Európska liga – šestnásťfinále (odvety)

Tento týždeň pokračovala aj Európska liga, konkrétne jej odvetné šestnásťfinálové stretnutia, ktoré sa začali už v stredu troma zápasmi a pokračovali trinástimi vo štvrtok.

Pozornosť pútalo viacero zápasov, ale pekne postupne. Už v stredu sme pozorne sledovali dianie vo Francúzsku, kde St. Etienne privítali Manchester United. V prvom zápase hráči ASSE prehrali v Anglicku 3:0 a v odvete ich teda čakala neľahká úloha. Pomôcť k senzácii im však mohli fantastickí fanúšikovia, ktorí rovnako ako v Manchestri, aj doma pripravili hráčom neskutočné ultras predstavenie. Choreo, pyro, niekoľko tisícový kotol a mohutný support po celých 90 minút zápasu. Manchester síce zvíťazil 1:0 a francúzsky tím sa do osemfinále nepozrie, jeho hráči i fanúšikovia však zanechali skvelý dojem.

Po výhre prvého zápasu 3:0 v Grécku sa nepredpokladala nejaká dráma v odvete, reč je o zápase Schalke 04 – PAOK Solún. Oči sa upriamili skôr na prezentáciu fanúšikov PAOKu, tá bola skutočne dobrá, vypredali svoj sektor a celý zápas sa bavili, nutno však podotknúť, že aj samotná ultras skupina priznala, že z Grécka vycestovala ani nie polovica z celkového počtu, zvyšok tvorili fanúšikovia žijúci v Nemecku.

Po menších výtržnostiach v Bilbau sa mobilizovali na domáci zápas chuligáni APOELu, na ich pôdu však pricestovalo iba 200 španielskych fanúšikov, prevažne rodiny hráčov a výletníci. Sklamaní domáci sa tak mohli plne venovať choreu a supportu. Aj vďaka nim je Bilbao von zo súťaže, na Cypre totiž prehrali 2:0.

Neuveriteľný zápas sme mohli vidieť vo Fiorentine, kde hostili Mönchengladbach. V prvom zápase Borussia prehrala doma 0:1 a do odvety jej len málokto dával šancu na úspech, vo Fiorentine sa ťažko vyhráva, o čom svedčí aj fakt, že z doterajších dvanástich zápasoch v Serie A Fiorentina doma ešte neprehrala. Všetko nasvedčovalo tomu, že očakávania budú naplnené, po polhodine hry domáci viedli už 2:0 a Taliani sa už radovali. Borussii sa však podaril husársky kúsok, keď v rozmedzí 44. a 60. minúty strelila štyri góly a keďže sa výsledok do konca zápasu nezmenil, ďalej idú Nemci.

Ďalej ide aj Lyon, ktorý najskôr zvíťazil v Alkmaare 4:1 a svojho súpera nešetril ani v odvete doma. Po výsledku 7:1 a celkovom skóre 14:2 neostala fanúšikom Alkmaaru chuť  asi ani na plač.

Vynikajúci výjazd majú za sebou fanúšikovia Gentu, tí prišli podporiť svojich zverencov do Tottenhamu a úspešne. Po remíze 2:2 a výhre doma 1:0 postupuje do osemfinále práve belgický tím.

V hre bol aj český zástupca Sparta Praha, po prehre v Rostove 0:4 však úspech svietil iba v teoretickej rovine. Zázrak sa nekonal a po remíze 1:1 sa Sparta lúči s Európou.

Hnev a slzy sa miešali v ruskom Petrohrade, kde Zenit privítal Anderlecht. Prvý zápas skončil výhrou 2:0 Belgičanov a zdalo sa, že postup si ustráži. V odvete však Zenit viedol už 3:0 a za tohto stavu by išiel práve ruský tím. Nuž, ako to býva vo futbale, prináša aj smutné chvíle a taká prišla v 90. minúte, keď Anderlecht strelil gól na 3:1 a teda gól, ktorý ich posunul do osemfinále.

Na záver, ostrosledovaný súboj Ajaxu a Legie. 2800 fanúšikov Legie so svojimi družbami a priateľmi zavítalo do Amsterdamu, kde sa domáci snažili o nejakú predzápasovú konfrontáciu, polícia však bola dostatočne pripravená. Po polčase si Legia držala prijateľný výsledok, bezgólová remíza by posunula zápas do predĺženia, no proti bol Ajax, ktorý hneď v úvode druhého dejstva skóroval. Keďže zvyšok zápasu sme gól nevideli, Legia sa v tomto ročníku s Európu musí rozlúčiť.

AS ST. ETIENNE – MANCHESTER UNITED 0:1 (0:1)
Gól: 17. Mkhitaryan
Počet divákov: ???

SCHALKE 04 – PAOK FC 1:1 (1:1)
Góly: 23. Schopf – 25. Koulouris (vl.)
Počet divákov: 50 619

AJAX AMSTERDAM – LEGIA WARSZAWA 1:0 (0:0)
Gól: 49. Viergever

AC FIORENTINA – BORUSSIA MONCHENGLADBACH 2:4 (2:1)
Góly: 16. Kalinić, 29. Valero – 44. Stindl (11m), 47. Stindl, 55. Stindl, 60. Christensen
Počet divákov: 24 712

OLYMPIQUE LYON – AZ ALKMAAR 7:1