a von spolu. Počty v kotle v sektore doma sa takmer ako v celej Európe odvíjajú od súpera. Radi by sme držali štandard na určitom počte. Strop bol dosiahnutý na EL, kde sme aj napriek nezhodám s klubom dokázali dať viac ako 100 ľudí, takisto finále SP. Zväčšovať sa budú len prácou s novými ľuďmi, kde čoraz menej mladých, má záujem cestovať cez víkend 6 hodín a vidieť zápas 0:0. Snažíme sa im vysvetliť, že výsledok zápasu je posledné, na čom záleží a treba si nájsť iné dôvody, ktoré ich budú ťahať na tribúnu a mimo ne.
6. Odkiaľ beriete inšpiráciu a koho by ste zaradili medzi top 5 táborov na Slovensku?
Najväčšia inšpirácia je naša dementnosť. Medzi TOP tábory treba zaradiť Košice, Banskú Bystricu, Žilinu. Skúste podporovať svoj klub keď zanikne, spadne do 4. ligy alebo Vás vyháňajú z vlastnej tribúny. Rešpekt všetkým táborom, ktoré to nikdy nevzdali!

7. Najväčší rival?
Dukla Banská Bystrica, v basketbale Košice.

8. Nejaká družba, poprípade “priateľské vzťahy”?
Žiadna družba. Priateľské vzťahy s AZS Czestochowa.

9. Je ťažké udržiavať fanúšikovsky viac športových klubov v meste?
Je to náročné. Hlavne pre počtami menšie tábory. Marec – Máj počas play-off, zápasov SP a končiacej ligy je to najväčší fanatizmus. Ale vieš sa rozhodnúť, ktoré z Tvojich detí máš radšej?

10. Zaujímalo by ma, že prečo naša slovenská scéna je tak veľmi zatrpknutá a tak veľmi závistlivá, keď je v podstate mŕtva.
Scéna bude taká, akú si ju spravíme.

11. Koľko máte aktívnych skupín a môžeš ich vymenovať ?
Concordia 1906 je hlavné zoskupenie, ktoré zahŕňa skupiny ako Ružafans, Rosenberg Fanatics, Orange White Division, Juniorka, Fatranskí Diviaci, Banda LL.

12. Ktorý tábor na Slovensku sa vám páči? (štýl fandenia, choreá a pod.)
Na Slovensku nás štýlom fandenia a choreami nezaujíma nik. Sústredíme sa na seba a svoj sektor.

13. Aké vzťahy máte s tým poľským klubom, čo mali vyvesenú vlajku v TT na finále pohára a poviete nám o tom niečo viac?
Vzťahy s AZS Czestochowa (Pozdravujeme!) sú priateľskými vzťahmi na báze viac ako 5 ročného kontaktu. AZSCP !
14. Ako sa s odstupom času pozeráte na incident s delobuchom na Slovane? Ostali zraneným nejaké zdravotne následky alebo sú všetci v poriadku?
Ostali aj zdravotné následky. K incidentu sme sa vyjadrili viackrát, je zbytočné to rozoberať.

15. Môžete opísať situáciu pri strate hlavnej flagy RF v Trnave?
Je to vlajka skupiny Rosenberg Fanatics. Na tom zápase sme mali prítomné dve vlajky. Žiaľ, našou nepozornosťou a podcenením situácie sme pri opúšťaní štadióna o jednu prišli.

16. Môžete vyvrátiť/potvrdiť všeobecne tvrdenia, resp. označenia niektorých z Vás ako konfidenti?
Trenčín sú feťáci, Trnava sedláci, DAC Maďari, no a my sme konfidenti. Nebyť internetových fór, nemali by sme ani zaradenie. Nikto nikdy z nás nikoho neudal alebo nespolupracoval s políciou pri usvedčovaní počas akýchkoľvek udalostí spojených alebo nespojených s podporou svojho klubu. Práveže máme opačnú skúsenosť od tábora, od ktorých sa to ale dalo čakať.

17. Koľko ľudí sa u Vás stará o organizáciu celého diania okolo kotla? Fandenie, prezentácie, sprava soc. sietí a pod..
5 – 10 ľudí, záleží od časti sezóny. Jar, ako sme spomínali, býva náročnejšia.

18. Viackrát ste v minulosti mali nezhody s klubom, sem-tam menši bojkot toho a toho zápasu. Čo bolo príčinami a aká je aktuálne situácia? Spolupracujete s klubom alebo si idete svojou cestou?
Nebyť jedného človeka vo vedení klubu, pravdepodobne by sme sa na futbal úplne zanevreli. Hlavnou príčinou bolo až nadmieru dôsledné vyžadovanie dodržiavania zákona o športových podujatiach na štadióne a zvýšená aktivita SBS, zákazy vstupu atď. Aktuálna situácia je nastavená relatívne dobre. Uvidíme ako dlho to vydrží.

19. Prečo občas nevylepšíte svoje prezentácie pyrom?
Keď musíte bojovať s vlastným klubom, pozeráte sa na to inak. Pyrotechniku používame tam, kde nám za ňu nebudú brať ľudí z kotla a nebudú im dávať paragrafy.

20. Aký je vekový priemer vášho kotla, resp. ako vediete k fandeniu mladých? Nie je to väčšinou len “sezónna záležitosť” ?
Gro kotla tvoria ľudia v produktívnom veku – working class! Dopĺňame stavy mladými (študenti SŠ), ktorým týmto chceme zložiť poklonu za doterajší prístup a nasadenie a budeme dúfať, že Vám to vydrží navždy!

21. Chodia ti istí ľudia podporovať futbal aj basketbal alebo sú to rozdielne skupiny? Chodíte pravidelne aj na basket?
90% sú tí istí ľudia, ktorí sa podieľajú na atmosfére ako na basketbale, tak aj futbale. Pokiaľ sa v Ružomberku stane, že termíny zápasu basketbalu a futbalu kolidujú, kluby sa snažia časy prispôsobiť fanúšikom, bývajú zabezpečené autobusy na rýchly presun cez mesto po zápase, spoločné lístky a pod. Pre nás sú to dva rovnocenné kluby.
22. Ako sa staráte o propagáciu svojej skupiny?
O propagáciu sa staráme okrem pravidelnej starostlivosti o FB stránku tiež prítomnosťou na rôznych dobrovoľníckych akciách v meste ako napr. Ružomberská bežecká liga, akcie na zameranie čistenia životného prostredia, pomoc s akciami ktoré organizujú kluby. Máme radi svoje mesto, v ktorom žijeme a snažíme sa pomôcť kde sa dá, neberme to že sa ideme propagovať. Veľa ľudí je následne prekvapených, pretože nás poznajú len z tribún a majú určité predsudky voči aktívnym fanúšikom, ktorých poznajú len z TV a iných médii ako výtržníkov.

23. Aký máte postoj k fanúšikom Trenčína? Z pohľadu názorového smerovania, tak aj z pohľadu celkového pôsobenia na slovenskej ultras scéne?
Ich názorové smerovanie nás nezaujíma. Z ultras stránky patria momentálne do TOP 5 pomyselnej tabuľky, to bez debaty.

24. Chcete Trenčanom alebo akémukoľvek inému nášmu táboru niečo odkázať? Tu mate priestor.
Nechceme Trenčanom ani žiadnemu inému táboru nič odkázať.

25. Názor na fanúšikov DAC? Zvyšujú podľa Vás úroveň našej scény napriek pro-maďarským prejavom?
Patria do našej ligy, či sa to niekomu páči alebo nie. Úroveň scény ako takej samozrejme zvyšujú, či už prezentáciami alebo počtami. Maďarské trikolóry však na naše štadióny nepatria, spolu s anti-slovenskými pokrikmi.

26. Podporujete repre?
Posledne sme to skúsili na U21 ME v poľských Kielciach v zápase s Anglickom. Stav, ktorý tam trvá je žalostný, ale pokiaľ nevzíde iniciatíva z najpočetnejších táborov, nezmení sa nič. Čo sa týka ženského basketbalu, tam sme jednoznačne pro-repre, a navštevujeme ako domáce zápasy, tak sa snažíme chodiť aj na zápasy von.

27. Čo by podľa Vás pomohlo zvýšiť úroveň našej slovenskej fans scény?
Na začiatok sa nehanbiť za to, čo tu máme.

28. Aké sú Vaše vyhliadky a plány na túto sezónu a do budúcna?
Vo futbale máme ešte väčšiu časť sezóny pred sebou, prvý decembrový víkend zaujímavý zápas so Spartakom Trnava doma. V basketbale hráme FibaCup, kde sme dostali tímy zo Slovinska (Celje), Česka (Nymburk) a pravdepodobne Maďarska (Szeksárd), očakávame v tichosti titul po 15 rokoch v lige, výsledky ukazujú, že k tomu máme našliapnuté dobre, preto na jar treba očakávať v Koniarni peklo a krásne návštevy. Radi by sme si dali opäť finále Slovenského pohára, ak to hráči ukopú. Udržovať nastolený trend v sektore, kde fandenie máme momentálne na najlepšej úrovni akú sme kedy mali, tak sa začať rozvíjať aj v iných smeroch.

29. Kam plánujete organizovať výjazdy?
Všade tam, kde naša Ruža hrá!!


Foto: Concordia 1906 – Ružafans


Pridaj komentár