HC 05 Banská Bystrica – MsHK Žilina

Šlágrom 35. kola hokejovej Tipsport ligy bol určite nedeľňajší duel medzi Banskou Bystricou a Žilinou. Oba tábory, ktoré sú známe svojou vzájomnou nenávisťou, niekoľko týždňov pred zápasom avizovali veľkú mobilizáciu, a tak sme boli zvedaví, ako sa domáci či hostia predvedú. Nakoniec to však neboli fanúšikovia, ktorí sa predviedli v plnej kráse.

Približne 200 žilinských fanúšikov, ktorí do Banskej Bystrice vycestovali vlakom, nebolo vpustených na štadión, podľa dostupných informácii, vstup im nepovolilo vedenie hokejového klubu HC 05 Banská Bystrica z dôvodu obáv o zdravie a bezpečnosť bežných divákov. Žilinčania sa mali po ceste na štadión totiž správať vulgárne, nebezpečne a mali sa dostať do konfliktu s políciou či miestnou SBS, tieto obvinenia však hostia popierajú, podľa nich sa okrem tradičného odpálenia pyrotechniky po ceste na štadión, nič vážne nestalo.

Ako je už na Slovensku zvykom, v “peknom“ svetle sa predviedla aj polícia, ktorá Žilinčanov nechala mrznúť a držala ich pred zimným štadión vonku dve hodiny aj napriek tomu, že boli informovaní o tom, že na štadión sa fanúšikovia Žiliny nedostanú.

Čo sa fanúšikovského súboja týka, kvôli vysokému počtu policajtov nasadených na tento zápas, sa nepodarilo skupinám vzájomne konfrontovať, pred zápasom Žilinčania spálili bystrické vlajky a šále, po zápase pre zmenu domáci získavajú jeden žilinský šál, viac o tom ako aj inom sa môžete dočítať v reportoch, ktoré poskytli obe strany…

Report Banskej Bystrice:
Pred dnešným zápasom sa stretávame mimo štadiónu 2 hodiny pred zahájením zápasu v počte asi 30 ľudí a dohadujeme si dáky ten postup. Približne trištvrte hodinu pred úvodným buly smerujeme na zimák trasou, kde je veľká pravdepodobnosť stretnúť hostí smerujúcich na zápas. Cestou nestretávame nikoho zaujímavého, polícia ani SBS nejaví záujem kto sme a tak prechádzame popod hosťovský sektor až k hlavnému vchodu, kde sa k nám pridávajú ďalší Bystričania ochotní hájiť naše farby aj mimo tribún. Následne pozorujeme veľkú skupinu v sprievode fízlov, pyra a  hučania ´´jebať bystricu´´ ktorá smeruje k hosťovskému sektoru. Samozrejme dáky ten pokrik na ich adresu opätujeme no priskakujú páni v zelenom a vraj z “bezpečnostných dôvodov” nás vyzývajú k opusteniu priestoru…

Následne sa po skupinkách vytrácame smerom do mesta, keďže neveríme že všetkých psov má polícia a SBS vo svojej moci. Po krátkom hľadaní dvaja chalani z RWA objavili trojicu Žilinčanov, na čo sa dvaja dávajú na útek a svojho kamaráta nechávajú na mieste. Po prosbách a plači aby nedostal ho naši patrične usmerňujú. Následne dostávame info, že SBS odmieta pustiť Žilinčanov na sektor napriek tomu, že mali výjazd riadne nahlásený a mierime znovu na zimák, kde sa dozvedáme, že vstup bol umožnený len 90 Žilinčanom, pretože boli z ich strany vyvolané potýčky s ACAB a SBS a bola nájdená pyrotechnika pri vstupe na sektor. Toto odmietli, keďže je jasné, že buď všetci alebo nik. Preto sa vydávajú znovu v sprievode polície na hlavnú železničnú stanicu. Opäť sa od nás formuje partia, pretože nám je jasné, že na nejakých narazíme v supermarkete pri stanici. To sa nám potvrdzuje a dvaja žltozelení poslušne odovzdávajú šál so slovami “tak ja Vám ho dám” dvojici našich mladých. O žiadnych ďalších stretoch alebo potýčkach nemáme informácie.

