Olympique Lyon – Besiktas JK

Európske futbalové súťaže sú momentálne v rebríčku sledovanosti na prvých priečkach, počas Ligy majstrov výbuch v Dortmunde, včera v Lyone posunutý úvodný výkop kvôli výtržnostiam  v hľadisku. Keďže na internete je mnoho verzií, čo sa včera dialo, miestami aj naši admini boli zmätení, kto, kde, koho bije, rozhodli sme sa skontaktovať našich kamarátov z Lyonu a od nich pu tento report:

,,Už od momentu, kedy sa dozvedáme, že budeme hrať s Besiktasom začala v meste vrieť atmosféra. Nie je žiadným tajomstvom, že v Lyone žije množstvo ľudí z Maroka, Alžírska atď., ktorí v európskych zápasoch fandia tureckým tímom, čo by bolo aj vysvetlením pre zbytočne prediskutovanú tému na internetových fórach, či má Besiktas družbu s Fenerbahce, keď sa v bitkách ocitol aj fanúšik s dresom tohto druhého istanbulského tímu. Žiadne družby.

Konflikty začali už pár dní pred zápasom, keď sa v miestnych večierkach, obchodoch, kebaboch začali provokácie a mnoho ľudí v Lyone nosilo turecké symboly či malo zavesenú tureckú vlajku vo svojom podniku, niekde boli aj malé vlajočky Besiktasu. Prebehlo niekoľko potýčiek a celé to všetko samozrejme vyhecovalo množstvo ľudí a na zápas sme zmobilizovali celkom slušnú skupinu, bohužiaľ, najhlavnejšie postavy mala polícia pod drobnohľadom už od ranných hodín. Napriek tomu, ideme do súpera aj keď nie v počtoch, ktoré sme si predstavovali a ako sa ukázalo, boli sme v početnej nevýhode. Včera bolo totiž takmer nemožné rozoznať, kto prichádza fandiť Lyonu a kto Besiktasu, prebehlo len niekoľko stretov, ktoré kvôli polícii netrvali dlho. Pred štadiónom ešte nejaká tá zábava, ale k ničomu väčšiemu nedošlo, vďaka dobre pripraveným policajtom.

Na štadióne keď zisťujeme, že má Besiktas početné zastúpnie vedľa nášho kotla, ihneď tam nabiehame, na čo reaguje oficiálny sektor hostí sprchou rôznych predmetov, až vtedy sa začali presúvať ľudia na hraciu plochu, čo spôsobilo meškanie úvodu zápasu. Ako je na niektorých videách vidno, najskôr sme Turkov zatlačili, no po tom, čo sa na štadióne objavila polícia, sa veľa našich dalo na útek, čo mnoho diskutérov na internete má za vtipné, ale nikto nepozná situáciu v Lyone a Francúzsku, kde sú fanúšikovia jednou nohou v kriminále už len za to, že sú fanúšikovia. Ostala tam druhá malá skupinka, ktorá so sformovanou skupinou Turkov chvíľu držala krok, neskôr musela ustúpiť.

Po zápase sme mali v pláne nejaké akcie, ale situácia na štadióne nám otvorila oči, ťažko je útočiť na ľudí, o ktorých nevieš, či fandia Lyonu alebo Besiktasu, fanúšikovia Besiktasu boli rozlezení po celom štadióne, pekne to bolo vidieť pri ich góle, keď v každom sektore na štadióne skandovali nejakí ľudia, niektorí mali dokonca so sebou aj turecké vlajky. Niekde na našich weboch som čítal, že tu mohlo byť 20 000 ľudí, ktorí fandili Besiktasu. So zmiešanými pocitmi ideme teda každý domov, niektorí skončili na polícii, ale ešte neviem podrobnosti, ako dopadli.”

V zápase sa Lyon prezentoval skvelým choreom, hostia zas pyrom vo svojom sektore, sledovať sme mohli celkom pekný futbal s fantastickým záverom pre Lyon, keď dvoma gólmi v 83. a 85. minúte otočili zápasa na 2:1.

Pridaj komentár