Old School: Slovensko – Turecko (01/09/2001)

Pred trinástimi rokmi sa v Bratislave odohral reprezentačný zápas Slovenska s Tureckom. Zápas bol sprevádzaný množstvom výtržností a vy si môžete pozrieť okrem fotografií aj to, ako ten deň opísali média.

POLÍCIA: Futbalový zápas s Tureckom sprevádzali výtržnosti 02.09.2001

BRATISLAVA 2. septembra (SITA) – Sobotňajší futbalový zápas na Tehelnom poli v Bratislave medzi Slovenskom a Tureckom sprevádzalo niekoľko incidentov. Ako pre agentúru SITA uviedol Ján Bazovský z tlačového oddelenia ministerstva vnútra, asi o 15:00 pricestoval z Trnavy väčší počet fanúšikov, ktorí sa pod Novým Mostom spojili s ďalšími Bratislavčanmi. Skupina zhruba 100 ľudí smerovala k Rybnej bráne v sprievode policajných hliadok. Napriek tomu porušovali verejný poriadok hrubým správaním. Okrem verbálnych útokov, aj fyzicky napádali, hádzali dlažobné kocky, fľaše a iné predmety do policajtov, pričom dvoch z nich zranili. Ľahké zranenia hlavy a odreninu lakťa utrpel aj jeden turecký fanúšik. Policajti použili donucovacie prostriedky a opakovane varovne výstrely do vzduchu. Predviedli päť osôb, vyšetrovateľ dokumentuje ich činnosť ako podozrenie z trestného činu výtržníctva. Ďalší incident sa odohral asi o 16:15, kedy slovenský fanúšik napadol fanúšika z Turecka a udrel ho fľašou do lakťa, pričom sa fľaša rozbila a spôsobila mu reznú ranu. Toto konanie kvalifikovala polícia ako priestupok. Asi o 18:00 pri obchodnom dome Tesco skupina mladých osôb napadla ďalšieho tureckého fanúšika, ktorému spôsobili reznú ranu na nohe. Policajná hliadka predviedla deväť osôb podozrivých z útoku. Tento skutok zatiaľ preveruje polícia ako trestný čin výtržníctva. Okrem toho sa odohrali viaceré drobné incidenty, ktoré policajti riešili ako priestupky v blokovom konaní.
Pri výtržnostiach traja zranení Turci

