Najmladšia ultras skupina v Európe? Lanaken Youth!

V priemere majú iba trinásť rokov, ale s pyrotechnikou, bubnami a vášňou, ktorú do fandenia vkladajú, sa môžu rovnať s väčšími tábormi v Európe.

Reč je o skupinke mladíkov, ktorí si hovoria Lanaken Youth.

Hrá sa vlastne iba normálny futbalový zápas v malom belgickom meste Lanaken. Na tribúne však sídli skupina detí, ktorú nezaujíma ani tak samotný futbal ako fandenie. Fanaticky bubnujú, fandia, odpaľujú ohne a spievajú chorále, ktorými oslavujú svoj obľúbený tím Lanaken VV.

Môžeme vám predstaviť Lanaken Youth, pravdepodobne najmladšiu ultras skupinu v Európe.

Lanaken VV nehrá najvyššie súťaže, už vôbec nie európske súťaže, práve naopak, plaví sa niekde v dolnej časti belgického amatérskeho futbalu. Mladým ultras to je však jedno. S hrdosťou odpaľujú bengále, fandia a nosia oblečenie s motívom Lanaken Ultras. Takto dodávajú obyčajnému zápasu neobyčajnú atmosféru.

Keď som v decembri narazil na ich instagramový účet, priamo som sa ich opýtal, či by som mohol prísť na nejaký zápas. Boli nadšení a súhlasili, najlepšie pre mňa malo byť, nech prídem v januári, kedy sa chystá čosi veľké.

V deň zápasu je parkovisko pred štadiónom tak plné, že ľudia museli parkovať na priľahlých lúkach, v klubovni sa stretávajú ľudia všetkých vekových kategórii, chlapci z Lanaken Youth sa pripravujú na tribúnach. “Dajte si pozor, tieto deti sú búrlivé”, upozorňuje starší muž.

Prídem na štadión, pozdravím chalanov a tí sa na mňa usmievajú. Predstavujú sa ako Doriano, Dante a Diaz. Doriano má 16 rokov a je považovaný za šéfa skupiny. ,,Stále čakáme na niekoľko ďalších chalanov, spolu nás bude asi desať”, hovorí. Ostatní chlapci dorazia, ich štýl sa vyznačuje tmavými kapucňami, kuklami a Casuals botaskami.

Zatiaľ čo ostatní sú zaneprázdnení prípravou bubna a pyrotechniky, Doriano mi vysvetľuje, že Lanaken Youth existuje hlavne vďaka fanatickým fanúšikom futbalového klubu KRC Genk vzdialeného asi 15 kilometrov. “Kričíme, fandíme, blbneme, práve to sme my”, hovorí Dante. Lanaken Youth nemá žiadnych súperov, pretože žiadna iná mladá skupina fanúšikov v belgickom amatérskom futbale nie je tak zanietená.

Mladí fanúšikovia venujú zápasom veľa času a práce, napríklad vyrábajú zakaždým svoje vlastné vlajky, na farbu, megafón či pyrotechniku si zarábajú umývaním riadu. Bubon im bol darovaný za reklamu na ňom. 🙂

,,Najzaujímavejšou akciou bolo doteraz, keď sme odpálili na jednom zápase niekoľko ohňov, celý Lanaken o tom hovoril”, hrdlo hovorí Doriano.

Je to tu, zápas začína!
Hráči vchádzajú na ihrisko a Diaz zakričal “Chaoz!”
Ohňostroje, bengále sú zapálené, zatiaľ čo chalani hučia cez megafóny pri ohlušujúcej hlasitosti. ,,My sme z Lanakenu!”

Zápas sa začal a Diaz s ďalším chalanom v strašidelnej maske naďalej predspevujú chorále v megafóne. Na druhej strane ihriska pozorne sledujú dianie členovia klubu a ostatní diváci z Lanakenu.

Dante si po chvíli pýta vodu, jeden z chalanov preto beží do klubovne a medzitým Lanaken inkasuje gól. Nezdá sa mi, že by to chalanov nejako vyrušilo, naopak, opäť fanaticky kričia “My sme z Lanakenu!” Po chvíli je vyrovnané a chlapci sa idú zblázniť, behajú a skáču po tribúne ako zmyslov zbavení, niektorí odpaľujú ďalšie ohne.

Ako hra pokračuje, všimol som si, že veľa ešte mladších fanúšikov pozoruje túto skupinu s obrovským obdivom. ,,Je naozaj skvelé, čo robia, mám iba jedenásť rokov, preto tam ešte nemôžem byť, sú dosť prísni, ale možno ma vezmú medzi seba neskôr”, rozpráva jeden z mladých obdivovateľov.

Koncom prvého polčasu dobehol do kotla ďalší mladík, ktorý medzi vydychovaním sa dostal zo seba iba, že nemohol prísť skôr, kým nedojedol s rodinou pri stole.

Záver stretnutia sa blíži, stav je nerozhodný 3:3. Lanaken VV ide kopať priamy kop, celkom sľubná pozícia, nadstavený čas. “Človeče, ak to padne…”, hovorí Diaz.

Hráč sa stavia k lopte, rozbieha sa a páli, nakoniec lopta skutočne končí v sieti a Lanaken skóruje na 4:3. Chlapci z Lanaken Youth nabiehajú v zápale emócii na ihrisko, objímajú sa a spievajú chorále. Skvelý záver tohto zaujímavého zápasu.

Na jeho konci sa hráči prídu poďakovať fanúšikom a na úplnom konci, zatiaľ čo hráči otvárajú prvé pivá, Lanaken Youth sa vracajú na tribúnu, aby upratali bordel, ktorý tam zanechali.

Fotogaléria k článku:

 

Zdroj: Vice.com


Pridaj komentár