Dvojzápas Lazia Rím s Olympique Marseille bez fanúšikov hostí

Priaznivci talianskeho futbalového klubu Lazio Rím nie sú vítaní na zajtrajšom stretnutí Európskej ligy na pôde Olympique Marseille. Rozhodol o tom francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin, ktorý zakázal fanúšikom Lazia vstup do krajiny.

Minister svoje rozhodnutie obhajuje tým, že fanúšikovia Lazia sa hlásia k fašistickej ideológii, čo v kombinácii s fanúšikmi Marseille (ľavicovo orientovaní) môže znamenať veľké riziko konfliktov. Ako ukážku spomenul zápas z roku 2018, kedy sa tieto dva tímy stretli v Marseille a ulice mesta sa na niekoľko hodín premenili na vojnovú zónu. V jeden moment proti sebe dokonca stálo takmer 200 chuligánov a štyria priaznivci skončili s bodnými ranami.

Potýčky v uliciach Marseille z roku 2018.

Toto rozhodnutie vyvolalo vlnu pobúrenia medzi mnohými fanúšikmi Lazia, ale pohoršenie neskrývali ani predstavitelia klubu. Tréner Biancoceleste odkázal francúzskemu ministrovi, že by sa mal prísť pozrieť na nejaký zápas do Ríma a až potom vydával takéto rozsudky.

Ten však svoje rozhodnutie meniť nemieni a nekompromisne oznámil, že každý človek, čo bude mať na sebe symboly Lazia Rím alebo bude podozrenie, že je fanúšikom tohto klubu, neprejde cez žiadnu z taliansko-francúzskych hraníc. Ak sa už niektorí takí fanúšikovia v Taliansku nachádzajú, majú zákaz vstupu do Marseille. Do toho sa hneď obuli politici zo strany Fratelli d´Italia, ktorí žiadajú vládu a premiéra Draghiho, aby zaujali voči týmto krokom z francúzskej strany rázne stanovisko, nakoľko sú v rozpore so všetkými medzinárodnými zákonmi o voľnom pohybe osôb.

Rozhorčenie predstaviteľov Lazia Rím však vyvoláva nejeden otáznik. Práve oni totiž pred dvoma týždňami zablokovali prístup k vstupenkám nie len fanúšikom Marseille, ale úplne každému občanovi Francúzska. Ako dôvod uviedli riziko z výtržností, ktoré sa na štadióne v Marseille odohrali dva týždne predtým, keď OM hostilo Galatasaray.

Nepokoje v zápase Marseille – Galatasaray zo septembra tohto roku.

Nuž, nám ostáva už len dúfať, že si z týchto “vojen“ nevezmú príklad aj ostatné kluby či krajiny a medzinárodný futbal sa bude môcť hrať skutočne už len preto, aby mali v TV kde vložiť reklamy.

Zdroj: internet
Foto: Reuters


Pridaj komentár