Čo sa týka supportu na zápase, tak ten bol v podaní cca 150 ľudí v kotli výborný, miestami až fanatický a to aj bez chalanov čo hájili červeno-biele farby v uliciach mesta, za čo im patrí uznanie! Samozrejme poďakovanie patrí aj RWA a PSM.

Pocit z dnešného večera je taký, že je pre nás až nepochopiteľné, že na to ako prezentovali Žilinčania tento výjazd a že sa naň pripravovali mesiac dopredu, tak okrem potýčky s SBS a ACAB neboli schopní vyvinúť žiadnu väčšiu aktivitu k nám.

Ďalej chce ULTRAS ISKRA vyjadriť negatívny postoj k veci nevpustenia hostí do sektoru. My sa od tohoto kroku vedenia a SBS dištancujeme a na 100% s ním nesúhlasíme. Zo strany Žilinčanov bol výjazd riadne nahlásený, čo dokazoval aj zväčšený sektor hostí.

A aj keď je to nenávidený žilinský pes, tak je to aj fanúšik. A podobné praktiky klubov, SBS a ACAB sú neprijateľné na akomkoľvek štadióne, pre akéhokoľvek fanúšika!

Report Žiliny:
V duchu hesla “V Novom roku do útoku!” sme poňali hneď prvý výjazd. Vyše 200 fanatikov vycestovalo do Pažravej vlakom. Hneď na stanici nám policajti ukázali, čo nové sa naučili na školení. Zákaz vstupu do vlaku s alkoholom, pokuty za požitie tvrdého alkoholu, povolené bolo len desina pivo. Väčší cirkus však narobila hysterická sprievodkyňa, ktorá nevedela nájsť Stana s lístkami.

Približne polhodinu pred zápasom sme dorazili na bystrickú stanicu, kde nás už čakali tradičné policajné manévre, typické pre Bystricu. Počas presunu ku štadiónu bolo odpálená asi tona pyra a delobuchov a v prednej línií sa ligotala červeno-biela vlajka. Pri štadióne sa zas v diaľke ligotali vystrašené očká bystrickej úderky, ktorú sme ževraj sklamali našou nulovou aktivitou smerom k nim. Chlapci už teraz sa tešíme ako nám 31.1. u nás v Žiline predvediete, ako má taká aktivita vyzerať!!

Hokej sme nevideli. Prehrali sme 5:3, rovnako prehral aj slovenský hokej na čele s Rišom Lintnerom a s jeho heslom “Hej, ideme na hokej!”. My sme šli v pondelok ráno tak akurát k doktorovi, po tom, čo sme dve hodiny mrzli pred štadiónom hneď vedľa rieky. Nepomohla ani vatra z bystrických šálov a vlajky. Domáci klub to nezvládol, dosral sa. Urobil to Nitrančanom, urobil to nám. Rozprávky starej metere o agresívnych fans počas presunu ku štadiónu sú dobré tak pre média a disciplinárne komisie na zväze.

Po hodine a pol vyjednávania prišlo konečné stanovisko, že na hokej sa nedostaneme a môžme ísť domov. Polícii trvalo “len” trištvrte hodinu uzavrieť jednu križovatku a tak sme si mohli ešte vychutnať príjemných -13°C. Následná cesta domov už prebehla v pohode, pri čakaní na vlak prišiel jeden z mladších svojou hlúposťou o šál – výstraha aj pre ostatných, že toto sa nesmie stávať!

Vďaka všetkým za účasť, opäť budeme mať na čo spomínať. Lístky na domáci zápas s Nitrou sú pre všetkých výjazďákov grátis 😉

01 02 031436_1076465922372373_1919357825246527445_n10603459_1076464099039222_8267032201388096197_n 04 05 06 07 08 09 10 0 10 11 12 13 14 15

Foto: Ivan Golembiovský Photography, Peter Rusko PhotographyYellow Green Hearts
03/01/2016

Žiadny komentár

Pridaj komentár