PÝTAJ SA: 02 – NITRA FANS

Priznáme sa, že keď sme s kamarátom dostali tento nápad na oživenie UM a celkovo našej scény, boli sme skeptickí a nečakali sme, že sa nám podarí zapojiť do “PÝTAJ SA” projektu veľa fanúšikov, veľa vás.

Realita je však úplne iná a hneď v prvej sérii ste nás zasypali otázkami na UM a UM Wear, čo v praxi vyzeralo ako kráčanie po žeravých uhlíkoch, niektoré otázky sú osobné, niektoré zákerné, no dali sme to a tentokrát bola na rade ďalšia skupina.

Tou skupinou sú fanúšikovia hokejovej a futbalovej Nitry, vyspovedali sme chalanov, ktorí sa starajú o fandenie pod Zoborom už nejaký ten piatok a rovnako ako v prvej sérii, aj v tejto ste boli autormi otázok práve vy.

S kým mate dobré fanušikovské vzťahy, čo sa týka futbalu, ale aj hokeja? Vďaka.
Máme priateľské vzťahy s Košicami, Michalovcami a so Spartou Praha, ktorých touto cestou pozdravujem.

Top 5 táborov na Slovensku podľa Nitry? Hokej/Futbal to je jedno…
Myslím si, že futbal – určite Trnava, Dunajská, Slovan a hokej – Nitra a Bystrica.

Čo vám najviac prekáža či už na hokeji alebo na futbale?
Mne osobne najviac na hokeji prekážajú konfidenti. Na futbale to je vedenie a smerovanie nitrianskeho futbalu.

Myslíte si, že bude niekedy Nitra patriť medzi futbalových TOP 6 na Slovensku a to aj v Ultras Scéne? Poprípade vymenujte vašich TOP 5 ultras z hokejového a futbalového prostredia (2 rebríčky) a chodí k Vám aj mládež čo by to mohla prebrať ?….Pozdrav z mesta na Váhu.
– myslím si že Nitra určite už patrí medzi TOP 6 ultras táborov na Slovensku
– futbal top 5 – Trnava, Dunajská, Slovan, Nitra, Žilina
– hokej top 5 – Nitra, Bystrica, Zvolen, Košice, Martin
–  s mládežou je to komplikovanejšie ako v každom inom klube, ale snažíme sa ukázať mladým ten zápal, aký máme pre veci okolo futbalu

Takový support jako jste měli ve Vítkovicích při LM byl asi hodně výjimečný, jak vysoko ho řadíte?
Do Ostravy nás išlo vyše 1000, čiže už to svedčí o tom, že support bol veľmi kvalitný, avšak myslím si, že najlepší support aký sme kedy dali na hokeji, bol v Plzni.

Koľko je aktívnych skupín v Nitre?
Skupín je šesť, no je tu veľa ľudí, ktorí sa nehlásia k žiadnej, no aktívne fandia a podieľajú sa aj na tvorbe choreografií.

Radi pijete? Fetujete? Pred “grilovačkou”?
Nitra je zásadne proti drogám.

Prečo ste minulý rok neboli na výjazde v DS? Váš najväčší rival a vy ostanete doma…
Na poslednú chvíľu nemohli niektorí ľudia ísť a padlo to.

Futbalovej: chápem, že v Nitre bola vždy mentalita debilita, ale není na škodu, že síce krajské mesto no tak málo ľudí aktívnych? Či ultras alebo hools potenciál tam je, len brzdia ho zbytočné paragrafíky za akcie a druhá časť je nevadí Vám, že sú medzí vami prebehlíci čo fandili Slovanu alebo Trnave? Hokejovej: neprijali by ste keby radšej v lige namiesto Maďarov nováčikov boli mužstva ako Slovan, Trnava, Martin, Prešov či Michalovce čo by mohlo zatraktívniť ligu? Ďakujem za odpoveď.
Dosť to brzdia represie a paragrafy, to je pravda, rovnako ako to, že je smutné, keď krajské mesto s takým potenciálom nemá na každom zápase aspoň 100členný kotol. Ďalšia vec je tá, že v Nitre ľudia chodia len keď sa vyhráva alebo len na dobré zápasy, čo je ešte smutnejšie. Čo sa týka hokeja radšej by sme boli, keby sa tradične kluby ako Martin a Skalica vrátili do ligy už len kvôli atraktivite výjazdov.