Slovenský futbalový zväz pravdepodobne neunikne pokute za nevhodné správanie sa fanúšikov počas sobotňajšieho kvalifikačného stretnutia MS medzi Slovenskom a Tureckom (0:1) na Tehelnom poli v Bratislave. Domáci priaznivci už pred zápasom vyvolávali výtržnosti, keď v jednom prípade dokonca musela policajná hliadka použiť varovné výstrely. Priamo na štadióne potom skupina divákov zavesila na oplotenie hanlivé transparenty a ďalšia hádzala na plochu svetlice a dymovnice. To všetko určite neuniklo ani pozornosti delegáta FIFA Ernsta Nigga z Lichtenštajnska. Polícia predviedla štrnásť slovenských fanúšikov.
Už v sobotu popoludní a podvečer prišlo v uliciach Bratislavy na troch miestach k stretu fanúšikov Slovenska a Turecka. Prvý konflikt zaznamenali po štvrtej popoludní pri Rybnej bráne a na Panskej ulici, kde boli zranení dvaja tureckí fanúšikovia. Na týchto miestach prišlo aj k útoku na policajnú hliadku a jej členovia použili varovné výstrely do vzduchu. Na Kamennom námestí zranili počas konfliktu medzi slovenskými a tureckými fanúšikmi ďalšieho Turka. Podľa predbežných informácií všetky zranenia boli ľahšieho charakteru -poranenia hlavy, ruky a ramena. Poriadok pred a na štadióne Slovana sledovala okrem dopravnej a poriadkovej služby aj jazdná polícia so šiestimi koňmi. Hodinu pred začiatkom zápasu na Bajkalskej ulici sa skupina asi 50-tich slovenských fanúšikov usilovala preniknúť k Turkom a vyvolať výtržnosť. Situáciu musela vyriešiť jazdná polícia. Na štadióne potom strhávali policajti z oplotenia hanlivé transparenty s nápisom v angličtine „Mohamed je Žid“, ktoré tam zavesila skupina domácich priaznivcov. Tí sa správali podstatne agresívnejšie ako približne 800 fanúšikov Turecka v sektore pre hostí a všetko vyvrcholilo prvo-polčasovým hádzaním dymovníc a svetlíc smerom k hracej ploche.  Podľa informácie Krajského riaditeľstva Policajného zboru Bratislava prvá kolízia bola po 16. hodine pri Rybnej bráne a na Panskej ulici, kde boli zranení dvaja tureckí fanúšikovia. Incident polícia kvalifikovala ako priestupok. Na týchto miestach došlo aj k útoku na policajnú hliadku. Jej členovia použili varovné výstrely do vzduchu na výstrahu. Iný incident zaznamenali o 17.50 h na Kamennom námestí, kde počas konfliktu medzi slovenskými a tureckými fanúšikmi bol zranený ďalší Turek. Podľa predbežných informácií všetky zranenia boli ľahšieho charakteru s práceneschopnosťou do 7 dní. Išlo o poranenia hlavy, ruky a ramena. Polícia, ktorá prípady vyšetruje, predviedla 14 slovenských fanúšikov. Situácia na území hlavného mesta je zvládnutá a pokoj a poriadok je zabezpečený. Poriadok pred štadiónom ŠK Slovan v Bratislave, kde sa konal futbalový kvalifikačný zápas, sledovala okrem dopravnej a poriadkovej služby aj jazdná polícia Krajského riaditeľstva Policajného zboru, odboru poriadkovej polície so šiestimi koňmi. Po 18.30 h pred športovou halou Elán na Bajkalskej ulici skupina asi 50-tich slovenských fanúšikov sa usilovala dostať k tureckým fanúšikom a vyvolať výtržnosť. Jazdná polícia však oddelila slovenských fanúšikov od tureckých, aby nedošlo k ďalším výtržnostiam.
Polícia zaznamenala v Bratislave pred futbalovým zápasom s Tureckom výtržnostiBratislava 1. septembra (TASR) – Poriadok pred štadiónom Slovana v Bratislave, kde sa má dnes večer konať futbalový kvalifikačný zápas na Majstrovstvá sveta Slovensko – Turecko, sleduje okrem dopravnej a poriadkovej služby aj jazdná polícia Krajského riaditeľstva Policajného zboru, odboru poriadkovej polície so šiestimi koňmi. Podľa informácií blízkych PZ dnes už polícia zakročila na Bajkalskej ulici, kde slovenskí fanúšikovia spôsobili tureckému fanúšikovi zranenie hlavy. Polícia výtržníkov zadržala. Pred obchodným domom Tesco Turci zasa napadli slovenského fanúšika a prepichli mu ruku. O 18.15 h priviezli na štadión autobusom tureckých futbalistov, načo sa ozval zo strany tureckých fanúšikov veľký povzbudzujúci pokrik. Po 18.30 h pred športovou halou Elán na Bajkalskej ulici skupina asi 50-tich slovenských fanúšikov sa usilovala dostať k tureckým fanúšikom a vyvolať výtržnosť. Jazdná polícia však oddelila slovenských fanúšikov od tureckých, aby nedošlo k ďalším výtržnostiam
Piatich „fanúšikov“ obvinili kvôli výtržnostiam pred zápasom s TureckomBratislava 3. septembra (TASR) – Pätica futbalových tiežfanúšikov čelí od soboty obvineniam z trestného činu útoku na verejného činiteľa, ktorého sa mali dopustiť pred kvalifikačným zápasom Slovenska s Tureckom na Majstrovstvá sveta. Podľa policajných informácií mali obvinení pri Rybnej bráne v Bratislave počas pochodu fanúšikov na štadión hrubo urážať policajtov a hádzať do nich kamene a fľaše, pričom dvaja strážcovia verejného poriadku utrpeli aj ľahké zranenia. Polícia proti výtržníkom použila donucovacie prostriedky a aj niekoľko varovných výstrelov do vzduchu.Vyšetrovateľ kvôli sobotňajším výtržnostiam ešte v ten deň obvinil 17-ročného Mária S. z obce Voderady, okres Trnava, 35-ročného Ivana R. z Trnavy, 21-ročného Pavla J. z Bratislavy, 18-ročného Tomáša K. z Bratislavy a 17-ročného Lukáša L. z Bratislavy. Orgány činné v trestnom konaní ich stíhajú na slobode.Polícia v sobotu zakročila i na Bajkalskej ulici, kde slovenskí fanúšikovia spôsobili tureckému fanúšikovi zranenie hlavy. Pred obchodným domom Tesco zasa Turci napadli slovenského fanúšika a prepichli mu ruku. Podvečer sa pred športovou halou Elán na Bajkalskej ulici skupina asi 50 slovenských fanúšikov usilovala dostať k tureckým fanúšikom a vyvolať výtržnosť.Slovenských fanúšikov stíhajú pre výtržnostiBRATISLAVA – Polícia vypátrala útočníka, ktorý pred futbalovým kvalifikačným zápasom Slovensko – Turecko (0:1) na Kamennom námestí v Bratislave nožom napadol tureckého fanúšika. Cudzinec utrpel poranenie ramena, ktoré mu zašili v nemocnici. Podľa polície bude 27-ročný Peter M. z Pezinka stíhaný pre trestné činy ublíženia na zdraví a výtržníctva.
Vyšetrovateľ obvinil aj päticu násilníkov z trestného činu útoku na verejného činiteľa. Podľa policajných informácií mali pri Rybnej bráne v Bratislave počas pochodu fanúšikov na štadión hrubo urážať policajtov a hádzať do nich kamene a fľaše, pričom dvaja strážcovia verejného poriadku utrpeli ľahké zranenia. Polícia proti výtržníkom použila donucovacie prostriedky a aj niekoľko varovných výstrelov do vzduchu. Obvinených stíhajú na slobode. (tasr)
 08
07 06 02 03 04 05 01
 
Zdroj: Slovan Hooligans

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *