GAK 1902 – SV Austria Salzburg (03.07.2021)

Predvčerom sa v Rakúsku odohral veľmi zaujímavý zápas medzi GAK Graz a SV Austria Salzburg s názvom Revival of ’81. Išlo o prípravný a zároveň spomienkový zápas na finále rakúskeho pohára z roku 1981, kedy sa proti sebe postavili práve tieto dva kluby. Vtedy putovalo víťazstvo na stranu GAK.

Tento zápas bol špeciálny aj tým, že od 1. júla sa v Rakúsku uvoľňovali pandemické opatrenia, čo značilo zrušenie obmedzenia kapacity na štadiónoch. Fanúšikovia si tak mohli po dlhom čase vychutnať skutočnú futbalovú atmosféru. Vstup na štadión bol podmienený iba negatívnym testom. Potom ste si však mohli nerušene užívať bohatý program, ktorý začal už v poobedňajších hodinách.

Po príchode na miesto ste mohli stretnúť množstvo fanúšikov klubu GAK. V mori bieločervených farieb sa však mihali sem tam aj tričká a šáliky Austrie Salzburg. Taktiež sektory neboli nijako špeciálne oddelené a pohyb na štadióne bol voľný. Konflikty medzi ultras GAK a ultras zo Salzburgu by ste však čakali márne. Atmosféra sa niesla v priateľskom duchu, čo je zrejme zapríčinené aj podobným osudom týchto dvoch klubov. Oba kluby aj napriek bohatej histórii a zvučnému menu ukončili svoje pôsobenie a boli to práve fanúšikovia, kto im pomohol postaviť sa opäť na nohy. Aj toto bolo ďalšou špecialitou, ktorá nás na zápas lákala ešte viac.

GAK, teda Grazer Athletiksport Klub bol založený v roku 1902, takže ide o jeden z najstarších klubov v Rakúsku. Slovenskému fanúšikovi je najviac známy zrejme zo sezóny 2000-01, kedy sa v 1. kole pohára UEFA postavil proti MFK Košice. Po roku 2006 sa však dostal do finančných ťažkostí, ktoré ešte ako tak ustál, no nevyhol sa zostupu do regionálnej ligy. Vyrovnanie s veriteľmi sa podarilo dosiahnuť aj v roku 2008, kedy sa dostal do bankrotu druhýkrát. V roku 2012, po tom, čo sa klub nedokázal spamätať zo zostupu do Regionálnej ligy – Stred, bol rozpustený. Zachrániť sa podarilo však mládežnícke organizácie, ktoré pokračovali ako GAK Juniors. A tu prichádzajú na rad fanúšikovia GAK, ktorí nezaháľali a začali pracovať na oživení klubu nie len po finančnej, ale aj kultúrnej stránke. Založili nový klub s názvom GAC, keďže názov GAK bol pôvodne materským klubom zakázaný používať. Aj napriek tomu, že klub začínal od najnižších súťaží, počet permanentkárov sa vždy pohyboval okolo čísla 1000 predaných permanentiek! Klubu sa navyše darilo aj po hernej stránke a tak nakoniec došlo k spojeniu s pôvodným GAK a klub tak opäť môže používať svoje staré meno.

Na druhej strane stojí klub SV Austria Salzburg. Ten sa tak isto ako GAK nevyhol finančným problémom, navyše po roku 2000 začal upadať aj herne a takmer vypadol do 2. najvyššej ligy. O klub teda nejavili záujem ani investori a tak hrozil úplný zánik. K slovu sa však prihlásil predsalen jeden záujemca, ktorý sľuboval štedrú finančnú injekciu, kvalitné posily a nakoniec aj úspech. Reč je o spoločnosti Red Bull. Táto vidina samozrejme potešila nejedného fanúšika. Cieľom Red Bullu však nebola záchrana Austrie, ale vybudovanie nového klubu vďaka ich licencii. Red Bull nezmenil iba názov, ale i logo a klubové farby. Na názory fanúšikov nebral ohľady a začal raziť cestu, že si buď zvyknú, alebo s úspechom prídu noví. Tí sa však rozhodli k úplne inému kroku. V roku 2005 sa rozhodli zachrániť túto značku a zaregistrovali SV Austriu Salzburg do amatérskych súťaží. Momentálne hrávajú 4. ligu a pomaly sa snažia dostať tam, kde klub právom patrí. Do Bundesligy. Niečo málo sme o situácii v Salzburgu písali už aj pred takmer dvoma rokmi, išlo o článok s názvom Ultras v Red Bull Salzburg? Nežartujte!

Atmosféra na štadióne tak bola uvoľnená a oba tábory oživovali celú hru kvalitným supportom doplneným o choreografie a samozrejme aj pyrotechnickú vložku. Kotol GAK tvorilo niečo cez 200 ľudí. Hostia zo Salzburgu zaplnili spolu 3 autobusy. S nástupom hráčov na ihrisko sa spustilo aj mohutné fadenie domáceho kotla doplnené o banner so spomienkou na pohárový zápas z roku 1981, dymovnicami a bengálmi. Nechýbalo ani množstvo obojručiek, či mávacie vlajky. Hostia sa k použitiu pyrotechniky odvážili až o niečo neskôr. Počas zápasu by ste však ťažko hľadali hluché miesto. Aktívna podpora začala už pred príchodom hráčov na trávnik a nekončila ani dlho po záverečnom hvizde, kedy si obe mužstvá vychutnali ďakovačku so svojimi fanúšikmi. Zaujímavosťou bolo aj to, že sa mužstvá po konci vymenili a hráči GAK sa tak ocitli pred kotlom hostí zo Salzburgu, zatiaľ čo hráči SV pred kotlom domáceho GAK. Zazneli taktiež nejaké pokriky, ktoré potvrdili vzájomné sympatie medzi oboma tábormi.

Na záver malé ponaučenie. Pokiaľ chcete ísť robiť bez ohlásenia fotky nejakého kotla, nerobte to v neznámom ultras tričku, ktoré je čírou náhodou vo farbách mestského rivala. Vyhnete sa tak zbytočnému vysvetľovaniu toho, kto vlastne ste a čo tam chcete. 🙂

Foto: Ultras Austria Salzburg, SV Austria Salzburg, GAK 1902, Unterwegs-in-Sachen-Fussball, Ultras Magazine

Pridaj komentár