Najkrajšie a najhoršie momenty v ultrase?
– najkrajšie momenty sú určite fanatický support a oslavy gólov
– najhoršie momenty, keď sa vám postaví chrbtom klub, ktorý milujete

Má Nitra s niekým družbu? ak áno, s kým?
Nie, Nitra nemá s nikým družbu.

Čo priateľské vzťahy?
Priateľské vzťahy sú so Spartou Prahou, Košicami a pár ľudí aj s Michalovčanmi.

Najväčší rival?
Trnava, Slovan, Žilina, Dunajská – futbal
Bystrica – hokej.

Najlepší výjazd?
Osobne si myslím že to bola spomínaná Plzeň, kde nás prišli podporiť kamaráti zo Sparty!

Nehodlajú futbaloví ultras prehodnotiť svoju asociálnosť alá 90te roky, ktorá podľa všetkého má za následok zanedbateľný kotol a celkové mizerné návštevy v tomto meste na futbale? K otázke som sa dopracoval na základe rozhovorov s kolegami z Nitry – ktorí sa na futbalovú tému vyjadrujú, že aj by chodili na výjazdy, ale že zniesť terejších ultras Nitra v sektore to je moc na väčšinu bežnej populácie súčasnej doby.
Nitra vždy bola hrdá na svoje názory a na svoje činy a meniť sa to nikdy nebude!

Ako je to s družbou zo Sparty, Česi sami hovoria, že družby nemajú, ale vy ste jednými z mnohých, ktorý sa s nimi družia. Ako táto družba vznikla, akú má podporu mimo mladých a ako reálne sa podporujete?
Žiadna družba medzi Nitrou a Spartou nie je. Jedná sa o priateľské vzťahy. Snažíme sa udržiavať priateľské vzťahy nielen so Spartou, ale aj s Košicami, boli sme ich zápasoch, oni zas na našich, nejaké spoločné turnaje atď..

Chcem sa opýtať, či má Nitra v súčasnosti aktívnu chuligánsku ekipu poprípade jej názov a keď to není tajné, tak približný počet členov…
Sú tu mladí chalani z Fraternity Group a starší Chalani z Chrapúni Nitra, no momentálne kvôli polícii, represiám a paragrafom nie je aktívna ani jedna.

Aký vzťah máte s Košicami, či je stále družba alebo zmier, či len priateľstvo medzi jednotlivcami?
Družba nie, skôr ten zmier a priateľstvo s jednotlivcami.

Prečo vás chodí na futbal 5 a pol a viac sa sústreďujete na trápny hokej?

Lebo na futbale sme partia ľudí, ktorí to berú ako way of life, boli sme na tej tribúne, keď pršalo, keď snežilo, aj keď nás tam bolo 6 atď… Na futbale je to celé o tom, že sme partia ľudí, ktorá to miluje, nepotrebuje nikde dávať fotky, videá, selfie a neviem čo… Ideme sa tam vyhučať ako správni chlapi.

Na hokej niektorí ľudia chodia preto, lebo sa im darí, získal sa titul, každý rok boli medaile. Je to všade tak, že tam kde sa darí, tam je aj návštevnosť.

Chodí Ultras Nitra na futbalové repre zápasy resp. aký postoj máte k repre ako skupina?
Keď bol repre zmier, Nitra tam bola.

Ako hodnotíte fanúšikovskú scénu na Slovensku čo sa týka futbalu zvlášť a hokeja zvlášť?
Fanúšikovská scéna na Slovensku sa strašne ťažko hodnotí, stále niekto bojkotuje kvôli tomu alebo hentomu. Na futbale je to momentálne tak, že pokiaľ nemáš priateľov z Poľska, tak nie si “in“. Na Slovensku dáva obrovské počty Trnava a Dunajská, či už doma alebo vonku, aj keď Trnava zrušila bojkot, keď bolo jasne že budú majstri :/.
Som strašne sklamaný, že namiesto tradičných klubov ako boli Košice, Prešov, Bystrica, Zvolen, Inter, Artmedia sa do ligy dostali dediny ako Moravce, Senica, Podbrezová, Sereď.

