AS Rím sa rozlúčil so svojím “cisárom”

Narodil sa 27. septembra 1976 v Ríme, za rímsky AS odohral v dvadsiatich piatich sezónach dokopy 785 zápasov a zaznamenal v nich 307 gólov.

Napriek viacerým lákavým ponukám z bohatších klubov, AS nikdy nezradil a neprestúpil. V nedeľu tento futbalový velikán nastúpil v 54. minúte na svoj posledný zápas a bol tak opäť pri dôležitých góloch, tentokrát dvoch, ktoré Rímanom zabezpečili konečné druhé miesto v tohtoročnom vydaní Serie A.

Tottimu tlieskalo 60 000 fanúšikov, ktorí sa mu prišli poďakovať za jeho vernosť a oddanosť klubu. Tú vyzdvihli aj fanúšikovia iných klubov, medzi ktorými boli aj fanúšikovia najväčšieho rivala, Lazia.

,,V deň, keď prestane hrať, mu pošleme krabicu šampanského. Cítime voči nemu nenávisť, no aj obdiv. Každý fanúšik sníva o tom, aby mal v tíme miestneho hráča, ktorý sa narodil pre svoj klub. Dával nádej každému rímskemu fanúšikovi. Vytvoril nezlomný vzťah medzi mestom, tímom a fanúšikmi. Je symbolom a personifikáciou klubu.“

Výsostnejšie postavenie v Ríme mal snáď už len pápež, svedčí o tom aj fakt, že minimálne dvaja tréneri, ktorí mali s Francescom nezhody vyslovili, že buď z klubu odídu oni alebo Totti. Totti zotrval, oni sa porúčali.

V roku 2006 sa síce zranil a človek by povedal, že nie je v optimálnej forme na nomináciu do národného tímu na svetový šampionát, ale Totti štyrmi asistenciami a jedným gólom pomohol Taliansku k zisku titulu majstrov sveta. Hneď po šampionáte získal za 32 gólov v sezóne aj Zlatú kopačku pre najlepšieho strelca Európy.

Máloktorý hráč bol či je takto milovaný a rešpektovaný fanúšikmi, táto futbalová legenda sa vydala na novú cestu životom a nech je tá cesta už akákoľvek, odkaz, ktorý Francesco nielen v Ríme zanechal, bude večný.

https://www.youtube.com/watch?v=hXKlUGFj-ZY

https://www.youtube.com/watch?v=BF61OpqU8jk

Foto: internet


Pridaj komentár