Na hokeji je to práve Nitra, s ktorou sa každý porovnáva. Nitra dala 3-4 výjazdy cez 1000 ľudí, ako jediný klub v našom hokeji. Mrzí ma, že ani v hokejovej lige nemáme tradičné tímy, ktoré nemali na tento šport peniaze, ale zato si páni za stolom doviezli Maďarov, ktorí tie eurá navyše mali. Na hokeji je oveľa ľahšie dávať fanatický support, keďže si v uzavretej miestnosti a je tam oveľa lepšia akustika, na hokeji ma mrzí niektoré umiestenie sektorov. Napríklad, ako to je v Košiciach, že fandíte do plexiskla a nemá to potom až taký efekt. Myslím si, že na hokeji majú aj lepšie vzťahy fanúšikovia s klubom ako tomu býva na futbale.

Koľko skupín je v Nitre a môžeš ich vymenovať?
V Nitre je 6 skupín Chrapúni Nitra, Patriots Nitra, Fraternity group, Notorikos nitra, Zanitrum, Pribinovci…

Rovnakí ľudia fandia na hokeji i futbale alebo to tam máte rozdelené na hokejových a futbalových fans?
Jadro sektora tvoria tie isté známe tváre aj na futbale, aj na hokeji.

Ako spolupracujete na futbale s klubom, idú po vás po všetkých tých konfliktoch alebo vedia pochopiť, že častokrát sa dostanete do konfliktu s SBS, ktorí sú ako poznáme trošku premotivovaní svojou prácou? A rovnaká otázka, ako funguje spolupráca s hokejovým klubom?
S klubom to ide stále dolu vodou, celé sa to vyhrotilo na ‚priateľskom‘ zápase proti židom, na ktorom nás boli podporiť aj kamaráti zo Sparty.

Nitra alebo PSR si asi musela spraviť reklamu, keďže tu bol pán premiér, pán prezident futbalového zväzu, mnoho ľudí, na ktorých by sa mali páni z PSR sústrediť viac ako na ľudí, ktorí si prišli pozrieť “slávnostné“ otvorenie svojho štadióna s hlavnou hviezdou Petrom Nagym.

Nitra je pravicová, ľavicová alebo tieto veci neriešite?
Myslím, že na túto otázku každý pozná odpoveď.

Aký zápas sa ti vynorí v pamäti, keď sa položí otázka “Kde najviac hrabalo policajtom či SBS?“
Otvorenie nášho štadióna.

Aký máte názor na fanúšikov DAC či momentálne maďarské tímy v hokejovej lige?
Názor, že felvídek je už dávno minulosť! Názor??? ten si môžete prečítať na všetkých fanúšikovských portáloch, kde komentujú, všetko videli, všetko počuli, všetko vyhrali.

V Nitre máte nový futbalový štadión, prinesie to nových fanúšikov alebo ani nie?
Myslím si, že aby prešiel fanúšik z hokeja na futbal by sa na futbale muselo ešte dosť zmeniť alebo by musela prísť aspoň nejaká snaha tých divákov získať.

Aký je váš názor na slovensky futbal a hokej? Myslím atmosféru, štruktúru, organizáciu, zväzy, návštevy. Taký súhrn proste.
Atmosféra sa dá spraviť vždy a všade, ak máš správnu partiu. Organizácie a zväzy sú také, aké sú, namiesto toho, aby sa podporovali slovenské kluby a slovenské talenty, sa radšej kúpia neg*i, amíci a každý naháňa iba euríčka, to sa týka hokeja aj futbalu.

Otázka od nás: Chcete odkázať niečo redakcii UM?
Ďakujem za otázky a prajeme veľa dobrých článkov a pozdravujeme celý UM team.
Patriots Nitra: Ďakujeme za super veci a super spoluprácu s UM Wear, naozaj kvalitné a super veci.

Otázka od nás: Chcete odkázať niečo ostatným fanúšikom?

Viete čo je na tom najlepšie? Nie to, že za vami stoja kamaráti, ale to, že vy stojíte za nimi.


Foto: internet


Pridaj komentár